کد خبر: 179786

بلیت‌فروشی با چه مزایده‌ای به شرکت توسعه و تجهیز رسید؟

مرگ یک کودک در ورزشگاه آزادی باعث شد تا یک بار دیگر به این مساله پرداخته شود که آیا بهتر نیست بلیت فروشی مسابقات به باشگاه‌ها سپرده شود تا آنها بر اساس تجربه خود بتوانند به هواداران خود سرویس بدهند؟
اتاق خبر 24

پس از بازی تیم‌های پرسپولیس و نفت آبادان خبر درگذشت یک کودک 8 ساله به دلیل برق گرفتگی باعث شد تا یک بار دیگر جامعه فوتبال و افکار عمومی داغدار مرگی شود که شاید بتوان دلیل آن را سهل انگاری برخی از متولیان امر دانست. درگذشت عماد 8 ساله که با پدرش برای تماشای بازی‌ تیم‌های پرسپولیس و نفت آبادان به ورزشگاه آزادی آمده بود باعث شد تا لزوم بازنگری در برخی تصمیمات صورت بگیرد تا بیش از این شاهد تلفات دادن هواداران فوتبال در ورزشگاه‌های سراسر کشور نباشیم.

از نابینا شدن هواداران گرفته تا شکستگی سر و حتی ایست قلبی همه و همه باعث شد تا ورزشگاه‌ها محیط ناامنی به حساب بیایند اما حالا با درگذشت یک کودک خردسال و داغدار شدن دوباره جامعه فوتبال حالا باید به برخی مسائل توجه ویژه‌تری کرد تا کمتر شاهد رخ دادن اتفاقاتی از این دست باشیم. شاید بتوان گفت که اتفاقاتی که در ورزشگاه‌های ایران رخ می‌دهد در دنیا کم یاب و حتی نایاب باشد! یکی از این موارد بحث بلیت فروشی بازی‌هاست که فعلاً تبدیل به معضلی در فوتبال کشورمان شده و مشخص نیست این روند تا چه زمانی قرار است ادامه دار باشد.

در همه جای دنیا یکی از راه‌های درآمدزایی باشگاه‌های فوتبال به جز بحث حق پخش تلویزیونی و یا کپی رایت، بحث بلیت فروشی است که این امر انحصارا در اختیار باشگاه‌ها قرار دارد تا آنها بتوانند به میزان هواداری که دارند بلیت فروشی کرده و درآمد زایی کنند اما این مسئله در فوتبال ایران مسیر متفاوتی را در پیش گرفته است. در فوتبال ایران بحث بلیت فروشی که می‌تواند ابزاری برای درآمد زایی باشگاه‌های پر هوادار باشد به اهرمی برای ضربه زدن به باشگاه‌ها بدل شده است. به طور مثال باشگاهی مثل پرسپولیس که در رده پرهوادارترین باشگاه‌های آسیا قرار دارد قادر به فروش بلیت بازی‌های خودش نیست و از این راه نمی‌تواند درآمد زایی خود را مدیریت کند. فصل گذشته بلیت فروشی به خود باشگاه‌ها واگذار شده بود اما این فصل شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی دست روی بلیت فروشی باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال گذاشت تا آنها نتوانند همانند فصل گذشته از این طریق بلیت‌ بازی‌های خود را بفروشند؛ هر چند که باید این را گفت که به جز این دو باشگاه سایر تیم‌های لیگ برتری خودشان مسئول فروش بلیت هستند. حال آنکه در فوتبال حرفه‌ای بلیت فروشی باید توسط باشگاه‌ها انجام شود همانطور که در بازی‌های بین‌المللی مثل لیگ قهرمانان آسیا بلیت فروشی بر عهده خود باشگاه میزبان قرار دارد اما در ماه‌های اخیر این اختیار از پرسپولیس و استقلال سلب شده است. 

 

منبع: خبرگزاری فارس