کد خبر: 179781

بدهی ۹۰۰میلیاردی آموزش‌و‌پرورش به معلمان

در حالی که تا به امروز تاریخ‌های مختلفی برای پرداخت معوقات معلمان وعده‌شده اما محقق نشده است، بدهی ۹۰۰میلیارد تومانی بابت حق‌التدریس معلمان و حقوق نیروهای خرید خدمات همچنان باقیست؛ معلمانی که امروز حتی توان پرداخت کرایه ماشین تا مدرسه را هم ندارند!
اتاق خبر 24

5 روز دیگر سال تحصیلی 98-99 آغاز می‌شود و آموزش‌وپرورش باز هم برای جبران کمبود معلم و خالی نماندن کلاس‌های درس به روش‌های مختلفی متوسل خواهد شد از طرح تازه‌متولد‌شده معلم تمام‌وقت و استفاده از معلمان بازنشسته تا نیروهای خرید خدمات آموزشی و ساعات حق‌التدریس معلمان شاغل؛ به هر حال کلاس‌‌های درس با انواع مختلف معلمان، در قالب اسامی مختلف و حقوق و دستمزد متفاوت تکمیل می‌شوند.

این‌که سیاست‌های اشتباه اتخاذشده در طول سال‌های گذشته که بخشی از معلمان را مازاد می‌دانست، تا چه اندازه در حال‌ و روز  فعلی آموزش‌وپرورش تأثیر داشته است در گزارش دیگری مورد بررسی قرار خواهد گرفت، اما آنچه در این گزارش به آن می‌پردازیم این موضوع است، در شرایطی که آموزش‌وپرورش بخش قابل توجهی از کمبود معلم خود را با استفاده از ساعات حق‌التدریس معلمان شاغل ــ برای آنها هم حکم اضافه‌کار دارد ــ جبران می‌کند، چرا هنگام پرداخت حق‌الزحمه دقیق عمل نمی‌کند و مطالبات معلمان با ماه‌ها تأخیر پرداخت می‌شود؟

سال تحصیلی گذشته تأخیر در پرداخت معوقات حق‌التدریس معلمان در نوع خود بی‌نظیر بود و حتی در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید هنوز معلمان 5 ماه از مطالبات حق‌التدریس خود را دریافت نکرده‌اند و دقیقاً هم نمی‌دانند چه‌زمانی قرار است این معوقات پرداخت شود!

تاریخ‌هایی که وعده داده شد اما محقق نشد

تا این لحظه نیز تاریخ‌های مختلفی از سوی مسئولان آموزش‌وپرورش برای پرداخت مطالبات فرهنگیان اعلام شده است از وعده 5 فروردین و هفته معلم تا همین چند وقت اخیر که قرار بود مطالبات معلمان در شهریور ماه پرداخت شود و پس از آن این تاریخ به مهر ماه حواله شد.

900میلیارد بدهی به معلمان از نگاه آموزش‌وپرورش

پیش از این علی الله‌یار ترکمن؛ معاون وزارت آموزش‌وپرورش گفته بود که 900 میلیارد تومان به معلمان بدهی دارند که 650 میلیارد تومان بابت مطالبات حق‌التدریس و 250 میلیارد تومان برای حقوق معلمان خرید‌ خدمات است.

تأخیر در پرداخت مطالبه 13میلیون تومانی چگونه بر زندگی یک معلم تأثیر گذاشت

معلمان نیز در گفت‌وگوهایی که با ما داشتند نسبت به تأخیر طولانی‌مدت در پرداخت مطالبات 5ماهه خود بسیار شکایت دارند و حتی تأخیر در پرداخت معوقات حق‌التدریس معلمان که گاه ارقام آن برای یک معلم به 13 میلیون می‌رسد، تأثیرات منفی مختلفی را بر زندگی و سفره معیشت آنها داشته است.

بخشی از صحبت‌های ما با یک معلم که تأخیر در پرداخت 13 میلیون تومان معوقات حق‌التدریس، زندگی و معیشت او را تحت‌الشعاع قرار داده است، در ادامه می‌خوانید:

"از سال  تحصیلی گذشته بابت ساعات حق‌التدریس، 13 میلیون تومان مطالبه دارم که با توجه به تورم فعلی، تأخیر در پرداخت این رقم هر یک روزش به‌ضرر من معلم تمام می‌شود، هر روز هفته به مدرسه می‌رفتم و ساعات حق‌التدریس داشتم با خیال اینکه پرداخت بموقع آن بخشی از هزینه‌های زندگی‌ام را تأمین می‌کند.

دو فرزند دارم و یک فرزندم معلول است که هزینه‌های زندگی و درمان فرزندم بالاست اگر به شما بگویم برای امتحانات شهریور دانش‌آموزان که باید به مدرسه می‌رفتم، حتی کرایه ماشین نداشتم باور نمی‌کنید!

حقوقم با مدرک لیسانس مهندسی کامپیوتر به‌عنوان معلم شاغل در هنرستان، دو میلیون و 800 هزار تومان است و با ساعات حق‌التدریس حقوقم ترمیم می‌شود که آن هم تا این لحظه پرداخت نشده است، هم‌اکنون 10 میلیون تومان از فردی قرض گرفته‌ام، او هم چند بار پولش را خواسته است! به‌ناچار امسال عضو طرح معلم تمام‌وقت شدم شاید از سال تحصیلی جدید حداقل پول ساعات اضافه‌کار را به‌موقع دریافت کنم و چون معلم ندارند به‌اجبار 9 ساعت دیگر هم برای تدریس به من داده‌اند!".

منبع: خبرگزاری تسنیم