کد خبر: 179775

پشت‌کردن به قانون به بهانه حفظ جان مردم

شهرداری تهران در حالی بر خرید فیلتر جذب دوده تأکید می‌کند که شورای شهر تهران بند آن را از لایحه بودجه حذف کرده است.
اتاق خبر 24

محسن پورسیدآقایی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران که برای بررسی لایحه ساماندهی منابع دیزل در یکصد و شصت و چهارمین جلسه علنی شورای شهر تهران حضور پیدا کرده بود، پس از بررسی لایحه در صحن شورای شهر، در جمع خبرنگاران گفت: «شهرداری تهران موضوع خرید فیلتر جذب دوده را برای اتوبوس‌های پایتخت در دستور کار خود دارد، زیرا نمی‌توان به دلیل مسائل مالی با جان شهروندان بازی کرد.»

معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ادامه داد: «تا به امروز نامه‌ای مبنی بر ممنوعیت خرید و نصب فیلتر جذب دوده بر روی اتوبوس‌ها از سوی هیچ نهادی به شهرداری تهران ارسال نشده و اگر چنین نامه‌ای نیز ارسال شود ما با آن مخالفت خواهیم کرد، زیرا جان مردم را نباید به دلیل مشکلات اقتصادی و محدودیت های مالی به خطر انداخت.»

پیش‌تر محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با انتقاد شدید از عملکرد معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در دو سال گذشته گفت: خرید فیلتر جذب دوده کار دلال‌ها و واسطه‌هاست که می‌خواهند با لابی‌گری دستگاه‌های فیلتر دوده را به شهرداری قالب کنند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران بیان کرد: لازم است مردم بدانند شورای شهر بودجه خرید فیلتر جذب دوده را از بودجه و برنامه سوم توسعه شهرداری حذف کرده است.

علیخانی خرید فیلتر‌های جذب دوده را غیرقانونی دانست و این اقدام را از سوی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نوعی دیگر از لجبازی عنوان کرد.

او گفت: باید به این نکته اشاره کرد شرکت‌های خارجی تولید کننده فیلتر‌ها نیز اعلام کردند که فیلتر‌های جذب دوده هیچ گونه همخوانی با موتور اتوبوس‌ها ندارند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران افزود: فیلتر‌های جذب دوده مشکل زا هستند و در کاهش آلودگی هیچ نقشی ندارند و من تأکید می‌کنم کسانی که اصرار به خرید و نصب این فیلتر دوده دارند، مشتی دلال هستند.

حال  اظهار نظر قابل تأمل پورسید آقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران مبنی بر اینکه تا امروز هیچ نهادی نامه‌ای مبنی بر ممنوعیت خرید و نصب فیلتر جذب دوده به شهرداری تهران ارسال نکرده است، موجب واکنش محمد علی کرونی دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شهرداری تهران شد.

منبع: پارسینه