کد خبر: 179700

خود تحریمی دست صادرکنندگان داخلی را بسته است

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان با اشاره به مشکل خود تحریمی گفت: مشکل خود تحریمی دست صادرکنندگان داخلی را بسته است.
اتاق خبر 24

مهدی رنگرونادر خصوص وضعیت و مشکلات صادرکنندگان اظهار کرد: با توجه به شرایطی که در حال حاضر در کشور حاکم است و عمدتا نیز مشکل تحریم‌های ظالمانه‌ای است که دچار آن هستیم و متناسب با این مشکل نیز صادرات ما نیز دچار افت و خیز شده است.
در همین زمینه:
قضیه دام‌هایی که به طمع افزایش قیمت روی دست دامداران ماند/ ۳ پیشنهاد به دولت برای حل مشکل...

وی تصریح کرد: در کنار این مشکلات سال گذشته شاهد صدور بخشنامه‌های مختلف در حوزه صادرات بودیم که برخی از بخشنامه‌ها به صورت کاملا غیرکارشناسی صورت گرفت و ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های صادراتی با توجه به شرایط کشور ابلاغ شد که این موضوع صادر کنندگان را دچار سردرگمی کرد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان عنوان کرد: بسیاری از صادر کنندگان در سال گذشته نتوانستند به تعهدات صادراتی خود عمل کنند و این باعث ایجاد یک بدبینی در طرف خارجی و سبب از دست رفتن بازارهای صادراتی شد و به تناسب آن باعث مواجه شدن صادر کنندگان با مشکلات شدند.

وی عنوان کرد: با این مشکلات با دو تحریم مواجه بودیم که یک تحریم داخلی بود که در حال حاضر نیز بخشی از این تحریم ادامه دارد و یکی از تحریم‌ها نیز در خارج از کشور توسط کشورهای دیگر اعمال می‌شود.

رنگرونا با اشاره به اینکه صادرکنندگان ما ثابت کردن که می‌توانند از سد تحریم‌های خارجی با راه‌های مختلف عبور کنند و کالاهای ایرانی را به دست مصرف کنندگان خارجی برسانند افزود: مشکل اساسی که در حال حال حاضر صادرکنندگان دارند خود تحریمی است که در داخل کشور با آن مواجه هستیم و این تحریم را دیگر نمی‌توان دور زد و این موضوع دست صادر کنندگان را بسته است.

وی عنوان کرد: با این مشکل صادرکننده واقعی و شناسنامه دار ملزم و مطیع قانون داخل کشور بوده هر آنچه که ابلاغ می‌شود را باید انجام دهند که این اقدام را نیز تا به امروز انجام دادند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان بیان کرد: اعلام کردند که صادر کننده باید ارز خود را برگرداند که این اتفاق افتاد یعنی یک صادر کننده واقعی نمی‌تواند ارز خود را برنگرداند چرا که اگر این ارز یک صادر کننده برنگردد چرخه صادرات آن مختل می‌شود.

وی عنوان کرد: اگر صادر کننده‌ای ارز را برنگرداند چرخه متوقف می‌شود و عملا صادر کننده توان صادرات مجدد را نخواهد داشت.

رنگرونا افزود: در نتیجه صادر کنندگان واقعی شناسنامه‌دار ثابت کردند که سالیان سال تجربه صادراتی دارند از این موضوع تبعیت می‌کنند.

وی عنوان کرد: هر بخشنامه‌ای که ابلاغ شده صادرکنندگان مو به مو انجام دادند هر چند که کمی با تاخیر انجام شد ولی این تاخیر نیز دلایلی داشت چون بخشنامه‌ها متعدد بود صادرکنندگان تکلیف خود را نمی‌دانستند.

منبع: خبرآنلاین