کد خبر: 179553

از نوسانات قیمت گوشت تا افزایش ابطال جواز رستوران‌ها

گوشت؛ از نمونه اقلامی است که در دایره محصولات و نیاز‌های اساسی مردم تعریف می‌شود، در این میان، کسب و کار برخی از صنوف همچون رستوران‌ها و آشپرخانه‌های توزیع غذا به شدت وابسته به این محصولات و به تعبیر دیگر قیمت آن هستند و به تبع هر آنچه بر قیمت آن افزوده ش
اتاق خبر 24

پس از سنگین‌تر شدن سایه کسادی بازار، رستوران‌ها و فست فود‌ها از نمونه صنوف و عرصه‌های فعالیتی به شمار می‌رفتند که به نسبت دیگر فعالیت‌های اقتصادی و صنفی از کسب و کار به نسبت مطلوب تری برخوردار بودند.

این عبارت در میان مردم مصطلح بود (صنوفی که با شکم مردم سر و کار دارد همواره رونق در آن‌ها جاری و ساری است) زیرا مردم نمی‌توانند از نیاز شکم خود صرف نظر کنند.

اما در طی ماه‌های گذشته، گرانی قیمت گوشت، این نظریه یا فرضیه و یا هر واژه و عنوانی که بتوان بر آن اطلاق نمود را ابطال کرد به واقع، این واقعیت اثبات شد که گرانی فراتر از قاعده باعث می‌شود تا مردم از خرید آن کالا، محصول و حتی خدمات عرضه شده اجتناب کنند.

در خصوص علل و دلایل گرانی گوشت پیش از این مصاحبه‌ها و گزارشات مربوطه تنظیم و منعکس شده و اساسا در این گزارش بنا نداریم به علل و دلایل این گرانی بپردازیم.

بلکه هدف اصلی از تنظیم این گزارش به تبعات و پیامد‌های گرانی گوشت قرمز و سفید بر تعطیلی برخی از واحد‌های صنفی معطوف می‌شود.

سخن از رستوران‌ها و فست فود‌هایی است که به دلیل افزایش نرخ گوشت با کاهش شدید مشتری و حتی درخواست ابطال جواز فعالیت و تغییر شغل مواجه هستند.

ظرفیت نسبتا قابل توجه مراکز طبخ و عرضه غذا در عرصه اشتغالزایی

رستوران‌ها و حتی فست فود‌ها از نمونه صنوفی به شمار می‌روند که عموما اداره آن بصورت انفرادی ناممکن است فلذا برای راه اندازی و استمرار فعالیت در این عرصه می‌باید چندین نفر جذب و مشغول به کار شوند.

مسئولان طبخ غذا، گارسون ها، صندوق دار‌ها و حتی پیک‌های موتوری از نمونه عوامل و نیروی انسانی فعال در این صنف به شمار می‌روند که به تبع در صورت به خطر افتادن کسب و کار این صنف، فرصت‌های شغلی موجود در این صنوف نیز با مخاطراتی جدی همراه خواهد شد.

بهروز خردمند، یکی از رستوران داران فعال در ارتباط با ظرفیت‌های شغلی موجود در این صنوف می‌گوید: مشخصا در ارتباط با رستوران ها، مشاغل و ظرفیت‌های شغلی موجود در این عرصه، صرفا به مواردی همچون صندوق دار‌ها، گارسون‌ها، پیک‌های موتوری و طباخان غذا خلاصه نمی‌شود و می‌باید در کنار آن به زنجیره توزیع گوشت قرمز، مرغ، برنج، کاهو، گوجه، خیار و اقلام مورد نیاز دیگر برای تهیه سالاد‌ها و... نیز اشاره کرد.

وی افزود: متاسفانه طی ماه‌های گذشته، نرخ گوشت با نوسانات قابل توجهی همراه شده و در این شرایط، برای بقاء و استمرار فعالیت در این حوزه، چاره‌ای جز تغییر نرخ‌های قید شده در منوی رستوران و افزایش قیمت مرتبط با آن نخواهیم داشت.

این رستوران دار فعال در ادامه تصریح کرد: از دیگر سو با کاهش قابل توجه قدرت خرید مردم مواجه هستیم و طبیعتا در شرایطی که سرپرستان خانوار در تامین نیاز‌های اساسی عائله خود دچار مشکل هستند، برنامه‌ای برای حضور در رستوران‌ها یا تهیه غذا از این مراکز تعریف نمی‌کنند و همین موضوع باعث شده ضریب تقاضا و مراجعه مشتری به مراکز اینچنینی با اُفت و کاهش قابل توجهی همراه شود.

خردمند گفت: شخصا به سختی در حال فعالیت در این عرصه هستم و در صورت ادامه این وضعیت، چاره‌ای جز تعطیلی و تغییر شغل برای بنده باقی نمی‌ماند و این وضعیتی است که برای بسیاری از فعالان این حوزه، مصداق پیدا می‌کند، آنچنان که با یک بررسی میدانی شاهد این واقعیت خواهیم بود که بسیاری از رستوران‌ها یا تعطیل شده اند و یا به تغییر فعالیت صنفی خویش مبادرت ورزیده اند.

وی افزود: در شرایطی که کشور با بحران بیکاری و کمبود فرصت‌های شغلی مواجه است، تعطیلی آشپزخانه‌های طبخ و توزیع غذا در رستوران‌ها بار بیکاری را سنگین‌تر می‌کند و به تعبیری بر ضریب مشکلات موجود در این حوزه می‌افزاید.

منبع: خبرگزاری ایرنا