کد خبر: 179535

دریافت شهریه مدارس دولتی قانونی است؟

عضو کمیسیون «آموزش تحقیقات و فناوری» که همزمان ردای سخنگویی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی را هم به تن دارد تاکید می‌کند هر گونه اجبار مدارس برای اخذ شهریه و دریافت هر نوع منابع، غیرقانونی است و حتماً باید با این دست از تخلفات برخورد لازم صورت گیرد.
اتاق خبر 24

هر سال در آستانه مهر و پیش از آغاز سال تحصیلی جدید و به صدا درآمدن زنگ مدارس، موضوع دریافت شهریه مدارس- مدارس دولتی و غیر دولتی- به دغدغه اصلی مردم تبدیل می شود و بسیاری از خانوارها را دچار مشکلات عدیده در پرداخت این شهریه‌ها می‌کند.

اصل سی ام
طبق اصل سی‌ام قانون اساسی دولت موظف است وسایل آموزش و پروش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم آورد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خود کفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.
همچنین طبق بند ۳ اصل ۳ قانون اساسی نیز «آموزش و پرورش و تربیت بندی رایگان برای همه در تمام سطوح و تسهیل و تعمیم آموزش عالی» از جمله وظایف دولت جمهوری اسلامی ایران ذکر شده است.

با وجود چنین تاکیدات مهم قانون و هرچند مسئولان از ممنوعیت دریافت پول توسط مدارس دولتی سخن می‌رانند اما دریافت پول  توسط مدار، هر ساله به انحاء مختلف دریافت می‌شود! در حال حاضر بسیاری از مدارس دولتی به عناوین مختلف اعم از «جمع‌آوری کمک‌های مردمی»، «کلاس‌های فوق برنامه»، «فعالیت‌های کمک آموزشی»، «اردو‌های تفریحی آموزشی» و ... در ابتدای سال تحصیلی و یا به مرور در طول دوران تحصیل از والدین درخواست کمک می‌کنند.

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.