کد خبر: 179534

کشمیر همچنان می سوزد

کشمیر، مدتی است قربانی اختلافات سیاسی هند و پاکستان شده و هر روز خبرهای ناگواری از آن به گوش می رسد. در آخرین فاجعه بشری، عزاداری شیعیان این منطقه توسط دولت هند به خاک و خون کشیده و چندین نفر زخمی و بازداشت شدند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

کشمیر، منطقه‌ای که هند و پاکستان بر آن ادعای مالکیت دارند؛ درواقع این مکان در شمال شبه‌قاره هند در دامنه کوه‌های هیمالیا است که تا پیش از استقلال پاکستان، تحت حمایت بریتانیا بود.

در زمان استقلال هند حدود ۵۰۰ منطقه و یا ایالت  وجود داشت که در زمان تقسیم شبه‌قاره به دو کشور هند و پاکستان، می‌توانستند به یکی از این دو ملحق شوند. در سال ۱۹۴۷ و به دنبال پایان حکمرانی بریتانیا و تقسیم شبه‌قاره، مهاراجه نشین جامو و کشمیر که مهاراجه آن هندو بود اما مردم منطقه مسلمان، در نهایت با امضای سندی به هند پیوست.

بارها بین هند و پاکستان بر سر کنترل این بخش جنگ درگرفته است و در حال حاضر هرکدام از این دو همسایه بخشی از این منطقه را در اختیاردارند. به دنبال جنگ سال ۱۹۷۱ بین دو کشور یک خط مرزی "دی فاکتو" موسوم به "خط کنترل" این منطقه رابین دو کشور جدا می‌کند. منطقه‌ای در شرق کشمیر نیز تحت سلطه چین است که با عنوان «اقصای چین» شناخته می‌شود.

این منطقه طی دهه‌های اخیر با سیاست‌های انگلیس خبیث منطقه مورد نزاع دو کشور هند و پاکستان قرار گرفته است. در سال ۱۸۴۶ بر اساس معاهده امرتسر، انگلستان حکومت کشمیر را به گلاب سینگ فروخت و او سلسله دُگرا را در این منطقه تأسیس کرد. در دوران حکومت سلسله دگرا مسلمانان به‌شدت سرکوب شدند و تبعیض شدیدی بین مسلمانان و هندو‌ها وجود داشت.

وضعیت مسلمانان در کشمیر

نخستین گام‌های ورود اسلام به کشمیر در سده پنجم هجری با ورود صوفیان به این دیار برداشته شد. در سده هشتم نیز  برخی از صوفیان و علمای شیعه ایرانی و گروهی از سادات به این منطقه مهاجرت کردند. گسترش تشیع با تأسیس سلسله «چَکان» در کشمیر به اوج خود رسید. هرچند همیشه بین مسلمانان و دیگر اقشار این منطقه تبعیض حاکم بوده است و شیعیان تا به امروز از قدرت سیاسی به دور بوده‌اند، با این‌حال همچنان به حیات اجتماعی خود در کشمیر ادامه داده‌اند. امروزه شهرهای کارگیل، سرینگر، بدگام و دره کشمیر در بخش کشمیر تحت نظارت هند و مناطق بلتستان و گلگت در کشمیر تحت نظارت پاکستان، ازجمله مراکز مهم تشیع در کشمیر به شمار می‌آیند.

وضعیت در کشمیر برای مسلمانان هرروز پیچیده‌تر می‌شود. درست یک روز پس‌ازاینکه اعلام شد، دولت هند خودمختاری ایالت «جامو و کشمیر» را لغو و اقدام به استقرار نظامیانی در خیابان‌ها کرده، پایگاه خبری «نحو الحریه»، از اعزام هزاران سرباز هندو از مناطق مختلف هند به این ایالت مسلمان‌نشین خبر داد و نسبت به درخطر بودن جان مسلمانان هشدار داد.

تقریبا یک ماه پیش، اواخر مرداد ماه بود که تظاهرات علیه اشغالگری نظامیان هندی به اوج خود رسید و هزاران نفر از مردم این شهر به خیابان‌ها آمدند و علیه دولت هند شعار سر دادند؛که طی آن در شلیک‌های مستقیم نیروهای نظامی هند 6 کشمیری شهید و بیش از 100 نفر نیز زخمی شدند نیروهای امنیتی هند همچنین بیش از ۵۰۰ نفر را بازداشت کردند.

خبرگزاری‌های مختلف جهان گزارش‌هایی از شلیک توسط تفنگ‌های ساچمه‌ای و همچنین گاز اشک‌آور توسط نظامیان هندی منتشر کردند. هند به‌منظور جلوگیری از نشر اخبار کشمیر به خارج سرویس اینترنت، تلویزیون و حتی موبایل را در منطقه به‌صورت کامل قطع کرد.

سرکوب شدید عزاداران حسینی توسط نظامیان هندی

عشق و ارادت به ساحت مقدس امام حسین علیه‌السلام مختص مکان و افرادِ خاص نیست بلکه حُب و عشق به سیدالشهدا در جای جای زمین و نهادِ آدم‌های شرافتمند موج می‌زند.  هرساله شیعیان کشمیر با شور بسیار، مراسمِ حسینیِ باشکوهی تدارک می‌بینند و عشاق برای مظلومیت مولایشان به خیابانها ریخته و بر سر و سینه می‌زنند و بسیاری از غیرمسلمانانِ هندی و توریست‌های خارجی، در آنجا با دسته‌جات عزاداری همراهی و هماهنگی دارند و این مسئله مایه تسکین روح و جان خسته و غم‌زده اما در عین حال انقلابی آنهاست.

امسال نیز علیرغم حکومت نظامی سنگین و ممانعت نظامیان هندی از برگزاری مراسم عزاداری حسینی، مسلمانان کشمیری همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی دسته های عزاداری برگزار کردند.گزارش ها حاکی است به رغم مخالفت دهلی نو و تلاش برای جلوگیری از برگزاری دسته های عزاداری مردم کشمیر با بستن سربندهای «لبیک یا حسین» به خیابان ها آمده و در سوگ جگر گوشه رسول خدا (ص) نشستند.

نظامیان هندی با یورش به عزاداران حسینی ده ها نفر را بازداشت و آنها را مورد ضرب و شتم شدید قرار دادند.بنا به اعلام منابع میدانی در شهر سرینگر مرکز کشمیر اشغالی حداقل 12 نفر از عزاداران توسط ارتش هند زخمی شده و به دلیل شدت جراحات در بیمارستان بستری شدند.

خوش رقصی آقای نخست وزیر برای اسرائیل و انگلیس

فردوس یک فعال فرهنگی در کشمیر درباره دخالت‌های رژیم صهیونیستی درباره اوضاع کشمیر می‌گوید:«به طور حتم سیاست‌های غیر اسلامی اسرائیل در هند و کشمیر پیاده می‌شود و ما شاهد ردپای این رژیم منحوس در کشمیر هستیم».

فردوس همچنین با اشاره به توطئه‌ دیرینه کشور انگلیس در کشمیر، معتقد است که این توطئه از سوی انگلیس خبیث شکل گرفت و اوضاع امروز به دلیل مکر دیرینه آنها درباره اختلاف‌افکنی ملت‌ها و مذاهب است. آنها از این طریق قصد داشتند آتش فتنه‌ بین هند و پاکستان همواره روشن باشد و حال که دشمنان از گسترش مسلمانان در این منطقه احساس خطر کردند دست به توطئه‌ای دیگر زدند.

گرایش شدید نژادپرستانه و ضد اسلامی نخست وزیر هند

او عضو حزب (بی جی پی) است که با اکثریت تمام در دور دوم حاکم شده است. هر کاری را تمایل داشته باشد انجام می‌دهد و حزبِ کنگره هیچ اقدامی مقابل او نمی‌تواند انجام دهد. لذا هر قانونی را اعمال می‌کند و اقدامات نژادپرستانه خود را تشدید می‌کند. ضمن اینکه این حزب گرایش‌های شدید نژادپرستانه و ضد اسلامی دارد.

علاوه بر حزب (بی جی پی) که گرایش شدید نژادپرستانه و افراطی دارد، یک سازمانی به نام rss است که مانند سیا عمل می‌کند. پشتوانه این سازمان بی جی پی است.

باتمام این مسائل اگر تنها مسلمان هند که جمعیتی بالغ بر 200میلیون نفر را دارند متحد شوند و حتی به صورت مسالمت‌آمیز تظاهرت کنند، به طور قطع قضیه کشمیر چند هفته‌ای حل می‌شود.

حاصل اعتماد به آمریکا، اسرائیل و...

سالیان سال است که حربه انگلیس، آمریکا، اسرائیل و... برای دستیابی به اهداف خود در کشور های مختلف انتخاب یک مهره یک بار مصرف در دستگاه حکومتی کشور های مسلمان یا با جمعیت مسلمان است. ابزار مدیریتی که به وسیله آن بتواند کشت و کشتار کند؛پیر و کودک، نظامی و غیر نظامی را به فجیع ترین شکل ممکن به قتل برساند و در نهایت پشت نقاب حمایت از حقوق بشر پنهان شود.

آشوب و اختلافات دیرینه هند و پاکستان و مسئله کشمیر ازین قاعده مستثنی نیست،نخست وزیری که چوب اعتماد به اسرائیل و انگلیس را می‌خورد و در نهایت دوره جولان دادن او هم به سر می‌رسد ولی جنایت های او و همدستانش برگی دیگر از تاریخ جنایت علیه مسلمانان را ورق خواهد زد.

جنایات اخیر در کشمیر با سکوت همیشگی جامعه جهانی و نهاد های مدعی حقوق بشر همراه شده است. در حالی که همه آن ها از آزادی ادیان و انسان ها دم می زنند در مقابل سرکوب یک مراسم مذهبی شیعیان و کشتار آنها سکوت مرگ کرده اند. از میانمار و هند و ویتنام تا بحرین و یمن، سکوت کسب و کار مدعیان حقوق بشر است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.