کد خبر: 179469

۷۰ درصد از منابع مالی در چنگال بانک های خصوص

مصباحی مقدم گفت: هم اکنون بیش از ۷۰ درصد از منابع مالی کشور در اختیار بانک‌های خصوصی است و آن‌ها هم به پرداخت سود‌های نامتعارف اقدام می کنند.
اتاق خبر 24

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو شورای فقهی بانک مرکزی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت وگو با خبرنگار بورس، بانک و بیمه  گروه اقتصادی با اشاره به اجرای روش نرخ بهره در اکثر بانک‌های دنیا اظهار کرد: ابتدا باید دانست که وظیفه اصلی بانک‌ها چیست؟ اصولا بانک در تعریف بین المللی به نهادی گفته می‌شوند که واسطه تبادل وجوه بین دارندگان مبالغ خرد و کلان و افرادی که نیازمند دریافت تسهیلات هستند.  این نهاد‌ها اگر با روش نرخ بهره کار کنند به سپرده گذار وعده سود داده و از تسهیلات گیرنده سودی بالاتر از نرخ سود سپرده دریافت می‌کنند.

او ادامه داد: اما روش بانکداری بدون ربا با صورت‌های متفاوتی در سود تاجر یا تولید کننده‌ای که تسهیلات دریافت کرده است، سهیم می‌شود. بانکداری بدون ربا بیان‌گر این است که این نوع بانکداری باید بدون استفاده از نرخ بهره (مقدار تفاوت سود سپرده و سود تسهیلات) فعالیت کند. بانکداری متعارف جهانی با استفاده از نرخ بهره صورت می‌گیرد، منظورمان از نرخ بهره این است که بانک در قبال دریافت سپرده از سپرده گذاران، تعهد پرداخت سود را می‌دهد و در برابر آن سود بیشتری را از دریافت کننده تسهیلات از بانک‌ها تقاضا می‌کند.

مصباحی مقدم می‌گوید: البته تعهد برخی بانک‌ها در پرداخت سود سپرده بر مبنای مبلغ و مدت نرخ بالاتر از نرخ بالای بهره برای سپرده گذار است. میزان مبلغی که از مابه التفاوت سود سپرده و تسهیلات برای بانک‌ها می‌ماند. هم سهم بانک به عنوان بنگاه دار در این بین است. اما باید توجه داشت که بانکداری بدون ربا با ساز و کار نرخ بهره که اکثر بانک‌های دنیا با آن سرو کار دارند، کار نمی‌کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در بانکداری بدون ربا سود پول مبنای کار نیست بلکه منابع مالی را از مردمی که مازاد دارند دریافت و به متقاضیان تسهیلات برای سرمایه کذاری واکذار می‌کند، در قبال سپرده سود پرداخت و در قبال تسهیلات داده شده به تولیدکنندگان به عنوان شریک فعالیت می‌کند. طبیعی است که تولید کننده یا تاجر سود می‌کند و با توجه به قرار داد مذکور در بانک ملزم به پرداخت میزان سودی به بانک خواهد شد.

منبع: تابناک

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.