کد خبر: 179462

نقابی که ترامپ از دمکراسی بر چهره ترویسم اقتصادی گذاشت

فعالیت اصلی «بنیاد دفاع از دموکراسی» ایجاد تبلیغات علیه ایران و تشدید تروریسم اقتصادی بر مردم ایران است.
اتاق خبر 24

«بنیاد دفاع از دموکراسی» نامی است که با خروج ترامپ از برجام و انجام آزمون و خطاهای بسیار توسط او بیش از پیش به گوش می رسد، بنیادی که عنوان  حامی دموکراسی را به دوش می کشد، اما در حقیقت اهرمی برای اعمال تحریم و افزایش فشارهای بیشتر بر مردم ایران از سوی واشنگتن به شمار می‌رود. چندی پیش سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه خبر تحریم این بنیاد و افراد مرتبط با آن را اعلام کرد، موضع‌گیری که به فعالیت‌های ضدایرانی مدیران و اعضا آن بازمی گردد، چراکه بنیان گذاران آن حدود دوازده سال است که تحت لوای حمایت از دموکراسی و اندیشکده، در حقیقت اتاق فکری را برای  تبیین خط مشی سیاسی و سیاستگذاری ایالات متحده علیه کشورمان به راه انداخته اند.

اندیشکده بنیاد دفاع از دموکراسی در سال ۲۰۰۱ میلادی (۱۳۸۰ شمسی) یعنی کمتر از دو ماه پس از حادثه یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی در جهت مطالعات و پژوهش در رابطه با امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا در واشنکتن راه اندازی شد و کاخ سفید همواره در تلاش بود تا آن را به عنوان نهاد تحقیقاتی مستقل و غیرحزبی معرفی کند در حالی که  برخی از ناظران، این موسسه را یک تشکل با گرایش‌های راستگرایانه می دانند که دست به فعالیت‌هایی  نظیر تبلیغات علیه کشورهای هدف آمریکا  می‌زند

Foundation for Defense of Democracies که به اختصار «اف دی دی» گفته می‌شود یک موسسه غیردولتی یا به اصطلاح اندیشکده در ایالات متحده است که فعالیت اصلی آن ایجاد تبلیغات علیه ایران و تشدید تروریسم اقتصادی بر مردم کشورمان است. این بنیاد برنامه‌های جنگ طلبانه‌ای علیه تهران را تدوین و اجرایی می‌کند. افراد این موسسه تلاش می‌کنند تا در سیاست خارجی آمریکا تاثیرگذار باشند و تاکنون توانستند اهداف خود را در دولت‌های بر روی کار آمده ایالات متحده عملیاتی کند. فالیت های این موسسه غیر دولتی در جهت تشدید اقدامات علیه ایران بوده و به نوعی سرنخ تحریم‌ها را به دست دولت ایالات متحده می‌سپارد.

سناریو سازی  اف دی دی برای ایران

در سال‌های اخیر، بنیاد دفاع از دموکراسی رهبری مخالفت با توافق ایران را بر عهده داشته و این اواخر هم درصدد ایجاد جنگ اقتصادی گسترده علیه ایران است. گفتنی است، آنان قصد دارند که چنین جنگی را علیه کشور‌های اروپایی پیاده کنند تا آنها را وادار به پذیرش بخشی از سیاست‌های دولت ترامپ کنند. می‌توان گفت، قصد این به اصطلاح بنیاد هدف قرار دادن معیشت آحاد مردم ایران است تا از طریق فشار‌های اقتصادی زندگی را بر مردم سخت کنند و جامعه را به آشوب و اغتشاش بکشانند.

هدف گذاری این موسسه این است که آگاهانه و عامدانه از طریق اقداماتی مانند انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی در صدد طراحی، اجرایی شدن و تشدید اثرات تروریسم اقتصادی علیه کشورمان مشارکت داشته باشند و به شکلی جدی و فعال در جهت آسیب وارد کردن به امنیت و منافع حیاتی مردم ایران تلاش کرده و می‌کنند.

یکی از‌ اقدامات ضد ایرانی خود و نمونه ای محسوس‌ در راستای آسیب زدن به مردم را می توان در ایجاد اختلال این بنیاد در واردات دارو به کشور دانست. این بنیاد  در ادامه فعالیت های ضد ایرانی خود شرکت های سوئیسی را که ‌به کشوررمان دارو وارد می کردند و با شرکت های ایرانی در این زمینه همکاری هایی را داشته اند تهدید‌‌ کرده است و آنها در نهایت از ادامه همکاری با ایران منصرف شده اند. فرستادن نماینده ای به بانک های اروپایی به منظور اخلال‌ در تعاملات بانکی  بین ایران و اروپا و مشکلاتی که دانشجویان خارج از‌ کشور به دلیل همین عدم همکاری ها در پرداخت شهریه شان با آن مواجه هستند، البته وزارت خارجه تمهیداتی را در جهت رفع این مشکل اتخاذ کرده است تا مشکل امور مالی ایرانیان خارج از کشور حل شود.

منبع: جام نیوز

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.