کد خبر: 179357

ضربه به تولید گندم با اعلام دیرهنگام نرخ تضمینی

 اعلام دیرهنگام نرخ خرید تضمینی گندم در سال‌های اخیر از یک سو و متناسب نبودن آن با هزینه‌های تولید می‌تواند عاملی بر تهدید خودکفایی این محصول استراتژیک به شمار رود.
اتاق خبر 24

کمتر از دو هفته به پایان زمان اعلام نرخ خرید تضمینی گندم فرصت باقی است، اما هرساله این نرخ چندین ماه پس از آغاز سال زراعی اعلام می‌شود که خلاف قانون اعلام نرخ تضمینی گندم به شمار می‌رود.

از این رو کشاورزان در برخی استان‌ها بدون دانستن نرخ تضمینی گندم کاشت این محصول را آغاز می‌کنند و به امید اعلام نرخ متناسب با هزینه‌های تورم و تولید هستند.

البته با تکرار تاخیر در اعلام نرخ تضمینی این موضوع به عادتی تبدیل شده و کشاورزانی که چاره‌ای جز کشت گندم ندارند در نهایت گندم خود را می‌کارند، ولی برخی از کشاورزان با جایگزین کردن محصول دیگرتولید گندم را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

این در حالی است که در یکی دوسال اخیر هزینه‌های تولید محصولات کشاورزی از جمله گندم افزایش یافته و مسئولان در هنگام اعلام نرخ خرید تضمینی باید با درنظر گرفتن نرخ تورم و هزینه‌های تولید نرخ را اعلام کنند.

لازم به ذکر است که تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی یکی از تهدید‌های خودکفایی گندم به شمار می‌رود، اما اعلام نرخ بدون در نظر گرفتن هزینه‌های تولید و نرخ تورم ورود دلالان به عرصه خرید گندم و یا قاچاق این محصول را پررنگ‌تر می‌کند که می‌تواند تهدید بزرگتری در خودکفایی این محصول استراتژیک محسوب شود.

در همین راستا چندی پیش علی قلی ایمانی نائب رئیس توانمندسازی گندمکاران در گفتگو با خبرگزاری میزان در خصوص اعلام دیرهنگام نرخ خرید تضمینی و اثرات آن بر تولید گندم گفت: در حال حاضر نیز اثرات سوء تصمیم گیری‌های نادرست و غیرمنصفانه در بحث تعیین نرخ خرید تضمینی را شاهد هستیم به طوریکه در سال‌های اخیر اعلام نرخ تضمینی بدون توجه به هزینه‌های تولید باعث نارضایتی کشاورزان شد و احتکار گندم از سوی برخی دلالان را به همراه داشت.

ایمانی با تاکید بر بر اینکه تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم تهدیدی بر خودکفایی گندم به شمار می‌رود خاطرنشان کرد: در صورت تاخیر دولت در اعلام نرخ یا به صرفه نبودن نرخ اعلامی، گندم کاران به کشت محصولات دیگری روی می‌آورند که این امر به دلیل کاهش سطح زیر کشت تهدیدی بر خودکفایی گندم به شمار می‌رود.

با این تفاسیر در سال زراعی جدید باید دید سیاست‌های غلط قیمت گذاری و تاخیر در اعلام نرخ ادامه دار خواهد بود یا در شرایط فعلی با اعلام نرخ متناسب با تورم و هزینه‌های تولید در زمان مقرر انگیزه‌ای برای تولید گندم برای گندمکاران ایجاد می‌شود.

منبع: میزان