کد خبر: 179347

سایه بیمه ها پس از افزایش قیمت تا چه میزان اَمن است؟

ورود موج نوسان قیمتی و افزایش نرخ خودرو‌ها در سال گذشته این نگرانی را بین عموم مردم راه انداخته است که آیا بیمه نامه‌ها با توجه به گرانی اتومبیل از تعهدات خود می‌کاهند؟
اتاق خبر 24
بیمه‌ها به عنوان یک نهاد بین المللی، سفیران پرداخت خسارت‌های وارد شده به انواع اتومبیل‌ها اعم از سواری، سنگین و موتور سیکلت‌ها هستند. هم اکنون در ایران بیش از ۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار سواری و وانت، یک میلیون خودرو سنگین و  ۱۱ میلیون و ۲۳۰ هزار دستگاه موتورسیکلت وجود دارد.

گفته می‌شود از این بین خودرو، تنها ۵ میلیون  خودرو بیمه بدنه دارند که یکی از دلایل استقبال کم مردم از بیمه بدنه نیز، اختیاری بودن آن در قبال سایر بیمه هاست. نقطه تمایز بیمه بدنه با بیمه شخص  ثالث این است که در بیمه‌نامه بدنه، خسارت وارده به اتومبیل فرد خاطی و مقصر پرداخت می‌شود و تفاوت آن با بیمه نامه شخص ثالث از این جهت است. گفته می‌شود ضریب نفوذ بیمه بدنه خودرو در ایران کمتر از ۱۵ درصد است این امر خود جای تامل دارد.البته در ابتدای سال حق بیمه شخص ثالث بر خلاف سقف آن، افزایش قیمتی را تجربه کرد که مسئولان دلیل آن را افزایش دیه در امسال خواندند.

رئیس اداره نظارت بر بیمه  خودرو‌های کشور ادامه داد: در قانون جدید  این امکان فراهم خواهد شد تا خریدار بیمه نامه یعنی صاحب خودرو به هنگام خرید بیمه، اسامی استفاده کنندگان از این بیمه نامه را در قرار داد قید کند، این افراد می‌تواند شامل پدر و مادر، همسر، فرزندان و فرزند بلا واسطه (نوه) را می‌تواند اعلام کند. این امر هم به علت انتقال  تخفیف بیمه نامه مورد نیاز است چرا که فرد به هنگام انتقال تخفیف بیمه نامه باید اقارب (نزدیکان یا همان خانواده) را به بیمه مورد استفاده خود اعلام کند.

این مقام مسئول ادامه داد: تمام این اقدامات مسیر‌های بعدی مالکان خودرو را برای انتقال تخفیف بیمه‌ای و همچنین استفاده شوندگان از بیمه را هموارتر می‌کند البته این قانون ثمره مثبت دیگری را هم به دنبال خواهد داشت، آن هم استفاده هر شخص تنها از خودروی تحت مالکیت خود است.

هدایت کار بیان کرد: این شبهه نباید بین آحاد جامعه ایجاد شود که بیمه مرکزی قصد صدور بیمه نامه برای هر فرد را دارد این موضوع بار‌ها مورد تکذیب قرار گرفته است و قصد ما تنها بروزرسانی اطلاعات استفاده کنندگان از بیمه نامه خودروهاست.

منبع: خبرگزاری ایرنا

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.