کد خبر: 179142

عوارض قرص کلردیازپوکسایدو چه کاربردهایی دارد؟

کلردیازپوکساید برای تسکین علایم اضطراب و علایم قطع مصرف الکل برای مدت زمان کوتاه مورد استفاده قرار می گیرد.
اتاق خبر 24

یکی از داروهایی که اغلب به صورت قرص در دسترس می باشد و برای درمان اضطراب و افسردگی همزمان تجویز می شود قرص کلردیازپوکساید می باشد. این دارو برای دوره های کوتاه مدت به افرادی که مصرف الکل را قطع کرده اند نیز تجویز می شود.

قرص کلردیازپوکساید ترکیبی از دو دارو می باشد. و برای درمان افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو بصورت قرص می باشد که از طریق دهان استفاده می شود. از عوارض جانبی این دارو می توان به سرگیجه، خشکی دهان، یبوست و تاری دید اشاره کرد. در این مطلب به طور کامل و جامع موارد مصرف و عوارض جانبی این دارو را مورد بررسی قرار می دهیم. تا پایان مطلب همراه ما باشید.

کلردیازپوکساید برای تسکین علایم اضطراب و علایم قطع مصرف الکل برای مدت زمان کوتاه مورد استفاده قرار می گیرد. بر برخی مواد شیمایی در ذهن که پیام را به سلول های مغز ارسال می کنند تاثیر می گذارد. دارای تاثیرات آرامش بخش بر عملکرد های مختلف ذهن می باشد. همچنین برای تسکین درد ماهیچه مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه موارد مصرف و عوارض جانبی این قرص را بررسی خواهیم کرد.

اطلاعات جامع در رابطه با قرص کلردیازپوکساید

 

کلردیازپوکساید برای کاهش علایم ترک اعتیاد به الکل مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی شما به الکل اعتیاد دارید، بدن شما عادت می کند تا مقدار زیادی الکل مصرف کند. رایج ترین دارو که برای ترک اعتیاد به الکل مورد استفاده قرار می گیرد قرص کلردیازپوکساید می باشد. این دارو همچنین برای درمان اضطراب و افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد.
موارد مصرف کلردیازپوکساید

قرص کلردیازپوکساید اغلب برای تسکین علایم اضطراب، رفع علایم قطع مصرف الکل و کنترل اختلالات افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که این دارو می تواند وابستگی ایجاد کند نباید بیش از مقدار تجویز شده از آن استفاده کرد.

نحوه مصرف کلردیازپوکساید

میزان دوز مصرفی این دارو به عوامل زیادی از جمله سن، شرایط درمان، شدت بیماری، دیگر شرایط پزشکی و چگونگی واکنش نشان دادن بدن شما به اولین دوز مصرفی بستگی دارد. دکتر شما در مورد میزان دوز مصرفی و زمان مصرف این دارو شما را راهنمایی خواهد کرد. این دارو را دقیقا مطابق با دستور پزشک مصرف کنید. اگز از این دارو برای اضطراب استفاده می کنید به شما تجویز می شود تا روزی سه بار و هر بار یک قرص کلردیازپوکساید مصرف کنید. و اگر از آن برای کاهش علایم قطع مصرف الکل استفاده می کنید بهتر است 4 بار در روز از آن استفاده کنید ممکن است در روز اولی که مصرف الکل را قطع می کنید مصرف دوز بالایی از آن توصیه شود سپس دوز مصرفی شما به تدریج به 5 عدد در روز کاهش می یابد. می توانید این دارو را قبل و یا بعد از غذا مصرف کنید. وقتی مصرف یک دوز آن را فراموش کردید به محض اینکه به یاد آوردید آن را مصرف کنید اما اگر به زمان مصرف دوز بعدی نزدیک بود از مصرف دوز فراموش شده چشم پوشی کرده و هرگز از دو دوز مصرفی برای جبران دوز فراموش شده استفاده نکنید.
قرص های کلردیازپوکساید
احتیاط در مصرف دارو

قبل از اینکه استفاده از کلردیازپوکساید را شروع کنید اگر شرایط زیر را داشتید دکتر یا پزشک متخصص خود را در جریان قرار دهید.

    اگر حامله هستید، قصد باردار شدن دارید و یا در دوران شیر دهی هستید.
    اگر دچار مشکلات تنفسی یا خواب هستید.
    اگر مبتلا به اختلالات کبد یا کلیه می باشید.
    اگر مشکلات ذهنی از جمله اختلالات شخصیتی دارید.
    اگر دچار ضعف شدید عضلانی شده اید.
    اگر مبتلا به پورفیریا یکی از اختلالات ارثی خون هستید.
    اگر به یکی از داروها حساسیت دارید.
    اگر از دیگر داروها استفاده می کنید. استفاده از هر گونه دارویی از جمله گیاهان دارویی یا داروهای مکمل

تداخلات دارویی

    داروهای مضعف CNS
    ضد درد های مخدر
    بیهوش کننده ها
    مهار کننده مونوآمینواکسیداز
    ضد افسردگی
    داروهای فشار خون بالا
    آنتی اکسیدان ها
    کاربامازپین
    سایمتیدین

رایج ترین عوارض جانبی استفاده از این قرص می تواند علایم زیر باشند:

    خواب آلودگی
    خشکی دهان
    یبوست
    تاری دید
    سر گیجه
    نفخ
    لرزش
    درد قفسه سینه
    تنگی نفس
    ناراحتی در بخش بالاتنه
    حمله قلبی
    ضعف در یک بخش یا یک سمت بدن
    لکنت زبان

این مقاله صرفا جهت افزایش اطلاعات شم در رابطه با این قرص ترجمه و گرد آوری شده است. بدون تجویز پزشک از این دارو استفاده نکنید و در هنگام مصرف آن خطرا احتمالی آن را در نظر بگیرید. بخاطر داشته باشید پزشک شما بدین منظور این دارو را برای شما تجویز کرده است که فواید آن بیش از عوارض جانبی و احتمالی همراه می باشد.

منبع : آرگا