کد خبر: 179087

ادامه راه فضایی ایران تا فتح قله

حضور در فضا و سفر در این کرانه بی انتها همواره جزو آرزوهای بشری بوده است. در راه رسیدن به این آرزو گاه حتی دولت ها و کشورهای مختلف را به دروغ گویی و صحنه سازی ها آورده اند که یا خودشان را بیش از اندازه در این زمینه پیشگام و یا موفقیت های کشورهای دیگر را بی اهمیت جلوه دهند.
اتاق خبر 24

حضور در فضا و سفر در این کرانه بی انتها همواره جزو آرزوهای بشری بوده است. در راه رسیدن به این آرزو گاه حتی دولت ها و کشورهای مختلف را به دروغ گویی و صحنه سازی ها آورده اند که یا خودشان را بیش از اندازه در این زمینه پیشگام و یا موفقیت های کشورهای دیگر را بی اهمیت جلوه دهند.

سفر به فضا1

ایران فعالیت های فضایی خود را در حدود نیم قرن است که آغاز نموده؛ در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی این فعالیت ها صرفا به برخی مطالعات با وسعت کم، محدود می شد. اما پس از انقلاب کم کم نیروهای متخصص و جوان ایرانی با عزمی راسخ برای عملی کردن فتح فضا توسط ایرانیان قدم برداشتند.
در همین راستا، پس از سال ها تلاش و بدون اتکا به علم و فناوری کشور های بیگانه، ایران در سال 86 اولین ماهواره بر خود را با موفقیت به فضا پرتاب کرد. امید؛ امید ایرانیان برای حضور فیزیکی در فضا و نه صرفا سخت افزاری را نیز پر نور کرد.
یک سال بعد، ایران اولین موجودات زنده را نیز به فضا فرستاد تا یک گام دیگر به ارسال انسان به ورای زمین نزدیک شود. در این آزمایش، یک موش صحرایی، دو لاکپشت و چند کرم به فضای-زیرمداری پرتاب نمود و زنده به زمین بازگرداند.
اما آفتاب، اولین میمون رزوس لقب گرفت که توانسته فضا را با کمک ایرانی ها از نزدیک ببیند!

ماهواره امید

هرچند پیشرفت های فضایی طی سال های اخیر، از ارسال موجود زنده فراتر نرفته و به انسان نرسیده؛ اما ماهوار های دیگری نیز در جو قرار داده شدند که نوید این را می دهد که بزودی شاهد حضور اولین ایرانی با یک فضاپیمای ایرانی در فضا باشیم.
این پیشرفت های قابل ملاحظه و تاریخی چندان به مذاق غربی ها خوش نیامده و همواره تلاش داشته اند که در حرکت رو به جلوی ایران به سمت فضا اخلال ایجاد کنند که تحریم شاید معمول ترین آنها باشد.
در همین راستا وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد نام پژوهشگاه هوافضای ایران، سازمان فضایی ایران و مرکز تحقیقات هوافضای ایران نیز به فهرست تحریم‌های دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) از نهادهای زیرمجموعه این وزارتخانه افزوده شده است.

 فضا برای جهانیان پهنه ای مهم و استراتژیک به حساب می آید که می توانند از آن برای اهداف مشخص خود استفاده کنند که از جمله آن می توان به مسائل زیست محیطی، رسانه ای، مدیریت بحران، اقتصاد و ... بهره جست.
از همان زمان که ایران در باشگاه 10 عضوی فضایی رده‌بندی شد سال 2006 نیویورک تایمز مطلبی با این عنوان منتشر کرد: «Iran Joins the Space Club, but Why» و در این مطلب به تحلیل دلایل قرار گرفتن ایران در این باشگاه پرداخت؛ نیویورک تایمز هیچوقت به مشخصه‌های ماهواره‌های ایرانی نپرداخت اما بر این نکته تاکید داشت که این ماهواره‌ها به ایران تعلق دارد و حتی تلاش کرد برنامه‌های فضایی ایران را به برنامه‌های هسته‌ای متصل کند.
دکتر جان ب. شلدون، تحلیلگر مرکز دفاع و مطالعات امنیتی بین‌المللی در انگلیس طی گزارشی درباره برنامه فضایی تهران نوشت: "نباید تلاشهای ایران را در این برنامه‌ها نادیده بگیریم چرا که ایران برای رسیدن به دانش و اهدافش پایداری و شکیبایی زیادی دارد."
در کنار تحریم، انتشار اخبار نادرست درباره آزمایش ماهواره‌بر ها و ماهواره های ایرانی توسط آمریکا هر روز بیش از پیش گسترش می یابد. حدود یک هفته پیش بود که آمریکا ادعاهایی را علیه برنامه فضایی ایران منتشر کرد. رسانه های این کشور مدعی شده بودند که ایران در آزمایش ماهواره خود به طور کامل شکست خورده و از یک مشکل فنی به عنوان یک بحران در برنامه فضایی ایران یاد کرده اند. جدا از صحت یا کذب بودن این مسئله، آزمایش ماهواره برها در همه کشورهایی که فناوری آن را در اختیار دارند همواره با مشکلاتی همراه بوده است و گاه موجب خسارات فروانی نیز گردیده؛ پس صرف یک اشکال فنی به هیچ عنوان نمی تواند موجب توقف یا کاهش سرعت پیشرفت یک کشور در زمینه فضایی شود. این در حالی است که محمدجواد آذری جهرمی نیز عکسی با ماهوره ناهید 1 انداخت و کنایه ای نیز به ترامپ زده و ماجراهای ادعایی را تکذیب کرد.
اینکه ایران طی سال های اخیر، در زمینه های مختلف و علوم استراتژیک همچون فناوری نانو، هسته ای، پزشکی، موشکی، فضایی، کشاورزی و ... به توفیقات مهمی دست یافته مرهون انقلاب و روحیه جهادی است. این روحیه جهادی با جوسازی های چند رسانه معلوم الحال نه تنها کم رنگ نشده بلکه عزم جوانان متخصص کشورمان را نیز راسخ تر خواهد کرد تا بتوانند راه خود را به قله ادامه دهند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.