کد خبر: 179075

تحریم دارویی «ترامپ»، تلنگری برای خودکفایی صنعت داروسازی

درحالی که تحریم‌های ظالمانه بر خلاف گفته‌های مقامات آمریکایی حوزه‌های دارو و غذا را در بر گرفته است، مسؤولان وزارت بهداشت تلاش خود را برای تأمین داروها به کار گرفته و معتقدند در فرصت تحریم باید صنعت داروسازی داخلی را بیش از پیش تقویت کرد.
اتاق خبر 24

هفدهم آبان سال گذشته بود که ایالات متحده آمریکا رسما تحریم‌های خود را علیه ایران آغاز کرد. این موضوع پیامدهای زیادی بر اقتصاد ایران گذاشت و منجر به بروز مشکلاتی برای مردم ایران شد. اما باید اذعان کرد که تنها اقتصاد هدف این تحریم‌های ناجوانمردانه نبود.

مرور گزارش‌هایی که در سال اخیر توسط رسانه‌های خارجی مثل نیویورک تایمز، واشنگتن پست و ... منتشر شد نشان می‌دهد که این تحریم‌ها بر حوزه دارویی و تجهیزات پزشکی کشور نیز اثرگذار بوده است. شاید به گفته مسؤولان آمریکایی به‌ظاهر بحث غذا و دارو را از جرگه تحریم‌های اقتصادی خود خارج شده باشد، اما این تنها ظاهر قضیه بوده و بسیاری از شرکت‌های خارجی که به ایران دارو ارسال می‌کنند از گزند تحریم‌ها در امان نمانده‌اند.

به گفته کارشناسان، درواقع غذا و دارو تنها بر روی کاغذ تحریم نیست و اعمال فشار بر شرکت‌ها و مؤسسات غذا و دارو خباثت آمریکایی‌ها را بیش از بیش آشکار ساخته است؛ چراکه بحث دارو فقط «مواد اولیه» نیست، بلکه «انتقال پول» آن نیز بسیار مهم است. همچنین فاکتورهای دیگری هم مانند ماشین آلات تولید دارو و بسیاری از مواد جانبی و مواد واسطه‌ای، حالت دو گانه دارند و به نام دو گانه بودن، تحریم شده‌اند.

به گفته کارشناسان حوزه دارو، همزمان با این موارد، تراکنش‌های مالی هم محدود شده و همه این موارد دست به دست هم می‌دهند تا روند خرید، تولید و تامین دارو مشکل شود. بنابراین قطعا دارو هم جدا از سایر حوزه‌های اقتصادی تحریم شده کشور، نخواهد بود.

*دشمن با تحریم غذا و دارو، مردم ایران را هدف قرار داده است

موضوع تحریم‌های دارویی درحالی بارها توسط کارشناسان و مسؤولان کشور مطرح شد، که مقامات آمریکایی نیز سعی کردند این موضوع را تکذیب کنند. علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر چندی پیش در خصوص تحریم‌های دارویی توسط آمریکا گفته بود: دشمن با تحریم غذا و دارو، مردم ایران را هدف قرار داده است و مسؤولان با بسیج کردن تمام نیروها و امکانات در صدد رفع مشکلات و گرفتاری‌های مردم و خنثی کردن توطئه‌های استکبار جهانی هستند.

*درخواست جهانگیری از جامعه جهانی درباره تحریم دارویی

انتقاد از تحریم‌های ظالمانه آمریکا در حوزه دارو به همین‌جا ختم نشد و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه متاسفانه امروز شاهد رفتارهای مخرب، غیرسازنده و ضدبشری دولت آمریکا علیه مردم ایران هستیم، گفت: متاسفانه دولت آمریکا به‌رغم قوانین حقوق بشری با دست زدن به اقدامات ضدانسانی و وضع سخت‌ترین تحریم‌ها بر بخش سلامت، عملا امکان تامین و واردات داروهای موردنیاز بیماران خاص و تجهیزات پزشکی را با مشکلات جدی مواجه کرده و جان بیماران زیادی را به خطر انداخته ‌است.

*مستثنی بودن دارو از تحریم‌ها عوام‌فریبی است

علی نوبخت حقیقی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در این خصوص گفت: تحریم‌های بانکی، بیمه‌ و کشتیرانی روی تامین دارو و واردات آن اثر مستقیم دارند. دارو در بازار نیست و بحث مستثنی بودن دارو از تحریم‌ها عوام‌فریبی است. تامین دارو یک پروسه پیچیده است. فقط بحث تولید، واردات و صادرات نیست بلکه مسائلی مثل بسته‌بندی و افزودنی‌ها هم تاثیرگذار هستند.

منبع: خبرگزاری ایرنا