کد خبر: 178918

رمزگشایی از پیام‌های پاسخ حزب الله برای اسرائیل

پاسخ وعده داده شده حزب‌الله به صهیونیست‌ها با وجود کوتاهی مجموعه‌ای از پیام‌های امنیتی و سیاسی را برای صهیونیست‌ها و جهانیان ارسال کرد که نتیجه آن افزایش برد نگاه مقاومت و محدودیت رژیم صهیونیستی خواهد بود.
اتاق خبر 24

در پی تجاوزات پی‌درپی رژیم صهیونیستی به حریم لبنان که در دو مرحله و با نفوذ هواپیماهای بدون سرنشین رژیم صهیونیستی صورت گرفته بود و وعده سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان مبنی بر بی پاسخ نماندن این تجاوزات، عصر یکشنبه یک پایگاه نظامی رژیم صهیونیستی در شمال فلسطین اشغالی در منطقه الجلیل مورد هدف موشک‌های حزب‌الله قرار گرفت. پاسخ حزب‌الله لبنان به تجاوزات رژیم صهیونیستی جدای از عملی کردن وعده‌ای که سید حسن نصرالله به صهیونیست‌ها داده بود، پیام هایی را در خود نهفته داشت که شنیدنی و قابل توجه است.

نگاهی به جزئیات پاسخ حزب الله

براساس اعلام رسمی حزب الله لبنان، ساعت 16:15 دقیقه روز شنبه 1 سپتامبر 2019 (10 شهریور 1398) مجموعه شهید «حسن زبیب» و «یاسر ضاهر» حزب الله با شلیک چند موشک ضد تانک به سمت زرهی ارتش رژیم صهیونیستی در جاده پادگان «آویویم» در شمال الجلیل زرهی نامبرده را منهدم کرده‌اند و راکبان این زرهی همگی به هلاکت رسیده یا زخمی شده‌اند.

اما صهیونیست‌ها مدعی شدند هیچ سربازی کشته یا حتی زخمی نشده و این حمله تنها خسارت‌های مادی داشته است. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مصاحبه‌ای رسانه‌ای پس از این عملیات مدعی شد هیچ صهیونیستی در این حمله آسیب ندیده است. سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی هم برای تکمیل ادعای نتانیاهو مدعی شد هیچ خسارت جانی در این عملیات وجود نداشته و تنها خسارت مادی در بر داشته است. نتانیاهو همچنین مدعی شد پس از حمله، طی مشورتی که با فرماندهان نظامی و امنیتی داشته، نوع پاسخ را تعیین کرده و 100 موشک از طریق هواپیماهای جنگی و توپخانه ارتش رژیم صهیونیستی به لبنان شلیک کرده‌اند.

حزب الله لبنان اعلام کرد ارتش رژیم صهیونیستی با 40 موشک خمپاره و توپخانه منطقه مارون الرأس در نقطه صفر مرزی لبنان و فلسطین اشغالی را هدف قرار داده است.

در پی این حمله تا عمق 4 کیلومتری مناطق مرزی صدای آژیر خطر به صدا درآمده و پناهگاه‌های مناطق نامبرده باز شدند و ارتش رژیم صهیونیستی دستور داد تمامی امور جاری حتی کشاورزی در مناطقه فوق متوقف شود. حدود 3 ساعت بعد شبکه 13 رژیم صهیونیستی مدعی شد اوضاع به روال عادی خود بازگشته و رفت‌وآمد در مناطق شمالی فلسطین اشغالی برقرار شده است.

پیام های پاسخ حزب الله

پاسخی کوتاهی که حزب‌الله به اقدامات تجاوزکارانه دو هفته گذشته رژیم صهیونیستی داد با وجود کوتاهی، پیام‌های متعددی را برای صهیونیست‌ها در بر داشت که برای فرماندهان نظامی و مقامات امنیتی و سیاسی دارای مفاهیم و معانی قابل توجهی است.

تکرار اثبات صداقت وعده سید حسن نصرالله

این پاسخ در اولین گام یک بار دیگر به صهیونیست‌ها ثابت کرد سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان همان کسی است که در میان خود صهیونیست‌ها به صداقت گفتار شهره است و کلماتی که از زبان وی جاری می شود، وعده‌هایی است که قطعاً عملی خواهد شد. او همچون دیگر مقامات سیاسی و رهبران کشورهای منطقه و جهان نیست که هر از گاهی سخنی را بیان کند و آن سخن، صدایی باشد که در طول زمان گم می‌شود  بلکه هر کلامی که از جانب سید حسن نصرالله بیان می‌شود در میدان اجرا شده به منصه ظهور می رسد.

شجاعت، بی باکی و حمیت سید حسن نصرالله

پاسخ کوبنده حزب‌الله به تجاوزات رژیم صهیونیستی یک بار دیگر نشان داد سید حسن نصرالله برخلاف سایر مقامات کشورهای عربی که در مقابل تجاوزات صهیونیست‌ها همواره سکوت می‌کنند و به نوعی از کنار آن می‌گذرند هیچ ترسی از صهیونیست‌ها ندارد. در شرایط کنونی منطقه این اقدام یک شجاعت بی بدیل محسوب می‌شود که نظیر آن کمتر یافته می‌شود و تنها از فرزندان مقاومت نمونه‌های مشابه آن دیده شده است.

مکان عملیات، راوی مهمترین پیام

حزب الله در پاسخی که وعده آن را دبیرکل حزب الله لبنان داده بود منطقه الجلیل شمالی را هدف قرار داد. هدف قرار دادن این منطقه در پاسخ حزب‌الله برای مقامات نظامی یادآور یک وعده دیگر سید حسن نصرالله در گذشته بوده است. سید حسن نصرالله طی سخنان 3 سال گذشته خود چند بار از طرح تصرف «الجلیل» در درگیری آینده بین حزب‌الله و رژیم صهیونیستی خبر داده بود. سید حسن نصرالله در چند نوبت اعلام کرد اگر درگیری دیگری بین حزب‌الله و رژیم صهیونیستی به وجود آید و صهیونیست‌ها دست به دیوانگی جدیدی بزنند، فرزندان مقاومت منطقه الجلیل در شمال فلسطین اشغالی را از لوث صهیونیست‌ها پاک خواهند کرد. شلیک حزب‌الله به منطقه الجلیل برای فرماندهان این وعده سید حسن نصرالله را یادآوری می‌کند و عملاً یک هشدار جدی به حساب می‌آید که به آنها می‌گوید حال که دست به دیوانگی زده‌اند وقت آن رسیده که وعده قبلی مقاومت عملی شود. این پیام، مهمترین مفهومی است که دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی را به لرزه خواهد انداخت.

پیام دقت در عملیات، به دشمن

حزب الله لبنان در پاسخی که به رژیم صهیونیستی داد یک زرهی حامل سربازان ارتش این رژیم را در حالی که در یک جاده منتهی به پادگان «آویویم» در حال حرکت بود از فاصله دور هدف قرار داد. اینکه حزب‌الله می‌تواند هدفی را که کل حجم آن 10 متر مربع هم نیست، از فاصله چند کیلومتری در حال حرکت هدف قرار دهد ارسال پیام هشدار نسبت به توانمندی حزب‌الله به دشمن است مبنی بر اینکه حزب‌الله با این دقت می‌تواند عمل کند و در دیگر اهداف هم خواهد توانست هدف‌های کوچک مهمتر مثل خودروی حامل فرماندهان و مقامات رژیم صهیونیستی را با همین دقت هدفگیری کند. این یک تهدید شدید و هشدار جدی به مقامات نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی است.

هیچ تجاوزی بی پاسخ نخواهد بود

حزب‌الله پس از این پاسخ یک بار دیگر به صهیونیست‌ها اعلام کرد «دوره بزن در رویی به پایان رسیده» و هر اقدام تجاوزکارانه‌ای با پاسخ همراه خواهد شد. این نوع رویکرد قطعاً نوعی بازدارندگی برای صهیونیست‌ها ایجاد خواهد کرد که پس از این به این راحتی دست به اقدام علیه لبنان و فرزندان مقاومت نزنند. رویه‌ای که در فلسطین و سوریه هم تجربه شده و به مرور دست صهیونیست‌ها را برای تجاوز به دیگران همچون دهه های گذشته بسته است. نتیجه و پیامد این پیام این است که صهیونیست‌ها باید داخل دیوارهایی که دور خود کشیده‌اند مخفی شوند و دیگر نمی‌توانند به راحتی دست به تجاوز بزنند.

پیام بشر دوستانه حزب الله و اثبات سبعیت رژیم صهیونیستی

پاسخ حزب‌الله به تجاوز رژیم صهیونیستی با هدف قرار دادن یک زرهی ارتش رژیم صهیونیستی عملی شد. یعنی حزب‌الله با وجود آنکه صهیونیست‌های ساکن فلسطین اشغالی را اشغالگر و مهاجرانی می‌داند که باید فلسطین را خالی کنند اما در میدان جنگ فقط با ارتش و کسانی که سلاح در دست دارند روبرو می‌شود و مناطق مسکونی و هیچ فردی غیر نظامی را هدف قرار نمی‌دهد.

 اما رژیم صهیونیستی در پاسخ به همین پاسخ حزب الله- که در خود تعهد به قواعد انسانی در جنگ را در برداشت- یک بار دیگر سبعیت رژیم کودک کش را اثبات کرد و مناطق روستایی را هدف قرار داد. در اخبار تکمیلی، این خبر منتشر شد که هواپیماهای رژیم صهیونیستی چند ساعت پس از پاسخ حزب‌الله با خالی کردن مواد آتشزا در روستاها و زمین‌های کشاورزی مناطق مرزی لبنان آتش سوزی وسیعی را در منطقه ایجاد کردند. این اثبات سبعیت رژیم صهیونیستی است که بر همگان روشن و برای همه مبرهن است.

پیام صلح حزب الله

حزب‌الله با اقدامی کوتاه که حق قانونی و رسمی‌اش در دفاع از خود و کشورش بود به همه اعلام کرد حزب الله جنگ طلب نیست و تنها از کیان لبنان دفاع می‌کند و در دفاع از خود که حق بین‌المللی هر کشوری است به پاسخی کوتاه بسنده کرده است و تنها به یک هشدار برای تنبیه صهیونیست‌ها در مرحله اول اکتفا می‌کند تا آتش جنگ در منطقه برافروخته نشود.

پیام وحدت به لبنان

دبیرکل حزب الله لبنان در وعده‌ای که برای پاسخ دادن به رژیم صهیونیستی اعلام کرد، گفت این اقدام در پاسخ به تجاوزات رژیم صهیونیستی به لبنان صورت می‌گیرد و از هرگونه موضع‌گیری حزبی که تنها منافع حزب‌الله را در خود داشته باشد خودداری کرد. حزب‌الله پیش از این هم در موارد متعددی با آنکه خسارت‌هایی را از صهیونیست‌ها دید، اما عرصه لبنان را به خاطر منافع و ترجیحات حزبی به میدان جنگ تبدیل نکرد این حامل این پیام برای تمامی لبنانی‌ها است که حزب‌الله یک سازمان یا حزب نیست که براساس منافع شخصی و حزبی عمل کند بلکه حزب‌الله به تمام لبنانی‌ها تعلق دارد و برای منافع آنها وارد میدان می‌شود.

جمع بندی

پاسخ حزب‌الله لبنان به صهیونیست حاوی پیام‌هایی است که نتیجه‌اش برای این رژیم محدود شدن در داخل فلسطین اشغالی و محکومیت‌های بین‌المللی است. صهیونیست‌ها هم به لبنان تجاوز کرده و محکوم شدند، هم ضربه‌ای از مقاومت دریافت کردند و هم اینکه با پاسخ دقیق مقاومت گرفتار بازدارندگی حاصل از توانمندی مقاومت شدند. این پیامدها برای صهیونیست‌ها چیزی جز تشدید فشار داخلی و فروریختن بنیان‌های اجتماعی و سیاسی رژیم صهیونیستی در بر نخواهد داشت. به ویژه که این رژیم به دلیل معضل عدم موفقیت ایجاد دولت جدید در انتخابات آوریل 2019 دچار نوعی عدم مشروعیت سیاسی نیز هست. این پاسخ حزب الله قطعاً بر فضای سیاسی و انتخاباتی صهیونیست‌ها اثر خواهد گذاشت و به نظر می‌رسد ظرفیت این را داشته باشد که دوره نتانیاهو را خاتمه دهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم