کد خبر: 178840

ساز گرانی اقلام اساسی در بازار محرم کوک می شود

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت اقلام پر تقاضای ایام محرم همچون دام زنده، گوشت قرمز، مرغ، برنج و بسیاری از اقلام دیگر با نوساناتی در بازار روبرو شده است.
اتاق خبر 24

همه ساله با داغ شدن بازار نذری ها، قیمت اقلام اساسی با شیب تند قیمت در بازار روبرو می شود، در حالیکه آحاد جامعه انتظار دارند که طبق اظهارات مسئولان تنظیم بازار مبنی بر توزیع کالاهای اساسی با نرخ مصوب آب از آب تکان نخورد.

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت اقلام پر تقاضای ایام محرم همچون دام زنده، گوشت قرمز، مرغ، برنج و بسیاری از اقلام دیگر با نوساناتی در بازار روبرو شده که  مسئولان مختلف سودجویی دلالان و عوامل واسطه، ممنوعیت ثبت سفارش، کمبود عرضه و بسیاری از عوامل دیگر را دلیل این گرانی ها مطرح می کنند که برای مصرف کنندگان قابل قبول نیست.

گزارش میدانی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای حاکی از آن است که قیمت هر کیلو برنج ایرانی ۲۰ تا ۲۶ هزار، برنج هندی ۷ هزار و ۳۰۰ تا ۸ هزار و ۵۰۰، برنج پاکستانی ۱۳ تا ۱۷ هزار، لیموعمانی ۶۵ هزار، لپه ۲۰ هزار، لوبیا قرمز ۲۲ هزار، لوبیا سفید ۱۸ تا ۲۰ هزار، روغن ۴.۵ کیلویی ۴۸ تا ۵۲ هزار، شکر ۴ تا ۶ هزار، قند ۶ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار، چای ۵۰۰ گرمی ایرانی ۳۵ تا ۴۰ هزار، چای خارجی ۵۰۰ گرمی ۷۰ هزار تومان است.

همچنین هر کیلو شقه گوسفندی با نرخ ۱۰۳ تا ۱۰۶ هزار، گوساله بدون استخوان ۸۵ تا ۹۰ هزار، گوساله با استخوان ۷۵ تا ۸۰ هزار، مرغ ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزار، دام سبک زنده ۴۷ تا ۴۸ هزار و دام سنگین ۳۵ تا ۳۸ هزار تومان است.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات تنظیم بازار اقلام اساسی، توزیع و قیمت کالا در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی با خبر شویم:

افزایش یک هزار تومانی نرخ مرغ در ایام تاسوعا و عاشورا / کمبودی در عرضه مرغ وجود ندارد

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۹ هزار و ۳۰۰ تا ۹ هزار و ۴۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۲ هزار و ۹۰۰ تا ۱۳ هزار تومان است.

وی قیمت مرغ در ایام محرم را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به ازدیاد تقاضا در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی، احتمال افزایش ۵۰۰ تا یک هزار تومانی هر کیلو مرغ در بازار دور از انتظار نیست.

حجت ادامه داد: با توجه به ازدیاد عرضه ناشی از خنک شدن هوا و بازگشایی مدارس پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ بعد از ایام تاسوعا و عاشورای حسینی نوسان چندانی در بازار نداشته باشد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی درباره تاثیر عرضه مرغ منجمد در ایام محرم بر وضعیت بازار افزود: هر زمانیکه که شرکت پشتیبانی امور دام نسبت به توزیع مرغ با نرخ مصوب در بازار اقدام کند، بدون تردید تولیدکنندگان با زیان مواجه می‌شوند چرا که شرکت پشتیبانی امور دام عرضه مرغ را براساس تاریخ انقضا انجام می‌دهد نه نیاز واقعی بازار.

وی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ در بازار وجود ندارد، بیان کرد: با توجه به آنکه تولید مرغ جوابگوی مصرف بخش صنعتی، خانگی و ایام محرم است، از این رو هر گونه تزریق مرغ مازاد منجمد منجر به کاهش قیمت و زیان مرغدار در بازار می‌شود، چرا که نوسان ۳ تا ۵ درصدی در طول ایام هفته بدان معناست که تولید مرغ به اندازه کافی است.

کمبود عرضه دام کذب است / نرخ واقعی هر کیلو شقه گوسفندی ۹۰ هزار تومان

سعید سطانی مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور با اشاره به اینکه امتناع دامداران در عرضه دام صحت ندارد، اظهار کرد: اگرچه برخی فروشندگان به بهانه افزایش قیمت در ایام محرم، اظهاراتی مبنی بر کمبود عرضه دام را مطرح می‌کنند، اما این موضوع کذب است چرا که نگه داری دام پروار شده در واحد‌های دامداری برای دامدار صرفه اقتصادی ندارد.

وی متوسط نرخ دام سبک در کشور را ۴۲ هزارتومان و دام سنگین ۳۲ هزار تومان اعلام کرد و گفت: از ابتدای سال به سبب ازدیاد عرضه قیمت هر کیلو گوساله زنده ۲۶ تا ۲۷ درصد و دام سبک ۱۰ تا ۱۲ درصد در بازار افت داشته است.

سلطانی عرضه دام زنده با نرخ ۵۲ تا ۵۴ هزار تومان در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی را تکذیب کرد و گفت: با توجه به انباشت مازاد دام در دامداری‌ها بعید است که قیمت دام سبک به این نرخ برسد.

مدیر عامل اتحادیه دامداران ادامه داد: اگر مسئولان امر از خروج غیر قانونی دام از مرز‌های کشور جلوگیری کنند، با افزایش بهره وری وزن لاشه نه تنها امکان صددرصدی نیاز کشور از منابع داخل وجود دارد، بلکه دیگر خبری از التهاب بازار و سودجویی دلالان نیست.

وی قیمت واقعی هر کیلو شقه گوسفندی را ۸۵ تا ۹۰ هزار و گوشت گوساله بدون استخوان ۷۵ تا ۸۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: فروش با نرخ‌های بالاتر ناشی از حلقه‌های متعدد واسطه و دلال است که انتظار می‌رود با اعمال نظارت‌های بیشتر از گران فروشی جلوگیری شود.

نوسان خاصی برای قیمت دام زنده در ایام محرم متصور نیستیم

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی از ثبات نرخ گوشت در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ ۹۶ تا ۹۷ هزار تومان به مغازه دار و ۱۰۵ تا ۱۰۶ هزار تومان به مشتری عرضه می‌شود.

وی قیمت گوشت در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی را پیش بینی کرد و افزود: با توجه به آنکه تقاضا در ایام محرم برای خرید گوشت گوساله بیشتر است، از این رو قیمت گوشت گوسفندی و دام سبک نوسان چندانی در بازار ندارد.

ملکی قیمت هر کیلو دام زنده را ۴۹ تا ۵۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: بسیاری از دامداران تصور می‌کردند که امسال شرایط همانند سال قبل خواهد بود، در حالیکه امسال به سبب شرایط مساعد بارندگی و مرتع، دامداران با انباشت دام در واحد‌های خود روبرو هستند.

به گفته رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی، با وجود فراوانی عرضه و کمبود تقاضا، نوسان خاصی را برای بازار محرم متصور نیستیم چرا که تقاضا در این ایام به اندازه عید قربان نیست.

منبع: خبرگزاری ایرنا