کد خبر: 178797
یادداشت اتاق خبر24:

آیا در سفر مهر ماه رئیس جمهور به آمریکا اتفاقی می افتد؟

اگر در سفر مهر ماه آقای روحانی به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل یک اتفاقی افتاد مانند سال 92 شگفت زده نشوید!
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پس از آن که رئیس جمهور در سخنانی گفت؛ «معتقدم برای منافع ملی کشورمان از هر ابزاری باید استفاده کرد. اگر بدانم که به یک جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که کشور من آباد و مشکلات مردم حل می‌شود دریغ نخواهم کرد» واکنش ها به این اظهار نظر آغاز شد، اما آقای روحانی یک روز پس از این سخن، که انگار آن را برای رصد بازتاب ها به میان انداخته بود، نه این که نظر خود را تغییر داده باشد بلکه همان عقیده را با بیانی دیگر مطرح کرد و گفت؛«اگر کسی بخواهد با حسن روحانی عکس بگیرد این کار امکان‌پذیر نیست، مگر آن که روزی از تمام تحریم‌های ظالمانه دست بردارد و به حقوق ملت ایران احترام بگذارد.
در رابطه ایران با آمریکا بدون این که آنها از تحریم‌ها دست بردارند و روی مسیر غلطی که انتخاب کرده خط بکشند، شاهد هیچ تحول مثبتی نخواهیم بود
کلید تحولات مثبت در روابط دو کشور ‌در اختیار واشنگتن است و اگر تحریم‌ها رفع نشوند، این قفل باز نخواهد شد.»

سخنان رئیس جمهور این سیاست را نشان می دهد که او همچنان اعتقاد به مذاکره با آمریکا دارد و این اعتقاد بر اساس بهره بردن از همان ابزاری است که در سخنانش به آن اشاره کرده است.

روشن است که اشاره رئیس جمهور ایران برای دیدار با فردی در نشست و جلسه ای، رئیس جمهور چین، پوتین رئیس جمهور روسیه، مکرون و مرکل، یا حتی جانسون یا ملکه انگلیس نبوده و نیست، حتی نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی هم نمی تواند باشد قطعاً، تنها کسی که باقی می ماند یکنفر است و آن هم رئیس جمهور رژیم ایالات متحده آمریکا دونالد ترامپ است.

آقای روحانی در نخستین سفر خود به نیویورک در مقام ریاست جمهوری در سال 1392 هنگام بازگشت به تهران و در فرودگاه با باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا گفت و گوی تلفنی داشت و در همان سفر نیز آقای ظریف وزیر خارجه ایران با جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا دیدار کرد.

همه این اتفاقات برای نخستین بار بود که می افتاد و پیش از آن نه روسای جمهور ایران و آمریکا با هم گفت و گوی تلفنی داشتند و نه وزرای خارجه دو کشور با هم دیدار کرده بودند.

زمان زیادی برای برنامه ریزی سفر آقای روحانی رئیس جمهور و هیئت همراه او به آمریکا برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل باقی نمانده است.

هر سال مجمع عمومی سازمان ملل درمهر ماه اجلاس خود را آغاز می کند و سران کشورهای دنیا به این نشست دعوت میشوند و اکثر آنها در سازمان ملل سخنرانی می کنند.

دیدارهایی که در حاشیه این اجلاس میان سران کشورها برگزار می شود، رونق دارد، شاید این اتفاق میان ایران و آمریکا هم بیفتد یا در سطح پایین تر میان وزرای خارجه دو کشور و یا حتی گفت وگوی تلفنی میان ترامپ و روحانی!

در عالم سیاست هیچ چیزی را نمی توان غیر ممکم فرض کرد، اما باید این نکته را نیز توجه داشت که منافع ملی ایران با مذاکره، دیدار، گفت وگوی تلفنی و یا هر اتفاقی در این راستا با آمریکا نمی تواند منافع جمهوری اسلامی ایران را تأمین کند.
امانوئل ماکرون زمینه حضور آقای روحانی رئیس جمهور ایران را برای حضور در اجلاس جی 7 فراهم کرده بود و رئیس جمهور فرانسه در فرودگاه «بیاریتز» شاید انتظار آن را داشت که از پلکان هواپیمای ایران قامت روحانی را ببیند که از در بیرون می آید و پله ها را به سوی او طی می کند تا از او استقبال کند و این اتفاق یک موفقیت بزرگ برای فرانسه به ثبت می رسد و ترامپ نیز به آرزوی خود برای گرفتن عکس یادگاری!

اما خوب؛ سیاست بالا و پایین دارد، این فرصت از دست فرانسه رفت اما ظریف وزیر خارجه ایران به بیاریتز رفت و با ماکرون دیدار کرد، شاید یک اتفاق شگفت انگیز در جریان سفر روحانی و هیئت همراه او به نیویورک بیفتد؛ شاید!