کد خبر: 178268

تعطیلی بی سابقه کارگاه‌های گیوه بافی

بیشتر کارگاه های گیوه بافی به دلیل گرانی مواد اولیه تعطیل شده است.
اتاق خبر 24

مولود خسپی استاد کار گیوه بافی:

تولید یک جفت گیوه سنتی به طور میانگین ۵۰ هزار تومان هزینه داشت و بافند‌ه ها به طور متوسط یک یا دو روز برای بافت گیوه زمان می‌گذاشتند که این مبلغ با توجه به تورم موجود در بازار به رقم ۶۰ هزار تومان افزایش قیمت داد، می‌بینیم که با توجه به گرانی‌های حاضر این مزد برای دو روز کار بافندگی مبلغ ناچیزی است که پایین بودن دستمزد بافند‌ه ها یکی دیگر از مشکلات این رشته هنری است.

برپایی نمایشگاه‌های بین المللی، فصلی و استانی به هنرمند آن رشته‌های صنایع دستی در نمایش وفروش محصولات کمک بسزایی می‌کند که اگر هنرمندان از سمت نهادی به این نمایشگاه‌ها معرفی شوند، هزینه غرفه برایشان رایگان خواهد بود. اگر برای هزینه‌های حمل و نقل نیز کمک می‌شد هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگا‌ه ها با انگیزه بیشتری شرکت می‌کردند.

تنوع، نوآوری و خلاقیت از جمله اقداماتی است که باعث افزایش بازارپسندی و جذابیت گیوه کرمانشاهی خواهد شد و با ایجاد تنوع در طرح و رنگ، ارائه مدل‌های تابستانی و روفرشی زنانه و مردانه به صورت طرح دار و ساده و استفاده از رنگ بندی ویژه از اقداماتی بود که هنرمندان و بافندگان برای جذابیت و بازار پسندی بیشتر گیوه انجام داده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.