کد خبر: 178267

چشم و هم چشمی و هزینه‌های کلان برای عقد من در آوردی

این روزها برخی از زوجین جوان به دنبال برگزاری مراسم عقد آریایی هستند، اما آیا این مراسم در ایران باستان رواج داشته است؟
اتاق خبر 24

«به نام نامی یزدان من تو را برگزیدم از میان همه خوبان، میان این گواهان بر لب آرم این سخن با تو، برای زیستن با تو وفادار تو خواهم بود در هر لحظه و هرجا پذیرا می‌شوی آیا؟»

در پاسخ آقای داماد که این جملات را با احساس و عشق در حضور مهمانان بیان می‌کند، عروس خانم هم پاسخ می‌دهد: «به نام نامی یزدان پذیرا می‌شوم مهر تو را از جان، هم اکنون باز می‌گویم میان انجمن با تو وفادار تو خواهم بود در هر لحظه و در هر جا برای زیستن با تو...»

بعد از پایان این جملات عروس و داماد با هم جملاتی را همزمان تکرار می‌کنند، سپس نوبت به مهمانان حاضر در محل می‌رسد تا با آرزوی خوشبختی جملاتی را همزمان با صدای بلند تکرار کنند.

این جملات بخشی از متن و سناریو عقدآریایی است که این روز‌ها در میان برخی از عروس و دامادها مد شده است و شما هم بدون شک در فضای مجازی به ویژه اینستاگرام، فیلم‌های کوتاه عروس و داماد‌ها را هنگامی که این جملات همراه با بغض و اشک را تکرار می‌کنند، مشاهد کرده‌اید.

عقد آریایی پدیده‌ای نو ظهور که طی چند سال اخیر در میان برخی از ایرانیان رواج پیدا کرده است، به نوعی که برای برخی از  عروس و دامادها  برگزاری این مراسم یک مسئله حیاتی محسوب می‌شود.

 عروس و داماد‌ها می‌دانند که عقد آریایی در هیچ کاغذ و ورقی ثبت نمی‌شود، بنابراین در ابتدا باید برای ثبت شدن ازدواجشان همان عقد قدیمی را بخوانند و بعد بار دیگر در حضور مهمانان جملات عقد آریایی را گاهی با هزینه‌های سنگین تر تکرار کنند.

اینکه امروزه چرا برخی از جوانان طرفدار این سبک و سیاق از ازدواج هستند، سوالی بود که پاسخ آن را از برخی از زوجینی که عقد آریایی را برای ازدواج و آغاز زندگی مشترک خود انتخاب کرده بودند، جویا شدم.

حانیه و رضا یکی از زوج‌های جوانی بودند که عقد آریایی را انتخاب کرده بودند. آن‌ها دلیل اصلی انتخابشان را جملات فارسی عقد اعلام کردند. آن‌ها می‌گفتند: ما این جملات را کاملا درک می‌کردیم و به خاطر همین باعث شد که لحظه‌ عقدمان برایمان به بهترین شکل ممکن ثبت شود.

آن‌ها می‌گفتند: اکنون بعد از گذشت چند ماه با مشاهده فیلم مراسم عقد خود، دوباره آن حس شیرین برای ما تداعی می‌شود.

عروس دیگری می‌گفت: این روزها دیگر هر عروس و دامادی بخشی از فیلم عقد آریایی‌شان را در صفحه اینستاگرام خود منتشر می‌کنند و من هم دوست داشتم که این فیلم را داشته باشم.

دلیل عروس و داماد‌ها برای انتخاب این سبک از ازدواج‌ اغلب همین‌ها بود، آن‌ها بیان کردند که به دنبال چشم و هم‌چشمی و اینکه دیگران این کار را انجام می‌دهند به دنبال عقد آریایی می‌روند. اینکه جملات این عقد فارسی و قابل درک است نیز دلیل مناسبی نیست، چرا که همان خطبه عقد اسلامی را هم می‌توان از عاقد درخواست کرد که به فارسی هم بخواند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.