کد خبر: 178260

چهارمین جلسه دادگاه اخلال‌گران عمده در نظام تولیدی کشور

  چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات تعدادی از اخلال‌گران عمده در نظام تولیدی کشور از طریق خرید و فروش مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد در حال برگزاری است.
اتاق خبر 24

چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات تعدادی از اخلال‌گران عمده در نظام تولیدی کشور از طریق خرید و فروش مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد امروز به ریاست قاضی مسعودی مقام در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به صورت علنی در حال برگزاری است.

 

در آغاز قاضی مسعودی مقام گفت: مفاد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری قرائت و تفهیم می‌شود متهمان و حاضرین مراقب اظهارات خود باشند و جز به ادب و صداقت و راستی سخن نگویند متهمینی که در صورت تغییر آدرس آن رابه دادگاه اعلام کنند.

 

قاضی مسعودی مقام در این هنگام از نماینده دادستان خواست ادله انتسابی به متهم مجید ابرازه را قرائت کند.

 

نماینده دادستان در قرائت ادله انتسابی به متهم مجید ابرازه گفت: وی متهم ردیف هفدهم با اتهام معاونت در جرم و همکاری با متهم ردیف هفت است که ادلّه اختصاصی مربوط به او عبارتند است از گزارش معاونت اطلاعات اقتصادی وزارت اطلاعات، اقرار متهم حامد مقدم، گزارش نهایی ۲۴.۱۱.۹۷ معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات، بررسی‌های بارنامه‌های چند شرکت که نشان می‌دهد در ۱۰۶ بارنامه نام ابرازه درج شده است.

 

حسینی افزود: همچنین متهم به دستور حامد مقدم مواد اولیه را در بازار آزاد به فروش می‌رسانده که مجید ابرازه اقرار کرده این به میزان دو هزارتن بوده است.

 

قاضی در این هنگام از متهم مجید ابرازه خواست در جایگاه حاضر شود.

متهم ابرازه در دفاع از خود ادامه داد: من از طریق مرکز کاریابی در قم به این مجموعه آمدم و یازده سال در این شرکت کار می‌کردم به جز حس اعتماد بین من و کارفرما چیز دیگری حاکم نبود.

این متهم مدعی شد: هدف من از کار کردن تامین معیشت بود و درباره معاونت هیچ گونه اختیاری در تصمیم گیری‌ها و فروش مواد نداشتم من حقوق بگیر بودم و منفعتی هم نبرده‌ام.

 

قاضی گفت:  در ۱۰۶ بارنامه اسم شما وجود دارد دلیل آن چیست؟

 

متهم ابرازه افزود: من چهارشنبه نزد خانم بخشایش رفتم و خواهش کردم پرینت بارنامه‌ها را به من بدهد در هیچ بارنامه‌ای اسم من نیست که آن پرینت‌ها را به شما ارائه می‌کنم.

وی گفت: من به ریال ریال پولم و کسب و درآمدم اهمیت داده‌ام و متعهد هستم و اگر کسی بودم که کسب و کار نامشروع داشتم الان باید در زندگی‌ام خود را نشان می‌داد.

این متهم ادامه داد: درباره اقرار من راجع به دو هزار تن و ۲۰ الی ۲۵ میلیارد تومان باید بگویم این میزان سود نبوده بلکه حاصل از فروش را گفتم. من اختیاری در خرید نداشتم از شما هم تقاضا دارم حکم برائتم را صادر کنید.

نماینده دادستان به اذن قاضی گفت: متهم تنها کارمندی است که تحت تعقیب قرار گرفت که‌ ایکاش را جع به این موضوع توضیح می‌داد و اینکه منفعت کسب نکرده است دلیل بر بی گناهی او نیست.

حسینی افزود: درست است که در بارنامه‌ها اسمی از شما وجود ندارد، اما در سامانه راهداری کشور اسم شما ثبت شده است بر این اساس متوجه شدیم که شما هم در این موضوع دخیل بودید. شما باعث تسهیل در وقوع جرم شدید. شما چند سال مشغول بودید؟

متهم ابرازه ادامه داد: من از تاریخ ۱.۱۰.۸۷ مشغول شدم و کارمند بودم.

نماینده دادستان پرسید: آیا اطلاع داشتید که بورس کالا به این شرکت سهمیه می‌دهد؟

این متهم پاسخ داد: من می‌دانستم که از بورس کالا مجوز خرید دارد و در ماه‌های اول نمی‌دانستم که کالا‌ها را به بازار آزاد می‌فروشد، اما بعدا متوجه شدم.

در ادامه قاضی از وکیل متهم ابرازه خواست در جایگاه حاضر شود.

وکیل این متهم ضمن بیان اینکه لایحه کتبی را تقدیم دادگاه خواهم کرد گفت: موکل من از سال ۸۷ به عنوان کارمند آقای مقدم مشغول به کار شده است وظایف موکل از سال ۸۷ تا دستگیری و امروز که اینجاست همان وظایف اداری بوده است. موکل دستورات حامد مقدم را اجرا می‌کرد.

منبع: میزان