کد خبر: 178203

طرح حذف صفر از مخالفین تا موافقین

در حال حاضر فرصت مناسبی برای اجرایی کردن طرح حذف چهار صفر از پول ملی نیست و دولت مردان باید به فکر کنترل و کاهش نرخ ارز در کشور باشند.
اتاق خبر 24

چند سالی است که طرح حذف صفر از پول ملی در کشور مطرح بوده که نهایتا در دولت دوازدهم تصویب شد و در صورت موافقت نمایندگان مجلس، در آینده‌ای نزدیک چهار صفر از پول ملی برداشته خواهد شد.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در راستای تصویب این طرح در سال ۹۷ تلاش کرده بود، اما بی نتیجه ماند، اما نهایتا در سال ۹۸ این پیشنهاد حدود یک ماه گذشته توسط بانک مرکزی در جلسه هفته دولت به ریاست حسن روحانی مطرح شد که به توافق اعضا این هیئت رسید.

این در حالی است که افزایش ظاهری قدرت پول ملی، آسان‌سازی مبادلات، محاسبات و خرید و فروش‌های مردم از اثرات قابل تحقق حذف صفر‌ها است، اما برای حذف صفر‌ها ارتقای شاخص‌های اقتصادی همچون افزایش تولید، نرخ سرمایه‌گذاری، آزادسازی‌های اقتصادی، رفع انحصارات، حضور بانک‌های خارجی در کشور، حضور بی‌قید و شرط سرمایه گذاران خارجی و ... نیز باید انجام شود.

باوجود اینکه هنوز مجلس و نمایندگان نظر نهایی خود را در خصوص این طرح اعلام نکرده اند، اما کارشناسان و فعالان اقتصادی به شدت با این طرح مخالف و معتقد اند که هزینه‌هایی که در راستای اجرایی کردن این طرح صرف خواهد شد به ضرر اقتصاد تمام خواهد شد.

پیش‌تر میر محمد حشمتی به عنوان یک کارشناس اقتصادی در این خصوص اظهار کرد: در اقتصاد کشور باید به دنبال حل مسائل باشیم، اما حذف صفر از پول ملی فقط صورت مسئله را حل کرده و این موضوع ابتدا برای کشور از نظر روانی مثبت است، اما در ادامه مشکلات شروع خواهند شد.

وی معتقد است، حذف صفر از پول ملی ایران ممکن است بتواند به اقتصاد کلان و روزمرگی مردم کمک کند، اما در اقتصاد خرد در کشور مشکل ایجاد خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی همچنین با اشاره به لزوم حرکت بانک‌های کشور به سمت بانکداری الکترونیک بیان کرد: هم اکنون کشور‌های توسعه یافته در امور بانکی و مالی خود روش‌های الکترونیکی را جایگزین پول‌های نقد و اسکناس کرده اند همچنین ریاست بانک مرکزی در راستای هزینه‌هایی که برای حذف چهار صفر از پول ملی می‌کند بهتر است هزینه‌ها را برای الکترونیکی کردن امور بانکی و مالی در ایران صرف کند.

تاثیر حذف صفر بر بازار سرمایه

در این میان بازار سرمایه یکی از بازار‌های متاثر از حذف صفر از پول ملی به شمار می‌آید که تورم و کاهش ارزش پول ملی عامل اصلی حرکت بازار سهام قلمداد می‌شود و در صورت حذف آن محرک‌های اصلی بازار سرمایه باید نقش‌آفرین شوند، زیرا در بلند مدت حذف تورم موجب تحرک کمتر در این بازار می‌شود.

پیش از این مهدی تقوی به عنوان فعال و کارشناس اقتصادی در رابطه با تاثیر این طرح بر بازار سرمایه تاکید کرد: تغییر واحد پول ملی اگرچه در ابتدای امر موجب افزایش تورم و انتظارات تورمی می‌شود، اما اگر در قالب برنامه ثبات مالی اجرا شود، به تدریج موجب کاهش تورم و افزایش اعتماد عمومی به پول ملی می‌شود.
پس طبق نظر این کارشناس اقتصادی باید منتظر ماند و دید حذف چهار صفر از سوی مجلس به تصویب می‌رسد و مسئولین بازار سرمایه نسبت به این موضوع چه برنامه‌ای را برای نقش آفرینی با وجود کاهش تورم و نقدینگی در پیش خواهند گرفت.

تبدیل ریال به تومان بدون کاهش تورم کارساز نیست

برخی دیگر از کارشناسان نیز معتقد اند که حذف صفر از پول ملی و تبدیل ریال به تومان هیچ تاثیری نمی‌تواند بر کاهش تورم در کشور داشته باشد و این طرح و طرح‌های مشابه باید پس از کنترل و کاهش تورم در کشور اجرایی شود.

پیش ازاین میثم هشم خانی کارشناس اقتصادی بیان کرد: تا زمانی که با برنامه ریزی‌های دقیق به تورم زیر ۳ درصد دست پیدا نکنیم تقویت پول ملی و صحبت درباره آن شعار محسوب می‌شود.

با این تفاسیر درمیابیم که باتوجه به شرایط و حال اقتصادکشور، در حال حاضر فرصت مناسبی برای اجرایی کردن طرح حذف چهار صفر از پول ملی نیست و دولت مردان باید به فکر کنترل و کاهش نرخ ارز در کشور باشند.

منبع: میزان