کد خبر: 178087

تمایل آمریکا به توسعه موشک‌های مافوق صوت

به گفته مسئول غیرنظامی امور ارتش آمریکا، این کشور در نتیجه خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، به دنبال توسعه موشک‌های مافوق صوت با کلاهک‌ بالستیک است.
اتاق خبر 24

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، رایان مک‌کارتی، مسئول امور ارتش آمریکا گفت: "با توجه به محدوده پرتاب موشکی ذکر شده در آی‌ان‌اف، ما به دنبال بررسی اولین فرصت‌های ممکن‌ایم؛ مشخصا [موشک‌های] مافوق صوت‌؛ اگر کلاهک بالستیک روی موشک مافوق صوت قرار گیرد".
چندی بعد از آنکه دولت آمریکا از تمایلش برای رهایی از محدودیت‌های پیمان مذکور خبر داد، این کشور در تاریخ دوم اوت، رسما از این معاهده -که روسیه طرف دیگر آن بود-خارج شد؛ دولت ترامپ ادعا کرده بود که روسیه، طبق گزارشاتی اقدام به آزمایش و استقرار موشک‌های کروز ممنوعه -با تعدی از 500 کیلومتر در محدوده مقرر- کرده بود. روسیه این اتهامات را رد کرد و متعاقبا از معاهده خارج شد.

این معاهده که در زمان جنگ سرد -سال 1987- بین اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا منعقد شده بود، تولید و توسعه موشک‌های مستقر روی زمین که قابلیت شلیک در محدوده 500 تا 5500 کیلومتری را داشتند، محدود می‌کرد.
روز یکشنبه، ارتش آمریکا اقدام به پرتاب آزمایشی یک موشک میان‌برد کروز از ساحلی در ایالت کالیفرنیا کرد؛ آزمایش این نوع موشک‌ها، در معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، غیر قابل پذیرش بود.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.