کد خبر: 178071
یادداشت اتاق خبر24:

از مشارکت ایران در بازسازی سوریه چه خبر؟!

نفتکش آدریان دریا (گریس 1) از توقیف دولت جبل الطارق بیرون آمد و این منطقه را ترک کرد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

اقدام رژیم سلطنتی انگلیس در توقیف نفتکش حامل نفت جمهوری اسلامی ایران غیر قانونی بود و ممانعت لندن به حرکت نفتکش به سوی سوریه برای فروش نفت به این کشور نیز دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی است.

انگلیس با استناد به تحریمی که اتحادیه اروپا علیه سوریه اعمال کرده، نفتکش حامل نفت ایران را توقیف کرد در حالی که تصمیم اتحادیه اروپا برای اعضای این اتحادیه لازم الاجرا است و جمهوری اسلامی ایران هیچ اجباری به اجرای قوانین اتحادیه اروپا ندارد.

ایران به هر کشوری که بخواهد نفت می فروشد و این موضوع به ایران بستگی دارد نه رژیم هایی چون انگلیس یا آمریکا!

سازمان ملل متحد هر چند سازمانی دست نشانده و مدیریت شده از سوی آمریکا و لابی صهیونیست ها است، نتوانست سوریه را تحریم کند، چون با مخالفت های بسیاری از کشورها روبرو شد، آمریکا و اروپا برای تحریم سوریه بارها در شورای امنیت درخواست آن را مطرح کردند اما مخالفت روسیه و چین مانع آن شد.به همین خاطر مبادلات نفتی، اقتصادی و تجاری با این کشور هیچ منع قانونی ندارد و ایران می تواند به روابط اقتصادی خود با سوریه ادامه و آن را گسترش دهد.

اکنون که سوریه در شرایط بهتر امنیتی به سر می برد و کانون های تروریستی همچون سابق توان فعالیت های خود را از دست داده اند، طبیعی است که باید برای دوران بازسازی خود برنامه ریزی کند.

جمهوری اسلامی ایران هنگامی که سوریه با بحران روبرو شد نخستین کشوری بود که به یاری مردم و دولت این کشور رفت و آنها را مقابل تروریستهای تکفیری وهابی داعش یاری کرد.

اکنون پس از 8 سال جنگ خانمانسوز و ویرانگر در سوریه زمان بازسازی این کشور است و جمهوری اسلامی ایران علاوه بر این که دولت و ملت این کشور برای شرکت در بازسازی سوریه از ایران دعوت کرده اند و اصرار هم دارند تا جمهوری اسلامی در این بازسازی مشارکت داشته باشد و از مزایای اقتصادی آن بهره ببرد، تجربه و توان بازسازی مناطق جنگی را هم دارد.

ایران خود پس از 8 سال جنگ عراق در دوران صدام، به تنهایی توانست ویرانی های جنگ را بازسازی کند و این تجربه اکنون می تواند در سوریه به کار گرفته شود و البته سود این اقدام نیز محفوظ است.

تعلل در زمینه مشارکت در بازسازی سوریه که با یاری جمهوری اسلامی ایران توانست از بحران وخیمی که دچار آن شده بود رهایی یابد، فرصت را برای دیگران فراهم می کند، دیگرانی که هیچ نقشی در کمک به دولت و ملت سوریه در مقابل گروه های تروریستی تکفیری وهابی داعش نداشتند و چه بسا در جریان ایجاد بحران دخیل هم بودند.

عربستان سعودی که خود یکی از عوامل اصلی بحران در سوریه و از حامیان داعش در این کشور و عراق است، برای بازسازی سوریه اعلام آمادگی کرده به شرطی که دمشق تهران را از مشارکت در بازسازی محروم کند!

فرصت مشارکت ایران در بازسازی سوریه پس از جنگ، فرصتی است تا بخش های صنعتی کشور فعالتر شوند و این ظرفیت های خاموش برای رونق اقتصادی کشور بیدار شوند.

قطعاً حضور ایران در بازسازی سوریه در رونق تولید، ایجاد اشتغال، ارز آوری و کاهش تورم نقش مستقیم خواهد داشت، چرا که با ورود ایران در بخش های اقتصادی به سوریه، کارخانه های تولیدی زیادی در کشور باید فعالیت های خود را آغاز کنند و افزایش دهند.

اما با وجود چنین فرصتی که ایجاد شده است، به نظر می رسد، تلاش و انگیزه ای برای آماده سازی ساز و کارهای لازم برای بهره بردن از چنین فرصتی دیده نمی شود.

با این وجود، اگر چنین است از مسئولین دولتی و بخش خصوصی که زمینه حضور این بخش در بازسازی سوریه مهیا است، توضیح دهند که دقیقاً در این زمینه چه اتفاقاتی افتاده و چه اتفاقاتی نیفتاده است؟!

زمانی که آمریکا و اروپا در تلاش هستند ایران را از سوریه خارج کنند و اجازه ندهند جمهوری اسلامی که در زمان سختی ها در کنار دولت و ملت سوریه بود، در زمان بازسازی این کشور نیز حضور داشته باشد، چرا عقب نشینی از سوی ایران دیده می شود؟


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.