کد خبر: 177840

پشت پرده تبلیغات در اینستاگرام

این روزها برخی روش های دیگری را برای مطرح شدن و کسب درآمد به کار میگیرند. میخواهند یک شب و بدون زحمت با رفتارهای خارج از عرف پولدار شوند. این افراد که اینفلوئنسر نام دارند بعضا با رفتار های نا به هنجار معروف شده و با افزایش فالوور (دنبال کننده)کسب درآمد میلیونی می کنند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

در گذشته نه چندان دور افراد برای بازیگر شدن یا در کلاس های بازیگری شرکت می کردن یا به صورت آکادمی در دانشگاه مشغول تحصیل می شدند.بعد از سالها درس خواندن و بازی در تئاتر (به قول تئاتری ها خاک صحنه خوردن)شاید درهای خوشبختی به روی این افراد گشوده می شد که بتوانند در یک سریال یا فیلمی نقش ایفا کنند و خودی نشان دهند.با تمام این تفاسیر شاید رسیدن یک بازیگر از مرحله درس خواندن تا روی صحنه رفتن یا حتی نقش آفرینی در یک سریال چندین سال طول بکشد.برای مثال می توان به خسرو شکیبایی و پرویز پرستویی و خیلی از افراد دیگر که از زمان جوانی فیلم های کوتاه و تئاتر بازی کردند و با تکیه بر استعداد ذاتی و تجربه های خود توانستند در بین مردم شناخته و محبوب شوند اشاره کرد.اما این افراد نه تنها باعث پیشرفت هنر در عرصه تئاتر و سینما شدند بلکه میتوان این افراد را الگوی مناسبی برای جوانان در این زمینه دانست.

 

معروف شدن در فضای مجازی به هر قیمت

این روزها اینفلوئنسرها یا همان شاخ های مجازی به روش های مختلفی شهرت کسب کرده اند و بعضی از آن ها بیش از یک میلیون فالوور دارند که این تعداد فالوور هنوز برای برخی بازیگران و هنرمندان سرشناس یک رویاس. 

بعضی ها کلیپ های طنز درست میکنند (واینرها) بعضی دیگر برای بدست آوردن فالوور دست به هر کاری زده اند از ترکیب کردن غذا یا هر چیزی شبیه غذا تا رفتارهای خشونت آمیز با یکدیگر (دعوا با سلاح سرد یا گرم) .بعضی رستوران های مختلف را معرفی میکنند و بعضی ها دابسمش درست میکنند و از کارهای روزمره خود استوری میگذارند و یا با عمل های به اصطلاح زیبایی خود را شبیه مردگان در می آورند و ...

کارهایی که مردم از انجام آن در انظارعمومی شرم دارند بعضی از این اینفلوئنسرها بدون هیچگونه ابایی انجام می دهند و به کار خود افتخار می کنند.

اینستاگرام

چرا میخواهند مطرح شوند؟

مسلما با انجام این کارها و این جلب توجه ها صفحات این افراد دنبال کنندگان زیادی بدست می آورد و دیده می شود . همین امر باعث شده تا فعالان اقتصادی تبلیغ کارهایشان به کسانی که دنبال کنندگان زیادی در اینستاگرام دارند بسپرند. با این کار بسیاری از افراد بدون هیچ هنر و استعداد خاصی پول پارو می کنند.

سروش نادری روانپزشک، درباره شخصیت های این افراد می گوید: گاهی جوانان در معرض محدودیت هایی هستند که فضای مجازی این فرصت را برای آن ها ایجاد کرده تا به خود نمایی خود بپردازند. در حال حاضر گسترش شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام  یکی از مکان هایی است که برخی ها برای جلب توجه به آن روی می آورند. گاهی بسیاری از ما به‌ صورت ناخودآگاه جذب این فرصت‌ها در فضاهای مجازی می‌شویم که با پخش کردن ویدیو های آن ها برای دوستان خود توهمی از مهم بودن را به آن ها القا می کنیم. 
  
سروش نادری در ادامه گفت: نظام تربیتی ما دچار مشکلاتی است که منجر به این ناهنجاری ها می شود. نسل جوان باید  برای حضور در فضا های مجازی تعلیم ببینند.

اینستاگرام

 

جلب توجه یا پول؟

شاید در ابتدا اینفلوئنسرها صفحات مجازی خود را برای خودنمایی و جلب توجه ایجاد کردن، اما رفته رفته وقتی فعالان اقتصادی به تبلیغات و معرفی کارهایشان در صفحات این افراد تمایل نشان دادند، اولویت این افراد تغییر کرد.

دکتر صابر خزایی استاد دانشگاه و روانشاس بیان می کند : آنطور که بررسی‌های استقرائی و تحقیق‌های معدود نشان می‌دهد بخش زیادی از این گونه افراد یا در کودکی اصلاً مورد توجه خانواده نبوده اند و یا به صورت افراطی از سمت خانواده مورد توجه قرار گرفته و در کانون نگاه‌ها بوده اند که هردو صورت به این نتیجه ختم می‌شود که این گونه افراد رفتار توجه طلبانه بسیاری از خود نشان می‌دهند.

این استاد دانشگاه می گوید: این افراد معمولاً در افکار و احساسات خود مبالغه می‌کنند و هر موضوع ساده‌ای را مهمتر از آنچه در واقع هست جلوه می‌دهند. اگر کانون توجه واقع نشوند و یا تحسین و تائید نشوند تند خو شده و دیگران را ملامت می‌کنند و رفتار‌های اغوا گرانه در آن‌ها دیده می‌شود که می‌توان نشانه‌های آنرا در پست‌ها و تولیدات شان هم دید.

خزایی خاطرنشان می‌کند: روابط این گونه افراد عمداً سطحی بوده و ممکن است افرادی مغرور، غرق در خود و دمدمی مزاج باشند. به همین خاطر است که گاهی که شما این افراد را در محیط‌های خصوصی و یا مهمانی‌ها می‌بینید خواهید دید که بسیار متفاوت از آن چیزی هستند که در فضای مجازی برای شما آشنا هستند.

شاخ های مجازی با ارائه محتویات پوچ برای جوانان مبالغ هنگفتی برای تبلیغات به جیب میزنند بطوری که دیگر به این کار به چشم یک شغل و بیزینس نگاه میکنند. خیلی از بیزینس ها ممکن است هزینه هایی که میتوانند در جهت بهبود کیفیت کار خود خرج کنند ا خرج تبلیغات در اینگونه صفحات کنند.

شاخ های فضای مجازی

 

بازیگران هم به دنبال تبلیغات در فضای مجازی

شما هم حتما در اینستاگرام تبلیغات اینفلوئنسرهای مختلف را دیده اید به عنوان مثال افرادی هستند به اصطلاح تستر که روبروی دوربین می نشینند و از غذاها و رستوران های مختلف تعریف میکنند.اما خیلی وقت ها اینطور نیست و تستر ها ممکن است رستوران های بی کیفیت را تبلیغ کنند و باعث شوند مخاطب پول خود را دور بریزد. آن ها از غذاها در ازای پول تعریف میکنند حتی اگر از غذا ناراضی باشند. ممکن است اگر پولشان دیر واریز شود هم علیه رستوران حرف بزنند. این روزها دیگر به تبلیغ رستوران ها راضی نیستند و تبلیغ یخچال و پتو و آژانس مسافرتی و هرچیز دیگری که پول در پی داشته باشد را انجام می دهند.

اینستاگرام

 

اما تبلیعات بازیگران در اینستاگرام پدیده ای جدید است. اینگونه به نظر میرسد که با تبلیغ در فضای مجازی پول خوبی میتوان به جیب زد که بعضی بازیگران به جای کار اصلی خود به تبلیغات اینستاگرامی روی آورده اند. از تبلیغ عطر و کفش و سالن های آرایشی گرفته تا بازی در کلیپ های طنز واینرهای معروف به جای پرده سینما و حتی تبلیغ تیرآهن !!

(م. ا )هم که به عنوان بازیگر شناخته شده بود در فضای مجازی آنقدر دست به کارهای دور از عرف زد که در آخر با انتشار کلیپی با مضمون ترویج و تبلیغ سلاح گرم و سرد با برخورد قاطع پلیس و دستگاه قضایی رو به رو شد و با حکمی که دادگاه برایش صادر کرد به یک سال حبس محکوم شد. مطمئنا قوه قضائیه با افراد مطرحی که شهرت خود را در جهت ترویج خشونت استفاده کنند برخورد قاطع خواهد کرد.

 

 

اینستاگرام

 

 

تبلیغات در اینستاگرام چقدر هزینه در بردارد؟

تبلیغات خدمات و کالاها چند سالی است که از صداوسیما و روزنامه‌ها به فضاهای مجازی کوچ کرده است. حالا اینستاگرام یکی از بهترین رسانه‌هایی است که می‌توان تبلیغ محصولات را در آن انجام داد، اما واقعا این تبلیغات بازخوردی را که باید، داشته است؟  

برای تبلیغ در اینستاگرام مهمترین فاکتور عدد است. اینکه چقدر فالوئر داری؟ اگر ویدیو بگذاری چقدر بازدیدکننده داری؟ اگر پست بگذاری چقدر لایک می‌خورد؟ چقدر از فالوئرهایت واقعی است؟

این افراد، نقش ویژه ای در تبلیغات بسیاری از مشاغل و کسب و کارها دارند، ایده و نظر می دهند و با کمک مشاوران ( عمدتاً دلال ها) سمت و سوی تبلیغات در حوزه های اقتصادی و اجتماعی را تغییر داده اند.

محمد تاکید می کند که "ما به عنوان شغل به این موضوع نگاه می کنیم و اصلاً برای ما تفریح نیست. ما یک تیم هستیم که بر روی تک تک ویدئوهایی که در فضای مجازی منشتر می شود کار می کنیم."

وی می افزاید: "ما از اولین کسانی هستیم که در فضای مجازی اقدام به ساخت ویدئو کردیم و این حقمان است که امروز این تعداد بازدید و فالوور داشته باشیم."

محمد درباره آگهی هایی که در اینستاگرام ساخته می شود، می گوید: "بستگی به مدل ساخت آگهی دارد که چقدر هزینه دریافت کنیم. قانون خاصی ندارد."

شاخ های فضای مجازی

علیرضا که به تازگی از تیم یکی از این شاخ های مجازی خارج شده، قیمت هایی متفاوت از محمد بیان می کند و می گوید:"اصلاً قانون خاصی نداشت. به سر و وضع آگهی دهنده و مغازه و ماشینش نگاه می کنیم. هر چقدر که تیغمان برید، می گفتیم. بیشتر اوقات آگهی دهندگاه کسانی بودند که اصلاً خودشان چیزی ای اینستاگرام و فضای مجازی نمی دانستند معمولاً یا بچه هایشان یا یه واسطه آنها را به ما معرفی می کرد."

وی می افزاید: یادم می آید برای ساخت یک کلیپ ۲۰۰ میلیون تومان هم از صاحب یک مغازه طلا فروشی گرفتیم که بیشترین مبلغی بود که تا آن زمان از کسی گرفته بودیم. اما قاطعانه می گویم که الان هستند کسانی که همین عدد و رقم ها را برای هر کارشان می گیرند و انقدر معروف شده اند که برای خودشان منشی و دفتر و حسابدار هم دارند.

م.ک که بیش از 4 میلیون دنبال کننده دارد به تازگی هزینه تبلیغ در صفحه شخصی خود را به اینگونه بیان کرده است:

هزینه تبلیغات در اینستاگرام

 

آسیب های جبران ناپذیری که اینفلوئنسرها به جامعه تحمیل می کنند

شاخ های مجازی برای دیده شدن دست به هرکاری می زنند حتی از توهین و تمسخر به عقاید مردم هم چشم پوشی نمیکنند.

هتک حرمت به قواعد و قانون در هر بابی از عمده کارهایی است که این افراد جاه‌طلب انجام می‌دهند تا شهرتی کاذب تصاحب کنند. مهمانی‌های مبتذل، پوشش‌های ناهنجار، آرایش‌های غیرمتعارف و مهمتر از آن ترویج فرهنگ فساد از جمله مواردی است که در اولویت این افراد قرار دارد.در سال‌های اخیر وقتی موضوع حجاب مطرح می‌شد، مخالفان این پوشش برتر سعی می‌کردند به خاطر موضوع رنگ، آن را طرد کنند اما اکنون  مخالفان و هتاکان چادر،  به گونه‌ای دیگر ارزش آن را زیر سوال می‌برند. 
شاید باورش سخت باشد که این جریانات قصد دارند به یک زن بفهمانند ارزش وجودی او نمایان کردن زیبایی‌های ظاهری اوست، در صورتی که این عملیات، آن‌ها را به ابزاری برای سوءاستفاده طمعکاران جنسی مبدل ساخته است.
اینها حملاتی سرد برای توهین به زنان یک جامعه اسلامی است.به طور کلی می‌توان اینگونه بیان کرد که شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام به شکلی طراحی و تدوین شده‌اند که مخاطب را به آهستگی به سمت و سوی جنسی می‌کشانند.
منحرفان فکری که فساد را ترویج می‌دهند، به قدری زمینه تماشای فیلم‌ها و  تصاویر مبتذل را برای کاربران و مخاطبان این شبکه‌ها  فراهم می‌کنند که بی‌شک کسی توان مقابله با آنها را ندارد و حتی اگر کاربران مقاومت کنند، آن قدر شاخ‌های مجازی به کارشان ادامه می‌دهند تا قفل مقاومت را بشکنند و در نهایت گناهِ نگاه به نامحرم را در پیش چشمان مخاطبان عادی جلوه دهند.  همین که کاربران با باز کردن تصاویر پیشنهادی، به اینستاگرام چراغ سبز نشان دهند، در مراحل بعدی تصاویری با پوشش‌های نامناسب  (+۱۸) به نمایش گذاشته خواهد شد. این روال ادامه پیدا خواهد کرد و در آخر نمایش به محتوای برهنه و حیوانی می‌رسد.

 

شاخ های فضای مجازی

 

 

در آخر

خیلی ازاینفلوئنسرهایی که در ایران با حمایت مردم معروف شده اند دست آخر برای جلب توجه بیشتر به عقاید و مقدسات مردم توهین می کنند. مثل حجاب و دین و... شاید خیلی از مخاطب ها فقط از روی بیکاری و برای سرگرمی این افراد را دنبال کنند اما مطمئنا بیان و حرکات دور از عرف و اخلاق این افراد تاثیر خود را روی مردم و فرهنگ جامعه خواهد گذاشت.این شاخ ها یا سلبریتی های فضای مجازی مبتنی بر بی اخلاقی و خلاف جهت حرکت کردن خود را تبدیل به چهره می کنند. عده ی دیگری از اینها هستند که بر روی موضاعات سرگرم کننده و طنز که معمولا هم از هجویات هستند مانور می دهند و از این طریق در شبکه های اجتماعی درحال رشد کردن هستند و تبدیل به سلبریتی می شوند. اینجاست که دستگاه های حاکمیتی به عنوان متولی فرهنگ  باید ورود پیدا کنند و در جهت رشد و تعالی و صیانت از آرامش فکری و فرهنگی مردم با اینگونه از افراد که برای دیده شدن و سلبریتی شدن دست به هر کاری می زنند برخورد کند و مصونیت فرهنگی مردم را در جامعه حفظ کند.کاربران بدون تقویت سواد شبکه‌های اجتماعی مجازی و تفکر انتقادی، توان تشخیص این موضوع را نخواهند داشت. این مسائل نیازمند تقویت تفکری پرسش‌گر و همچنین توانایی در مدیریت باورهایی است که توسط این شبکه‌ها مورد تهاجم قرار گرفته است.