کد خبر: 177635

عزم دانشگاهها برای تولید در شرایط تحریم

دانشگاه‌ها با طرح های پژوهشی، تولید محصولات دانش محور و ارتباط نزدیک‌تر با صنعت بیش از گذشته اقداماتی را در راستای مقابله با شرایط تحریم آغاز کرده‌اند.
اتاق خبر 24

پس از آغاز دور جدید تحریم ها، مسئولان بیش از گذشته بر نقش محوری دانشگاه‌ها و تعمیق روابط صنعت و دانشگاه تاکید کردند به طوری که معاون اول رئیس جمهور، دانشگاه را ذی‌صلاح ترین نهاد برای حل مشکلات و چالش های کشور خواند و خواستار ورود دانشگاهیان به عنوان کسانی که از بیماری های مزمن گذشته آگاهی دارند، شد.  

وزیر علوم نیز در نشست هم‌اندیشی رؤسای دانشگاه‌ها، خطاب به دانشگاه ها گفت که باید نقش ویژه‌ای برای خنثی‌سازی فشارهای ناشی از تحریم‌ها بر عهده گیرند. در همین راستا دانشگاه ها تاکنون علی رغم مشکلاتی که در بخش بودجه داشتند،  بیش از گذشته اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده اند و تلاش خود را برای پیوند با مراکز علم و فناوری و دانش بنیان به کار بسته اند.

به طوری که در مرحله مقدماتی به منظور استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و هم‌اندیشی دانشگاه و دولت در شرایط فعلی، جلساتی میان روسای دانشگاه های سطح یک و موسسه های پژوهشی و فناوری برگزار و کارگروه هایی تشکیل شد و هر کدام از آن ها ماموریتی را برای خود در چنین شرایطی انتخاب کردند.

تقسیم این ماموریت ها به این گونه است که دانشگاه ها به فراخور نقش محوری خود، اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده اند؛ به طور مثال دانشگاه صنعتی اصفهان با برخورداری از ۸ پژوهشکده، در حوزه فولاد فعال بوده و ارتباط خوبی با صنعت برقرار کرده است. دانشگاه علم و صنعت به عنوان تنها دارنده دانشکده مهندسی راه‌آهن و دانشکده مهندسی خودرو در ایران، در نظر دارد دفاتر ویژه ای را در جهت حل مشکلات در حوزه های صنایع ریلی، حمل و نقل درون شهری و برون شهری راه اندازی کند.

از طرفی امضای تفاهم نامه ای سه جانبه میان وزارت صنعت، وزارت علوم و معاونت علمی برای تحقق نهضت ساخت داخل یکی دیگر از اقداماتی‌ست که می توان آن را شروع خوبی برای پشتیبانی ملیِ منسجم از ساخت داخل و رونق تولید تلقی کرد چرا که به گفته مدیر ارتباط با صنعت وزارت علوم، فعالیت ها و اقدامات از سوی این سه نهاد تاکنون پراکنده بوده ولی با انعقاد این تفاهم نامه می توان اقدامات موثرتر و هماهنگ تری را به خصوص در شرایط تحریم عملیاتی کرد.

در همین رابطه سیف مدیر ارتباط با صنعت وزارت علوم از تشویق اساتید فعال در پروژه ساخت داخل و هدایت و جهت دهی پایان نامه ها و ‌بهبود‬ رشته‌ های تحصیلی در راستای نیاز صنعت خبر داده است. همچنین ایجاد فرصت‌ های شغلی جدید و فرصت مطالعاتی وظایفی ست که برای وزارت صمت تعریف شده است.

اکنون دانشگاه های صنعتی بیش از گذشته برای تحقق «اقتصاد دانش محور»  فعال شده اند که نتیجه اقدامات آن ها منجر به تولید محصولاتِ داخلی شده که بعضا در مواردی حتی جلوی خروج ارز از کشور را گرفته است. از جمله این محصولات می توان به تولید واکسن برای آبزیان، ساخت بویه های هواشناسی، ساخت رادارهای غیرنظامی و ظروف هوشمند اشاره کرد.  

به‌منظور واکاوی نقش دانشگاه ها در شرایط تحریم، با تعدادی از روسا و مسولان دانشگاه های بزرگ و برتر کشور گفتگو کردیم که اهم اظهارات آنها در ادامه آمده است:

شریف سامانه ارتباط با صنعت راه اندازی می‌کند

دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاهی جوان و در حال رشد است که دانش آموختگان آن، عمدتاً نخبگان اقتصادی، صنعتی، سیاسی و فرهنگی کشور هستند؛ افرادی که حضورشان در این شرایط، برای حل چالش های ایجاد شده به وضوح احساس می شود.

محمود فتوحی رئیس این دانشگاه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در شرایط تحریم، از ارسال نامه ای به جهانگیری و لاریجانی با موضوع راهکارهای خنثی کردن اثرات تحریم‌ها، خبر داده است.

او همچنین با اشاره به ایده ایجاد سامانه‌ ارتباط با صنعت برای کاهش اثرات تحریم، گفت: بنا داریم سامانه‌ای راه اندازی کنیم که صنایع، مشکلات مختلف خود را چه در حوزه مشورتی و چه در حوزه ساخت تجهیزات، با دانشگاه‌ها مطرح کنند.

حمایت مالی از شرکت های نوپا توسط دانشگاه علم و صنعت

یکی از دیگر از دانشگاه های فعال که طرح ها و پژوهش های ضدتحریمی را در دستور کار خود قرار داده، دانشگاه علم و صنعت است.

جبار علی ذاکری رئیس دانشگاه، یکی از اقدامات را در شرایط تحریم، راه اندازی صندوق خطر پذیر عنوان کرد و در توضیح آن گفت: این صندوق عملاً از شرکت‌های نوپا که توان حل مشکلات صنعتی ناشی از تحریم را دارند، حمایت مالی می‌کند.

رئیس دانشگاه علم و صنعت همچنین از راه اندازی دفاتر ویژه ای خبر داده است که وظیفه رفع مشکلات صنعت را بر عهده خواهد داشت. این دفاتر قرار است در حوزه های صنایع نفت، صنایع گاز، صنایع ریلی، حمل و نقل درون شهری و برون شهری و ... به منظور بررسی دقیق تر و حل مشکلات راه اندازی شود.

یکی از فکت های مهم در زمان تحریم، تولید محصولات جدید برای جلوگیری از ارزبری ست. اقدامی که دانشگاه ها پس از آغاز دور جدید تحریم از سال گذشته به آن روی آورده اند؛ به این صورت که باوجود مشکلات بودجه ای، با تولید محصولات فناورانه، علاوه بر آنکه موجب شکست انحصار برخی کشورها در تولید یک محصول شدند، بلکه از خروج ارز نیز جلوگیری کردند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.