کد خبر: 177563

راز ماندگاری سعدی چیست؟

کوروش کمالی سروستانی دلیل ماندگاری سعدی را نوع نگاه ویژه او به خداوند، انسان، فضیلت و مبارزه او با رذیلت می‌داند. فرح نیازکار هم تلفیق دو زبان عبارت و اشارت به علاوه نبوغ شاعرانگی و نیز نبوغ اندیشگانی سعدی را دلیل مانایی این شاعر می‌داند.
اتاق خبر 24

در پنجاه و سومین نشست از سلسله نشست‌های «برخوان سعدی» که با حضور سعدی‌پژوهان و علاقه‌مندان به سعدی، استادان و پژوهشگران در جوار یادمان میرزا احمد نی‌ریزی در نی‌ریز برگزار شد، حمید یزدان‌پناه، فرماندار نی‌ریز به تبجیل از مقام سعدی پرداخت و او را شاعری اخلاق‌مدار دانست که آموزه‌های اخلاق‌اش می‌تواند راهگشای مسائل و مشکلات مردمان در عصر حاضر شود.

در ادامه حامد فرغت، شهردار نی‌ریز با بررسی تاریخچه زندگی سعدی اظهار کرد که فارغ از نام و نشان مصلح‌الدین یا مشرف‌الدین برای «سعدی بزرگ»، چالش درباره تاریخ دقیق تولد و درگذشت او و یا سفرهای رفته یا نرفته او، باید به آثار و آموزه‌های سعدی روی بیاوریم و پندها و اخلاقیات سعدی را دستاویزی برای رستگاری زندگانی بشر سازیم.

مسعود لایقمند، رئیس شورای اسلامی شهر نی‌ریز نیز با ابراز خرسندی از برپایی چنین نشست‌هایی گفت که توسعه فرهنگی هر شهر و دیاری در گرو شناخت بزرگان علم و ادب و هنر هر سرزمینی است، و سعدی برای فرهنگ ما چنین خصلتی را دارد که می‌توان با دریافت سخنان نغز او به فرهنگی غنی‌تر و متناسب با نیازهای روزمان رسید.

در ادامه حجت‌الاسلام سیدجواد فقیه، امام‌جمعه موقت نی‌ریز در سخنان خود با پاسداشت قدر و مرتبه سعدی به جهت سخندانی و بیان نکات اخلاقی در آثار این شاعر، اظهار کرد که شاعران در نگاه دینی و مذهبی و از نظر قرآن، جایگاه در خور ارزشی دارند؛ آنان به واسطه اندیشه‌های دین‌مدارانه خود از یک سو می‌توانند به ترویج اخلاق دینی بپردازند و از سوی دیگر منجر به والایی فرهنگ و تمدن یک سرزمین شوند؛ سعدی نیز شاعری توانمند است که بسیاری از شاعران جهان چون ویکتور هوگو و گوته از او تاثیر پذیرفته‌اند؛ پس بر ماست که قدر داشته‌های فرهنگی خود را همچون سعدی بزرگ نیک بشناسیم.

منبع: خبرگزاری ایرنا

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.