کد خبر: 177439

مسلمانان، قربانی دعوای مرزی!

بارها بین هند و پاکستان بر سر کنترل کشمیر جنگ درگرفته است اما این بار وضعیت در کشمیر بسیار خطرناک شده و امکان آغاز یک جنگ هسته‌ای میان این دو کشور می‌رود. در این مناقشه هسته‌ای نه تنها منطقه بلکه همه جهان آسیب خواهد دید.  
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

کشمیر، منطقه‌ای که هند و پاکستان بر آن ادعای مالکیت دارند؛ درواقع این مکان در شمال شبه‌قاره هند در دامنه کوه‌های هیمالیا است که تا پیش از استقلال پاکستان، تحت حمایت بریتانیا بود.

در زمان استقلال هند حدود ۵۰۰ منطقه و یا ایالت  وجود داشت که در زمان تقسیم شبه‌قاره به دو کشور هند و پاکستان، می‌توانستند به یکی از این دو ملحق شوند. در سال ۱۹۴۷ و به دنبال پایان حکمرانی بریتانیا و تقسیم شبه‌قاره، مهاراجه نشین جامو و کشمیر که مهاراجه آن هندو بود اما مردم منطقه مسلمان، در نهایت با امضای سندی به هند پیوست.

بارها بین هند و پاکستان بر سر کنترل این بخش جنگ درگرفته است و در حال حاضر هرکدام از این دو همسایه بخشی از این منطقه را در اختیاردارند. به دنبال جنگ سال ۱۹۷۱ بین دو کشور یک خط مرزی "دی فاکتو" موسوم به "خط کنترل" این منطقه رابین دو کشور جدا می‌کند. منطقه‌ای در شرق کشمیر نیز تحت سلطه چین است که با عنوان «اقصای چین» شناخته می‌شود.

ردپای انگلیس در هر استعمار

در سال ۱۸۴۶ بر اساس معاهده امرتسر، انگلستان حکومت کشمیر را به گلاب سینگ فروخت و او سلسله دُگرا را در این منطقه تأسیس کرد. در دوران حکومت سلسله دگرا مسلمانان به‌شدت سرکوب شدند و تبعیض شدیدی بین مسلمانان و هندو‌ها وجود داشت.

همه‌پرسی که هیچگاه برگزار نشد

با اعلام استقلال پاکستان، تصمیم بر آن بود که امیران ایالاتی که تحت نظارت بریتانیا حکومتی نیمه‌مستقل داشتند، بر اساس سه معیار مذهب ساکنان ایالت، خواست مردم و وضع جغرافیایی، درباره پیوستن به پاکستان یا هند تصمیم گیرند. بر این اساس ایالت کشمیر که بیشتر ساکنان آن مسلمان بودند باید به پاکستان می‌پیوست اما امیرنشینان سینگ علاقه داشت استقلال خود را حفظ کند و از پیوستن به هند یا پاکستان خودداری کرد.

در اکتبر سال ۱۹۴۷م. بین دو کشور هند و پاکستان جنگی رخ داد که تا ژانویه سال ۱۹۴۹ ادامه داشت. سرانجام با میانجیگری سازمان ملل متحد دو کشور با آتش‌بس موافقت کردند و قرار شد سرنوشت کشمیر با مراجعه به آرای مردم آن سرزمین تعیین شود، اما این همه‌پرسی هرگز برگزار نشد.

هنگام برقراری آتش‌بس سال ۱۹۴۹، حدود یک سوم از سرزمین کشمیر - که پاکستان آن را کشمیر آزاد می‌نامد - در تصرف پاکستان باقی ماند و هند نیز در سال ۱۹۵۴ انضمام رسمی بخش تحت کنترل خود - موسوم به جامو و کشمیر - را به خاک خود اعلام کرد. در سال ۱۹۶۵ جنگ دیگری بین دو کشور آغاز شد که سرانجام با میانجیگری روسیه در ژانویه ۱۹۶۶ خاتمه یافت.

جنگ سوم، در سال ۱۹۷۱ و در پی حمایت هند از شورش استقلال‌طلبان پاکستان شرقی آغاز شد که نهایتاً به تشکیل کشور مستقل بنگلادش منتهی شد؛ آتش‌بس سال ۱۹۷۲ و شناسایی بنگلادش توسط پاکستان در سال ۱۹۷۴، به این بحران خاتمه داد.دولتمردان پاکستان اعلام کردند که کشمیر باید در سال ۱۹۴۷ به پاکستان می‌پیوست چراکه بیشتر ساکنان آن مسلمانان‌اند. اما دولتمردان هند نظر دیگری دارند و معتقدند که کشمیر بخشی از هند است.

واکنش نخست‌وزیر پاکستان به مسئله کشمیر

وزیر خارجه پاکستان گفته بود:« تصمیم هندوستان را به‌شدت محکوم می‌کند و از همه گزینه‌های ممکن برای برخورد با این اقدام غیرقانونی استفاده خواهد کرد.»

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان این موضوع را در سازمان همکاری‌های اسلامی مطرح کرده تا حمایت اعضای آن را از موقف اسلام‌آباد جلب کند. افزون بر این، عمران خان با رهبران کشورهایی مانند مالزی و ترکیه نیز برای جلب حمایتشان گفتگو کرده است.

 به نظر می‌آید که هندوستان با تکیه‌بر وسعت و نفوذش در این زمینه اطمینان خاطر دارد که قدرت‌های بزرگ جهانی در این مجادله درازمدت کشمیر دخالت نخواهند کرد. گفتنی است روز دوشنبه دولت هند وضعیت خودمختاری استان جامو و کشمیر را که اکثریت جمعیت آن مسلمان هستند، لغو کرد.

دولت پاکستان نیز روز چهارشنبه اعلام کرد در واکنش به لغو قانون «وضعیت خودمختاری» منطقه کشمیر تحت کنترل هند و تقسیم آن به ۲ بخش مجزا، اسلام‌آباد روابط تجاری با دهلی‌نو را به حالت تعلیق درمی‌آورد. همچنین، در واکنش به تحولات اخیر، سفیر هند از پاکستان اخراج شد.

وضعیت مسلمانان در کشمیر

نخستین گام‌های ورود اسلام به کشمیر در سده پنجم هجری با ورود صوفیان به این دیار برداشته شد. در سده هشتم نیز  برخی از صوفیان و علمای شیعه ایرانی و گروهی از سادات به این منطقه مهاجرت کردند. گسترش تشیع با تأسیس سلسله «چَکان» در کشمیر به اوج خود رسید. هرچند همیشه بین مسلمانان و دیگر اقشار این منطقه تبعیض حاکم بوده است و شیعیان تا به امروز از قدرت سیاسی به دور بوده‌اند، با این‌حال همچنان به حیات اجتماعی خود در کشمیر ادامه داده‌اند. امروزه شهرهای کارگیل، سرینگر، بدگام و دره کشمیر در بخش کشمیر تحت نظارت هند و مناطق بلتستان و گلگت در کشمیر تحت نظارت پاکستان، ازجمله مراکز مهم تشیع در کشمیر به شمار می‌آیند.

وضعیت در کشمیر برای مسلمانان هرروز پیچیده‌تر می‌شود. درست یک روز پس‌ازاینکه اعلام شد، دولت هند خودمختاری ایالت «جامو و کشمیر» را لغو و اقدام به استقرار نظامیانی در خیابان‌ها کرده، پایگاه خبری «نحو الحریه»، از اعزام هزاران سرباز هندو از مناطق مختلف هند به این ایالت مسلمان‌نشین خبر داد و نسبت به درخطر بودن جان مسلمانان هشدار داد.

حمله خونین نظامیان هندی به معترضان کشمیری

پس از برقراری سه روز حکومت‌نظامی در کشمیر، تظاهرات علیه اشغالگری نظامیان هندی به اوج خود رسید. به نقل از جیو تی وی، به دنبال نقض قوانین  توسط هند که منجر به تغییر تناسب جمعیت در کشمیر می‌شود هزاران نفر از مردم این شهر به خیابان‌ها آمدند و علیه دولت هند شعار سر دادند.

مردم کشمیر که علی‌رغم وجود شدیدترین حکومت‌نظامی به خیابان‌ها آمده‌اند خواستار برقراری مجدد قوانین سابق شدند. در حال حاضر تظاهرات گسترده در خیابان‌ها سرینگر، پلواما، باره مولا و... ادامه دارد و صدها هزار نیروی نظامی هندی که در حالت آماده‌باش کامل قرار دارند به‌سوی تظاهرات کنندگان یورش برده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در شلیک‌های مستقیم نیروهای نظامی هند 6 کشمیری شهید و بیش از 100 نفر نیز زخمی شده‌اند.خبرگزاری‌های مختلف جهان گزارش‌هایی از شلیک توسط تفنگ‌های ساچمه‌ای و همچنین گاز اشک‌آور توسط نظامیان هندی منتشر کرده‌اند. هند به‌منظور جلوگیری از نشر اخبار کشمیر به خارج سرویس اینترنت، تلویزیون و حتی موبایل را در منطقه به‌صورت کامل قطع کرده است.

سازمان ملل اقدامات هند در کشمیر را نقض آشکار حقوق بشر دانسته است و خواستار برگزاری یک همه‌پرسی آزادانه جهت تعیین سرنوشت کشمیر به‌دست مردم این منطقه است. با تغییر تناسب جمعیت و حضور غیر کشمیری‌ها در منطقه عملاً مسلمانان به حاشیه کشیده خواهند شد و هندو مذهبان رأی به الحاق کشمیر به هند خواهند داد. طبق این گزارش، نظامیان مشغول دستگیری رهبران مسلمان منطقه، قطع اینترنت و تنگ‌تر کردن محاصره هستند و حتی گردشگران حاضر در محل را اخراج کرده‌اند. همه این تحرکات باعث بروز نگرانی‌های جدی درباره سرنوشت مسلمانان کشمیری شده است.

نیروهای امنیتی هند در منطقه کشمیر بیش از ۵۰۰ نفر را بازداشت کرده‌اند. این در حالی است که اهالی منطقه برای چهارمین روز همچنان در خانه‌های خود محبوس هستند. شبه‌نظامیان در کشمیر که مسلمانان اکثریت جمعیت آن را تشکیل می‌دهند، دهه‌هاست با نیروهای هندی در بخشی که تحت کنترل این کشور است، مبارزه می‌کنند.

رادیو دولتی هند بدون ارائه جزئیات، از بازداشت‌ها خبر داد، همچنین گزارش داد تبادل آتش مرزی بین نیروهای هندی و پاکستانی اواخر روز چهارشنبه در بخش راجوری منطقه کشمیر که تحت کنترل دهلی‌نو است، روی داد.

سازمان ملل متحد خواستار تحمل پذیری دوطرف شد

روز پنجشنبه آنتونیو گویترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از هردو کشور خواست که از «اقداماتی که به حیثیت جامو وکشمیر صدمه وارد کند، خودداری کنند.»

سخنگوی گوتریش گفته است که: «دبیرکل سازمان ملل متحد وضعیت جامو وکشمیر را با نگرانی دنبال می‌کند و خواهان تحمل‌پذیری بیشتر شده است.» او اضافه کرد که «آنتونیو گویترش از وضع محدودیت از سوی هند برکشمیر نگران است چراکه امکان دارد این کار سبب بدتر شدن وضعیت حقوق بشری در منطقه شود.»

احتمال واگذاری بخش مسلمان‌نشین کشمیر به پاکستان
آقای جواد منصوری، سفیر سابق ایران در پاکستان، با اشاره به تنش‌های موجود هند و پاکستان بر سر موضوع کشمیر و لغو خودمختاری این منطقه از سوی هندوستان گفت: «مسئله کشمیر در چند دهه گذشته به مشکلی جدی برای دولت‌های هند و پاکستان تبدیل‌شده بود و هر دو طرف موفق نشدند این تنش را خاتمه دهند و حتی مردم کشمیر و جامو هم حاضر نشدند سلطه هند را بر این منطقه به‌طور مطلق بپذیرند.»
وی با اشاره به اینکه اختلافات بین حکومت هند و مردم کشمیر منطقه‌ای است، افزود:« از چندین قرن پیش، مسلمان در ایالت کشمیر بسیار پایبند اعتقادات خود هستند و دولت هند صرف‌نظر از حمایت هندوها، حمایت چندانی از این گروه اقلیت انجام نکرده است و دولت بریتانیا هم پس از استعمارگری طولانی و برای اینکه اختلافات همچنان در این منطقه ادامه داشته باشد، سر حاکمیت کشمیر میان هند و پاکستان تنش‌های حل‌نشده‌ای ایجاد کرد.»

این کارشناس امور شبه‌قاره با اشاره به اینکه لغو خودمختاری کشمیر ارتباطی با اختلافات مسلمانان و هندوها ندارد، تصریح کرد:«لغو خودمختاری در کشمیر بدین دلیل است که دولت هند نتوانسته است مردم منطقه را به حاکمیت خودش قانع کند و چون از برقراری امنیت پایدار در این منطقه ناتوان بود، با اعمال قدرت بیشتر تمامی امتیازات داده‌شده به این منطقه را لغو کرد تا این منطقه را از موضوع پاکستان خارج کند.»

وی افزود:« دهلی تلاش می‌کند کشمیر را به موضوع داخلی هندوستان تبدیل کند تا پاکستان حقی در دخالت امور کشمیر نداشته باشد؛ حتی ممکن است هند برای لغو خودمختاری کشمیر و جامو بپذیرد که قسمت مسلمان‌نشین این منطقه بخشی از پاکستان باشد.»

واکنش های داخلی به تحولات اخیر کشمیر

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به تحولات اخیر در خصوص جامو و کشمیر گفت: جمهوری اسلامی ایران تصمیمات اخیر دولت هند در خصوص جامو و کشمیر را از نزدیک پیگیری می‌کند و توضیحات ارائه‌شده توسط مقامات هند و پاکستان درباره تحولات اخیر را با دقت دنبال می‌نماید.

موسوی افزود: جمهوری اسلامی ایران از هند و پاکستان به‌عنوان دوستان و شریکان منطقه‌ای خود انتظار دارد با اتخاذ روش‌های مسالمت‌آمیز و گفتگو در جهت تأمین منافع مردم منطقه گام‌های مؤثر بردارند.

مرضیه هاشمی مجری پرس تی وی و برنده پنجمین جایزه حقوق بشر اسلامی در مراسم بزرگداشت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی گفت :« کشمیر امروز مثل روز هفتم محرم است و مردم نمی‌توانند برای آب و غذا بیرون بروند ما همه در این زمینه وظیفه داریم و باید از حقوق بشر در همه جای دنیا حمایت کنیم و هزینه بدهیم. »

سالیان سال است مسلمانان در اقصی نقاط جهان با انواع خشونت‌های نژادپرستانه قومی و مذهبی مواجه هستند می‌توان گفت مسلمانان یکی از مظلوم‌ترین پیروان ادیان الهی هستند. از یک طرف به دلیل برداشت‌های انحرافی جریان‌هایی مانند وهابیت از اسلام عدالت‌خواه و مروج آموزه‌های انسانی و اخلاقی، هدف قتل‌عام گروه‌های تکفیری و تروریستی همچون داعش  در سوریه، عراق،  لبنان و بسیاری دیگر از کشورهای جهان قرار می‌گیرند.

از طرف دیگر مسلمانان در بسیاری از کشورهای اروپا و آمریکا به جرم مسلمانان بودن، مورد آزار و قتل‌عام هستند. اگرچه اقلیت‌های مسلمان در همه کشورهای غیر اسلامی یکی از آرام‌ترین و مسالمت‌جوترین اقلیت‌ها در پذیرش قوانین جامعه محل سکونتشان هستند ولی بااین‌حال در گاه‌شماری نسل‌کشی جهان، تاریخ قتل‌عام مسلمانانی به چشم می‌خورد که نهایت توجه و واکنش سازمان ملل و مجامع حقوق بشر به آن‌ها ابراز تأسف و نگرانی است!


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.