کد خبر: 176929

تلاش ناکام واشنگتن برای ایجاد ائتلاف دریایی

ماه جولای دولت آمریکا اعلام کرد که قصد ایجاد یک ائتلاف دریایی در خلیج فارس با هدف ادعایی تأمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس را دارد.
اتاق خبر 24

 آمریکا بار دیگر در تلاش است تا ائتلافی در منطقه تشکیل دهد و این بار ادعای تأمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس را بهانه ایجاد این ائتلاف قرار داده است، اما در حالی که واشنگتن از ۶۰ کشور برای پیوستن به این ائتلاف درخواست کرده حتی نزدیک‌ترین متحدان آمریکا نیز مخالفت خود با این طرح را اعلام کرده‌اند.

جزئیات زیادی درباره این طرح تاکنون منتشر نشده، اما کشور‌ها و حتی نزدیکترین متحدان آمریکا از پیوستن به این ائتلاف خودداری می‌کنند.

انگلیس به عنوان یکی از نزدیک‌ترین متحدان آمریکا از پیوستن به این ائتلاف آمریکا خودداری کرد و طرحی برای ایجاد نیروی دریایی در خلیج فارس با هدف ادعایی «تقویت امنیت دریانوردی» ارائه داد.

همچنین برخی از مقامات و تحلیلگران از اختلاف میان انگلیس و آمریکا بر سر این موضوع خبر دادند؛ به عنوان مثال «ایلان گولدنبرگ»، مقام سابق وزارت خارجه آمریکا و مدیر برنامه امنیت خاورمیانه در «مرکز امنیت نوین» آمریکا در این باره می‌گوید: این یک نشانه وحشتناک است که آمریکا و نزدیکترین متحدش نمی‌توانند بر سر موضوعی بنیادی با یکدیگر همکاری کنند.

«جان آلترمن»، کارشناس امنیتی مرکز «مطالعات راهبردی و بین‌الملل» در این باره می‌گوید: تعلل انگلیس برای پیوستن به این ائتلاف نشان دهنده افزایش شکاف میان آمریکا و متحدانش درباره چگونگی مقابله با ایران است.

وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد که از ۶۰ کشور برای پیوستن به این ائتلاف دعوت کرده است.

همزمان سفارت آمریکا در برلین اعلام کرد که واشنگتن به طور رسمی از انگلیس، فرانسه و آلمان دخرخواست کرده تا به این ائتلاف دریایی بپیوندند.

آلمان بلافاصله اعلام کرد که قصد پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس را ندارد.

علاوه بر این هفته گذشته نیز برخی رسانه‌های غربی اخیرا ادعا کرده بودند که سئول در همراهی با آمریکا در ایجاد ائتلاف در خلیج فارس تصمیم به اعزام یک ناو جنگی کوچک به این منطقه کرده است.

اما مقامات کره جنوبی یک روز پس از انتشار این خبر، آن را تکذیب و اعلام کردند که تصمیمی برای پیوستن به این ائتلاف ندارند.

ژاپن نیز از نخستین کشور‌های متحد آمریکا است که پیوستن به این ائتلاف نظامی را رد کرد.

پایگاه نیوزویک در گزارشی به این موضوع پرداخته و می‌نویسد: واشنگتن و لندن همزمان درخواست‌های جداگانه‌ای برای حضور نظامی در خلیج فارس برای محافظت از کشتی‌ها ارائه داده‌اند، اما نه فرانسه و نه آلمان به هیچ یک از این درخواست‌ها پاسخ رسمی نداده‌اند.

این نخستین بار نیست که آمریکا در صدد جلب حمایت کشور‌ها و همراه کردن آن‌ها با خود بر‌می‌آید، اما در بسیاری از موارد این طرح‌ها با شکست مواجه شده‌اند.

سال ۲۰۱۸ دولت آمریکا به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج شد و تلاش کرد تا کشور‌های دیگر را نیز با خود همراه کند، اما در این زمینه موفق نشد و به اذعان تحلیلگران و بسیاری از مقامات کشور‌های غربی این اقدام انزوای بیشتر آمریکا را در پی داشت.

علاوه بر این سال ۲۰۱۸ نیز واشنگتن با همراهی ریاض درصدد ایجاد ائتلافی علیه ایران با همراهی کشور‌های عربی بودند.

این ائتلاف شامل کشور‌های مصر، اردن، عربستان سعودی و امارات بود، اما واشنگتن در ایجاد این ائتلاف نیز با شکست مواجه شد.

منبع: میزان