کد خبر: 176547

مردم چه کنند تا خاموشی نداشته باشیم؟

اگر مردم در ساعات ۱۲ تا ۱۶ که اوج مصرف برق تابستانه است، از استفاده از وسایل پرمصرف برقی اجتناب کنند، از روشنایی روز به جای روشن کردن لامپ‌ها استفاده کنند و دمای وسایل سرمایشی را روی ۲۵ درجه قرار دهند، بدون مشکل از تابستان عبور خواهیم کرد.
اتاق خبر 24

حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ اظهار داشت: همه ساله در فصول گرم سال شاهد اوج مصرف برق در کشور هستیم که کلانشهر تهران نیز با توجه به تعداد زیاد مشترکان، سهم زیادی در مصرف برق در ساعات پیک دارد.

وی افزود: هر ساله اقدامات وسیعی را برای آمادگی تأمین برق مطلوب در تابستان انجام می‌دهیم و پیش‌بینی کرده بودیم که پیک‌بار تهران در تابستان سال جاری به 5000 مگاوات برسد اما چندین اقدام را به منظور مدیریت مصرف در دستور کار قرار دادیم تا از افزایش پیک مصرف جلوگیری کنیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ تصریح کرد: با حدود 700 مشترک صنعتی و اداری که جزو مشترکان دیماندی ما هستند، تفاهم‌نامه مدیریت مصرف امضا کردیم، همچنین طبق بخش‌نامه استانداری تهران، در خصوص مدیریت مصرف برق در دستگاه‌های اجرایی استان نظارت و پیگیری شد، از سوی دیگر مهمترین رکن مدیریت مصرف، همراهی مردم بود که در تابستان سال جاری شاهد آن بودیم.

وی ادامه داد: علی‌رغم اینکه متوسط دما در تابستان سال جاری یک تا یک‌ونیم درجه بیش از تابستان سال گذشته است، تا امروز در بالاترین حد با 1.9 درصد رشد مصرف برق نسبت به بیشینه مصرف تابستان سال گذشته مواجه بودیم.

صبوری با بیان اینکه "از ابتدای تابستان تا امروز ثبت پیک مصرف 4660 مگاواتی رکورد پیک مصرف برق کلانشهر تهران بوده"، گفت: انتظارمان از تمامی مشترکان به خصوص مشترکان خانگی این است که تا پایان پیک تابستانی، نسبت به مدیریت مصرف توجه لازم را داشته باشند.

این مقام مسئول در خصوص اینکه "تا چه زمانی پیک تابستانی مصرف برق تهران ادامه دارد؟"، گفت: برنامه‌های مدیریت مصرف را تا پایان مرداد ماه ادامه می‌دهیم و پیش‌بینی ما این است که بعد از این تاریخ، با کاهش دمای هوا، از پیک مصرف برق کاسته شود، اما ممکن است تحت شرایطی، پیک مصرف ادامه داشته باشد و نیاز به مدیریت مصرف با رعایت دمای 25 درجه برای وسایل سرمایشی و اجتناب از استفاده از وسایل پرمصرف برقی در ساعات اوج مصرف همچنان وجود دارد.

وی افزود: پس از آنکه با چند دستگاه اجرایی که مدیریت مصرف را رعایت نکرده بودند، برخورد شد، نحوه مدیریت مصرف برق در دستگاه‌های اجرایی بهتر از گذشته و با نظم بیشتری پیگیری شد و با اکیپ‌هایی به صورت مستمر روند مصرف برق 1000 دستگاه اجرایی در تهران را تحت نظارت قرار  داده‌ایم و هر دستگاهی توجه لازم را به مدیریت مصرف نداشته باشد، اقدام به قطع برق آن دستگاه اجرایی خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ خاطرنشان کرد: اگر مردم در ساعات 12 تا 16 که اوج مصرف برق تابستانه است، از استفاده از وسایل پرمصرف برقی اجتناب کنند، از روشنایی روز به جای روشن کردن لامپ‌ها استفاده کنند و دمای وسایل سرمایشی را روی 25 درجه قرار دهند، بدون مشکل از تابستان عبور خواهیم کرد.

وی ادامه داد: هدف ما از مدیریت مصرف و مدیریت بار، ایجاد محدودیت نیست بلکه می توان با مدیریت بهینه در چند ساعت اوج مصرف، رفاه را برای همه مشترکان با پایداری شبکه برق به ارمغان آورد.

منبع: خبرگزاری تسنیم