کد خبر: 176252

تاکنون ۸۱۷۰۰ ویزا برای زائران حج صادر شد

در گزارش نشست شورای هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری در مدینه مشخص شد تاکنون ۸۱۷۰۰ ویزا برای زائران حج صادر شده است.
اتاق خبر 24

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، روز سه شنبه (اول مرداد ماه) نشست شورای هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج زیارت به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب سرپرست حجاج ایرانی در مدینه منوره برگزار و آخرین وضعیت زائران ایرانی در مدینه منوره و مکه مکرمه و خدمات رسانی به حجاج در بخش های مختلف بررسی شد.

در این جلسه علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت از سفر خود به مکه و بازدید از هتل ها، آشپزخانه ها، خطوط اتوبوسرانی، مشاعر و منا گزارش داد و تاکید کرد: در نشست با موسسه مطوفین خدماتی که باید به زائران کشورمان ارائه شود، بررسی شد و در مجموع آمادگی خوبی وجود دارد.

وی  تلاش عوامل شرکت هواپیمایی ایران ایر در انتقال زائران به عربستان را قابل تقدیر دانست و گفت: تا پایان امشب عملیات انتقال زائران از ۱۰ ایستگاه پروازی در داخل کشور پایان می یابد و ۵ ایستگاه همچنان فعال خواهد ماند.

رئیس سازمان حج و زیارت از دریافت بیش از ۸۱۷۰۰ ویزا تا امروز برای زائران و کارگزاران حج خبر داد و گفت: تاکنون ۱۲۸ پرواز به مدینه و ۶۰ پرواز به جده انجام شده است و از ۸۰ هتل در شهر مکه در ۶۸ هتل زائران اسکان دارند. 

وی همچنین به آمار طبخ غذا در آشپزخانه های مرکزی در مدینه و مکه اشاره کرد و افزود: تمامی ۱۹ خط اتوبوسرانی در مکه از شب گذشته با استفاه از ۱۴۸ دستگاه اتوبوس و شش دستگاه مینی بوس فعال شده و با افزایش تعداد زائران تعداد اتوبوس ها تا ۳۰۰ دستگاه افزایش خواهد یافت.

در این جلسه محمدتقی حلی‌ساز رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر از فعالیت مراکز درمانی زائران ایرانی در مدینه و مکه و تعداد مراجعه کنندگان به آن گزارش داد و گفت: دارو به اندازه کافی پیش بینی شده است.

وی با بیان آماری از تعداد زائران کهنسال و مقایسه آن با سال گذشته افزود: میانگین سنی زائران بیشتر شده است و در مجموع شرایط نسبت به سال قبل قابل قبول است. 

در ادامه این جلسه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت برلزوم توجه به اطلاع رسانی به زائران حج تاکید کرد و گفت: زائر باید از حقوق خود مطلع باشد و مدیران کاروان و مجموعه ها نیزب اید با انگیزه حقوق زائر را پیگیری و از طرف های قراردادها تامین کنند. 

وی استفاده از همکاران افتخاری را اقدامی مثبت در کسب امور نظارتی ارزیابی کرد و استفاده از این پتانسیل را در پیشبرد امور حجاج موثر دانست.

وی گفت: استفاده از ظرفیت زائر کاری ارزشمند است و در این سال ها هر زمان انقلاب اسلامی و نظام به سمت مردم رفته و کمک خواسته اند آنها به میدان آمده اند و مردم در برنامه اربعین و یا سیل و زلزله نقش خود را خوبی ایفا کرده اند.

نماینده ولی فقیه افزود: مراسم دعای کمیل نیز این هفته با حضور زائران ایرانی در هتل های مکه و مدینه برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری فارس