کد خبر: 176030

لزوم نگاه روانشناسانه در کتب کودک و خردسال

 یک نویسنده کتاب کودکان و خردسالان گفت:تسلط به روانشناسی و ابعاد ذهنی کودکان در مقطع سنی پایین، فعالیت و نوشتن را برای نویسنده بسیار دشوار می‌کند.
اتاق خبر 24

طیبه رضوانی نویسنده کودک و خردسال، در خصوص آخرین کتاب خود با نام «ترانه‌های نیایش» گفت: نوشتن کتاب یا شعر برای کودکان و خردسالان حول محور خداوند و نیایش کار سخت و دشواری است، اما با این همه تلاش کردم تا بتوانم محتوایی تولید کنم که در آن کودکان و خردسالان بتوانند با خداوند آشنا شوند و ارتباط خوبی با کتاب برقرار کنند.

این نویسنده در همین راستا ادامه داد: نگاه خردسالان به خدا نگاهی عجیب است، آن‌ها گاهی رفتار‌های پدر و مادر را به نوعی با خداوند مقایسه می‌کنند و حتی والدین را نمادی از خداوند می‌دانند.

وی با اشاره به سختی نگارش کتاب و شعر‌های کودکان و خردسالان بیان کرد: کودکان روانی زیبا و پر جستجو در این دوران دارند از سوی دیگر نگاه آن‌ها به دنیا و مسائل موجود در آن ساده و بی آلایش است در چنین شرایطی نگارش کتاب و سرودن شعر برای کودکان و خردسالان از حساسیت و سختی‌ها بسیاری برخوردار است.

رضوانی ادامه داد: برای نوشتن کتاب کودکان و خردسالان نویسنده باید دیدگاهی همچون دید کودکانه و کنجکاوی‌های خاص آن مقطع سنی را داشته باشد، زیرا نگاه خردسالان و کودکان علاوه بر کنجکاوی نگاهی کودکانه است لذا نوشتن کتاب در این حوزه بسیار سخت است در حالی که برخی فکر می‌کنند سرودن شعر برای کودکان و خردسالان سخت نیست، اما تسلط به روانشناسی و ابعاد ذهنی کودکان در مقطع سنی پایین، فعالیت و نوشتن را برای نویسنده بسیار دشوار می‌کند.

وی اظهار کرد: دنیای بچه‌ها با آدم بزرگ‌ها فاصله‌های بسیاری دارد تفکر زلال، شفاف و تصویر خردسالان و کودکان از دنیای اطرافشان جذاب است.

رضوانی افزایش قیمت کتاب را دلیلی برای عدم استقبال والدین کودکان و خردسالان از این کالاهای فرهنگی دانست و خاطرنشان کرد: افزایش قیمت کاغذ تاثیر بسیاری را بر قیمت کتاب داشته این مهم سبب شده تا کودکان نتوانند از کتاب استفاده کنند و فرهنگ سازی برای نسل آینده مهجور بماند.

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.