کد خبر: 175934
یادداشت اتاق خبر 24:

لاف در غریبی اوباما تا ترامپ

«این آقا (رئیس جمهور امریکا) گفته است می تواند ارتش ایران را نابود کند. قدیمی های ما این جور حرف ها را لاف در غریبی می گفتند. اگر می خواهند درست بفهمند اگر می خواهند از تجربه های خود درست استفاده بکنند بدانند اگر جنگی این جا اتفاق بیفتد آن کسی که سرشکسته از جنگ خارج خواهد شد آمریکای متجاوز و جنایتکار است.»
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

حضرت آیت الله خامنه ای این سخن را در تیر ماه 1394 گفته بودند، زمانی که هنوز باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا بود، توافق هسته ای به دست آمده بود و ایران اجرای تعهدات خود را آغاز نموده بود.

در واقع بر اساس آنچه که توافق هسته ای به دست می داد، تهدیدات نظامی آمریکا با وجود توافق هسته ای و تعلیق و تعطیل مراکز هسته ای ایران باید پایان می یافت، اما با وجود برجام، آمریکای دوره اوباما همچنان از تهدید نظامی بهره می برد.
اوباما هم با وجود رجز خوانی های فراوان علیه جمهوری اسلامی، جرأت و جسارت آن را نداشت تا تهدید نظامی خود را عملیاتی کند، تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره اوباما با ضرب المثل لاف در غریبی نیز اکنون درباره ترامپ هم مصداق دارد.

پس از سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی با موشک سوم خرداد، برخی تصور میکردند و حتی وحشت آن را داشتند که آمریکا با این اقدام سپاه پاسداران، یک حمله نظامی محدود به ایران خواهد داشتف که قطعاً با پاسخ تند ایران گسترش هم خواهد یافت.

نتیجه سرنگونی پهپاد آمریکا در آسمان جمهوری اسلامی ایران، پس از گذشت یک ماه از آن، حمله نظامی به ایران نشد، و این ناتوانی ایالات متحده را در قبال ایران نشان می دهد.

چرایی فرار آمریکا از جنگ با جمهوری اسلامی ایران، آگاهی از تبعاتی است که می داند بسیار سنگین، گسترده و ویرانگر برای آمریکا خواهد بود.

فرمانده کل سپاه پاسداران که برای بازدید از نیروهای مستقر در جزایر سه گانه ایران در خلیج فارس به تنب بزرگ، کوچک و ابوموسی رفته بود، از تغییر راهبرد دفاعی ایران به راهبرد تهاجمی خبر داده است.

مفهوم تغییر راهبرد دفاعی به تهاجمی این است که از این پس بر اساس تنها کوچکترین اشتباهی که آمریکایی ها یا انگلیسی ها در منطقه مرتکب شوند که بر ضد منافع جمهوری اسلامی ایران باشد، تهاجم در دستور کار قرار دارد.

خبر دروغی که ترامپ آن را منتشر کرد نیز در راستای فریب افکار عمومی آمریکا و سران کشورهای منطقه مطرح شد.

هنوز داغ سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکا با موشک سوم خرداد بر دل ایالات متحده تازه است و سیاسیون و نظامیان آمریکایی نمی توانند آنرا از یاد ببرند همانطور که دستگیری سربازان خود را در خلیج فارس از یاد نخواهند برد.

اکنون نیز دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بارها دست به حماقت زده و پاسخ حماقت خود را نیز گرفته است،
او در باره تنش های کنونی در روابط میان آمریکا و ایران در کاخ سفید به خبرنگاران گفته: ما بخاطر خود آنها امیدوارهستیم که آنها دست به هیچ گونه حماقتی نزنند. در غیر این صورت چنان بهایی خواهند داد که تاکنون هیچکس پرداخت نکرده است.

تهدیدات آمریکا نیز از سر حماقتی است که در میان سیاستمداران آمریکایی وجود دارد، چرا که بر اساس یک توهم دیرینه تصور می کنند هنوز قدرتمندترین کشور جهان هستند و بر اساس همین توهم می توانند به زورگویی های خود ادامه دهند.

باور و پذیرش این موضوع که هژمونی آمریکا رو به افول است و تضعیف شده، برای سران و حکام این رژیم دشوار است. مانند قمار بازی می ماند که همه دارایی و توان خود را بر سر قمار باخته اما نمی خواهد باور کند به همین خاطر این قمار باز تا نابودی خود پیش می رود، تا شاید بتواند به شرایط اول باز گردد. اما چنین نخواهد شد.

آمریکا بازنده قماری است که آغاز کرده و بر سر این قمار هست و نیست خود را خواهد داد.

پس از گذشت بیش از 40 سال از انقلاب اسلامی و همه تحریم های اقتصادی، نظامی و فشارهای سیاسی به ایران، جمهوری اسلامی خود را توانمندتر و مقتدرتر از پیش کرده و این توانایی های ویژه است که آمریکا را از شکست برنامه های خود علیه کشورمان خشمگین کرده است.

آمریکا راهی جز پذیرفتن جمهوری اسلامی ایران در جایگاه یک کشور قدرتمند، تأثیر گذار و انقلابی ندارد.

تنها راه برای آمریکا تمکین در مقابل کشوری است که توانسته است در طول 40 سال از عمر خود، همه معادلات ایالات متحده را در منطقه غرب آسیا و خلیج فارس بر هم بزند.
حتی خبر دروغ سرنگونی پهپاد ایران از سوی ناو آمریکا که ترامپ آن را شخصاً اعلام کرد، به باور نرسید چرا که یک دروغ بیش نبود که اگر واقعیت داشت آمریکایی های مدعی پیشرفت باید فیلم و عکس آن را منتشر می کردند!

پیش از آن آقای روحانی تهدید کرده بود: "اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود."

او همچنین گفته "بسیاری تنگه‌های دیگر" هم وجود دارد.

آقای ترامپ چند روز پیش خطاب به حسن روحانی گفت آمریکا را تهدید نکند "وگرنه بلایی سرتان خواهد آمد که کمتر کسی در تاریخ متحمل شده‌است."

امروز عربستان سعودی در پی حمله حوثی‌ها صدور نفت از باب المندب را متوقف کرد. باب المندب تنگه‌ای است که دریای سرخ را به خلیج عدن متصل می‌کند.

قاسم سلیمانی خطاب به دونالد ترامپ گفته است: "جنگ را شما شروع می‌کنید، اما ما به پایان می‌رسانیم"