کد خبر: 175897

بهزیستی، راهکاری برای بهتر زیستن

بیست و پنجم تیر هر سال، آغاز هفته بهزیستی و تأمین اجتماعی نام گذاری شده است. سازمانی که مبنای به وجود آمدنش کمک به تأمین حداقل هزینه زندگی خانواده های نیازمند و بی سرپرست و ایجاد زمینه های مناسب برای خودکفایی آنان بوده است. نام گذاری چنین روزی، از میزان اهمیت آن در نظام جمهوری اسلامی خبر می دهد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

تأمین اجتماعی در مفهومی گسترده، یکی از هدف های اساسی پیامبران الهی بوده است. پیامبران در کنار دعوت انسان به بندگی خداوند، آنها را به رعایت عدل، پرهیز از ثروت اندوزی و کمک به نیازمندان دعوت کرده اند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در نکوهش ثروتمندان بی تفاوت می فرماید: «وای بر توانگران (به دلیل رسیدگی نکردن به) نیازمندان».

اولویت ها در تأمین اجتماعی اسلام دو قسم است: یکی اینکه چه کسانی در تأمین اجتماعی بر دیگران مقدمند و دیگر اینکه تأمین اجتماعی از سوی چه کسی اولویت بیشتری دارد. در قسم اول، قاعده کلی میزان آسیب پذیری و محرومیت است و در قسم دوم، صاحبان ثروت و مکنت، مسئولیت بیشتری برای تأمین اجتماعی دارند؛ زیرا سرمایه های مالی، در واقع امانت هایی است که خداوند در اختیار انسان قرار داده است و بندگان خدا نیز همگی خانواده خداوند به شمار می روند. بنابراین، هرگاه بندگان خدا دچار کمبود و نداری شدند، آنان که از سرمایه بیشتری برخوردارند، به حکم جانشینی و امانت داری، موظف به برطرف ساختن نیازهای کم درآمدان جامعه هستند. پس اگر آنان حق امانت داری را خود ادا نکردند، حکومت اسلامی حق دارد تا آن جا که صلاح بداند، آنها را به انجام وظیفه تکلیف کند.

تأمین اجتماعی صرف نظر از نظام اقتصادی حاکم بر جامعه، همواره مورد توجه ویژه دولت ها و ملت ها در سراسر جهان بوده است. اقدامات متعدد برای دست یابی کارگران به حقوق خویش، انواع حمایت از بی سرپرستان، ناتوانان و اقشار آسیب پذیر را می توان مصداق روشنی از زمینه تأمین اجتماعی دانست. اندیشمندان مسلمان، تأمین اجتماعی را تأمین کامل وسایل زندگی عموم افراد دانسته اند که دو اصل اساسی دارد: اصل کفالت همگانی و اصل سهیم بودن جامعه در درآمدهای عمومی.

تاریخچه سازمان بهزیستی ایران

در تیرماه سال 1383 و بر اساس قانون ساختار وزارت رفاه و تأمین اجتماعی، سازمان بهزیستی کشور به همراه سازمان‌های تأمین اجتماعی و بیمه خدمات درمانی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منفک و به زیر مجموعه وزارت تأمین اجتماعی ملحق شد. بنیانگذار این نهاد محمدعلی فیاض‌بخش بود

بعد از انقلاب ایران این نهاد از ادغام سازمان‌های خیریه و حمایتی که در این بخش فعالیت می‌کردند، فعال شد؛ و سپس به موجب لایحه قانونی مورخ ۱۳۵۹/۴/۲۴ و در جهت تحقق مفاد اصول سوم، بیست و یکم و بیست و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، از ادغام ۱۶ سازمان، نهاد، مؤسسه و انجمن خیریه به سازمان بهزیستی نامگذاری گردید. بعد از آن در تیرماه سال ۱۳۸۳ بر اساس قانون ساختار وزارت رفاه و تأمین اجتماعی، این سازمان به همراه سازمان‌های تأمین اجتماعی و بیمه خدمات درمانی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش جدا و به زیر مجموعه وزارت رفاه و تأمین اجتماعی ملحق شد.

حمایت از خانواده‌های بی‌سرپرست و نیازمند و ارایه خدمات مختلف به آن ها 

از مهم ترین برنامه های سازمان بهزیستی، سرپرستی و کمک مالی به زنان و کودکان بی سرپرست است. در هر جامعه افرادی هستند که جزو گروه های آسیب دیدگان اجتماعی شمرده می شوند. در این میان، باید فرزندان بی سرپرست، بدسرپرست یا محروم از پدر و مادر را جزو این گروه قرار داد. همچنین زنان آبرومند و بی سرپناهی هستند که برای تأمین مخارج زندگی تحت پوشش این سازمان قرار گرفته اند. این گروه نیز که هم نیازمند کمک مالی برای گذران زندگی خود هستند و هم به برنامه های مشاوره ای در زمینه تربیت و تعلیم فرزندان و مشکلاتشان نیاز دارند، از برنامه های سازمان بهزیستی بهره مند می شوند.

بهزیستی و طرح درمان اعتیادTC

طرح درمان اعتیاد اجتماع مدارTC ، یکی از خدمات سازمان بهزیستی کشور برای مددجویان نیازمند است. در این شیوه، دارو درمانی وجود ندارد و محور و هدف درمان، تغییر در شیوه زندگی و بازتوانی و توان بخشی در شخص بر اساس یادگیری اجتماعی و قواعد زندگی اجتماعی است. TCبرنامه درمانی درازمدت است که با نظام نظارتی قوی برای معتادان طراحی شده و به شکل کاملاً علمی جای گزین مراکز بازپروری پیشین در کشور گردیده است. از دید این نوع درمان، سم زدایی کافی نیست و می تواند آغازی برای بازگشت دوباره به اعتیاد باشد. در درمان اجتماع مدار TC، به درمان همه جنبه های رفتاری، شناختی، هیجانی و جسمانی معتاد می پردازند و از بیمار خواسته می شود آن گونه رفتار کند که باید باشد، نه به صورتی که اکنون رفتار می کند.

 از  جمله خدمات بهزیستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1- حمایت از خانواده‌های بی‌سرپرست و نیازمند و ارایه خدمات مختلف به آن ها  
2- ارایه خدمات مختلف به عموم كودكان و نوجـوانان  
3- حمایت و نگهداری از كودكان و اطفال بی‌سرپرست  
4- ساماندهی، حمایت و نگهداری از كودكان خیـابانی
5- تجدید تربیت منحرفان اجتماعی  
6- ارایه خدمات‌ مختلف به آسیب دیدگان اجتماعی و افراد در معرض آسیب  
7- بـیمه اجـتماعی زنان خانـه‌دار كشور  
8- تأمیــن جهیـزیه مورد نیاز ایتام، معلولان و آسیب‌دیدگان نیازمند  
9- ارایه خدمات درمانی و توانبخشی به معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن  
10- حمایت و نگهداری معـلولان غیرقابل توانبـخشی  
11- ساماندهی، حمایت و نگهداری سالمندان نیازمند  
12- ساماندهی، حمایت و نگهداری بیماران روانی مزمن  
13- ارایه خدمات آموزشی به معلولان  
14- خدمات تربیت بدنی و ورزش ویژه معلولان و كم‌توانان  
15- ارائه خدمات حمایتی و توانبخشی به بیماران جذامی
16- پیشگیری از معلولیت‌ها  
17- پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی (از جمله طلاق ـ‌خودكشی ـ كودك آزاری)
18- ارایه خدمات مشاوره‌ای روان‌شناختی به جامعه  
19- آموزش مهارت‌های زندگی (فردی و اجتماعی)
20- پیشگیری از اعتیاد به موادمخدر  
21- درمان و بازتوانی معتادان  
22- ارایه خدمات تخصصی به منظور كاهش آسیب ناشی از اعتیاد  
23- حمایت از معتادان بهبود یافته و توانمند سازی آن ها  
24- تحت‌پوشش قراردادن گروه‌های هدف از نظر بیمه خدمات درمانی  
25- تأمین موجبات و تشویق جلب مشاركت‌ها و فعالیت گروه‌های داوطلب و مؤسسات غیردولتی  
26- صدور پروانه فعالیت برای متقـاضیان تأسـیس مهدكودك، شیرخوارگاه، خانه كودكان بی‌سرپرست، مركز نگهداری كودكان خیابانی، خانه سـلامت دخــتران و زنان، كلینـیك مـددكاری اجتماعی، اورژانـس‌ خدمات اجتماعی، مركز مشاوره اجتمـاعی، مركز مشاوره ژنتیك، مركز توانبخشی روزانه معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن، مراكز توانبخشی و نگـهداری شبانه‌روزی معلولان و سالمـندان، مركز توانـبخـشی و درمانی شبـانه‌روزی بیماران روانی مزمن، مركز درمانـی و بازتــوانی معتـادان، مركز حرفه‌آموزی معلولان و نظارت بر فعالیت آن ها
27- صدور پروانه فعالیت برای متقاضـیان تأسیس انجـمـن‌ها و مؤسسات غیردولتی و خیریه كه در راسـتای اهداف بهزیستی فعالیت می‌كننـد و نظارت بر فعالیت آن ها  
28- آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای گروه‌های هدف  
29- ایجاد فرصت‌های شغلی برای گروه‌های هدف سازمان و توانمندسازی آن ها  
30- كمك به تأمین مسكن موردنیاز گروه‌های هدف‌ سازمان  
31- آموزش نیروی انسانی مورد نیاز خدمات بهزیستی در كشور

 

در دین اسلام، انسان از کرامت الهی برخوردار است؛ نعمت های الهی حق همه انسان هاست و در انحصار هیچ فرد یا گروهی نیست. از تمرکز ثروت که به فقر دیگر انسان ها می انجامد، نهی شده است و همه انسان ها در مورد وضع معیشتی دیگران مسئول هستند. بنابراین، یکی از معیارهای ارزش رفتار و عملکرد افراد در جامعه، میزان کوششی است که فرد در راه رفع فقر و نابسامانی های هم نوعان خود انجام می دهد؛بنابراین تمامی خدماتی که این سازمان داشته در راستای تحقق اهداف دین اسلام و به تعبیری مصادیقی از حقوق بشر است.

حضرت علی علیه السلام در این باره می فرماید: «بهترین برادران تو کسی است که تو را در مال خویش شریک کند و بهتر از او کسی است که تو را از دیگران بی نیاز سازد».