کد خبر: 175876
اتاق خبر۲۴ گزارش می‌دهد/

کشف فساد با داروی سرطان زا/حقیقت ماجرای داروی وارداتی سرطان زا چیست!؟

روزنامه شرق چندی پیش مطلبی را درباره سرطان زا بودن یک داروی وارداتی منتشر کرد و پس از آن دارو از بازار جمع آوری شد و این پرونده در حال پیگیری است؛ در این مطلب به صفر تا صد این ماجرا خواهیم پرداخت.    
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

فساد سازمان یافته ای در دارو و تجهیزات پزشکی و حتی برخی شرکت‌های وابسته به وزارت بهداشت وجود دارد، که بسیاری از این شرکت‌های وابسته به هیات امنای ارزی هر یک به نوعی مشکل دارند، البته در حال حسابرسی هستند و اغلب این شرکت‌ها هم منحل خواهند شد، این ها صحبت های نمکی وزیر بهداشت در دیدار با نمایندگان فراکسیون ولایی مجلس است.

موضوع داروی سرطان زای وارداتی نه شایعه است و نه دروغ البته شاید کمی موضوع غیرقابل باور و دردناک باشد چرا که مردم برای درمان بیماری دارو مصرف می کنند اما حالا با درمان فشار خون ممکن است به سرطان مبتلا شوند!. 

ماجرا از آنجا شروع شد که چندی پیش روزنامه شرق مطلبی را درباره سرطان زا بودن یک داروی وارداتی منتشر کرد و پس از آن دارو از بازار جمع آوری شد و این پرونده در حال پیگیری است؛ در این مطلب به صفر تا صد این ماجرا خواهیم پرداخت. 

*جمع آوری داروی سرطان زا!
لوزارتان نام یک داروی درمانی فشار خون است که به تازگی وزارت بهداشت برای پیشگیری و درمان این بیماری کمپین بزرگی را برای آگاهی سازی مردم آغاز کرد. این دارو را یک شرکت خاص تولید می کند و از 6 ماه پیش سرطان زا بودن آن تشخیص و در بیشتر کشورهای دنیا جمع‌آوری شده است. جالب اینجاست این دارو با مجوز رسمی سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت تا روز 11 تیر ماه 98 به کشور وارد شده است؛ اما فقط یک روز پس از پیگیری روزنامه شرق درباره سرطان زا بودن این دارو،  سازمان غذا و دارو در خبری ریکال‌شدن (جمع‌آوری) لوزارتان را اعلام کرد.

*داروی سرطان زای وارداتی
"کاووس باسمنجی"، تحلیلگر سیاست‌گذاری دارویی که اولین‌بار در فضای مجازی این موضوع را مطرح کرد و دراین باره به شرق گفته است «والزارتان و دیگر زارتان‌ها، مانند لوزارتان و ایربزارتان، عضو گروه‌های دارویی بسیار پرفروش هستند که برای درمان پرفشاری خون مصرف می‌شوند. وقتی بررسی‌های دقیق‌تر روشن کرد که علت پیدایش ناخالصی سرطان‌زا، به‌دلیل تغییر روش تولید والزارتان در سال 2012 بود، شرکت هندی HETERO هم در مرداد ماه پارسال اعلام کرد که برای تولید والزارتان از همان روش استفاده کرده است و آن را داوطلبانه ریکال کرد، اما این تنها داروی این شرکت نبود که ریکال شد». 

*سؤال اینجاست که چه شرکتی و با مسئولیت چه کسانی در واردکردن این دارو به ایران و توزیع آن میان بیماران ایرانی نقش داشته‌اند؟

طبق گقته باسمنجی «پاسخ این پرسش شاید، در نشانی و کدپستی شرکت واردکننده لوزارتان به ایران نهفته باشد. یک کدپستی که با بررسی آن متوجه می‌شویم که برای شرکتی هندی، سوئیسی و چند شرکت دیگر ایرانی به صورت مشترک استفاده شده است.

 هر کسی با 10 دقیقه سرک‌کشیدن در وب‌سایت روزنامه رسمی خواهد دید که خانمی به اسم ن.ن و آقای ع‌.ن، با تابعیت و شماره ملی ایرانی، نایب‌رئیس و رئیس هیئت‌مدیره یک شرکت واردکننده لوازم آرایشی و بهداشتی به نام (ت) و نیز مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دارویی ایران به نام (الف) هستند. نشانی هر دوی این شرکت‌ها همان کدپستی واقع در شهر تهران است. شرکت‌های (ت) و (پ) اوایل دهه 1380 تأسیس شدند و یک مسئول کنونی در وزارت بهداشت نیز مؤسس و سهام‌دار این دو شرکت بوده است؛ شرکت‌هایی که هرگز در روزنامه رسمی اعلام نشد که این مسئول سهام خود را در آنها واگذار کرده باشد اما آنچه در دو شرکت تغییر کرده، نشانی آنها است. این دو شرکت هر کجا که بودند امروز مقرشان در همان کدپستی  است و آدرسی دارند مشترک با شرکت (الف.خ) و خانمی به نام (ن.ج) و نماینده بی‌واسطه واردات داروی ساخته‌شده از شرکت HETERO یعنی شرکت (الف). همچنین خانمی دیگر به نام ش.گ، فرزند ن.ن با تابعیت ایرانی، مدیرعامل شرکتی است به اسم (الف.خ) که خانم ن.ن، رئیس هیئت‌مدیره‌اش است با همان کدپستی مشترک. دو عضو دیگر هیئت‌مدیره (الف.خ) نیز، آقای راویندرانات ردی، رئیس واحد مهندسی شرکت HETERO و خانم ن.ن به نمایندگی از شرکت سوئیسی Novaxa هستند. تاریخ تولد این شرکت سوئیسی و شریک ایرانی‌اش، (الف.خ) هم، تصادفا، سال 1395 است. خانم ن.ن نیز، همزمان با این نمایندگی، رئیس هیئت‌مدیره شرکت (پ) هم هستند که نشانی‌اش، با آدرس شرکت (الف.خ) یکی است».

*فعالیت شرم آور!
به گفته باسمنجی اداره غذا و داروی ایالات متحده  دو بار، در سال‌های 2016 و 2017، این شرکت هندی را برای بررسی تبعیت‌اش از مبانی استاندارد ساخت داروها (GMP) بازدید کرد و هر بار گزارش‌هایی که از این بازدیدها منتشر شد شرم‌آور بود. این شرکت تقریبا هر کاری را که یک شرکت داروسازی نباید بکند، کرده بود؛ از اختفا و امحای مدارک گرفته تا استریل‌نکردن ابزارها و تجهیزاتی که باید استاندارد باشند. 
ایرادهایی که بازرسان اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا از این شرکت هندی گرفته بودند آن‌قدر جدی بود که در سال 2017 اخطارنامه‌ای خطاب به آنها صادر کرد که پس از آن دولت کانادا در شهریور سال گذشته به همه مبادی گمرکی کشور اعلام کرد ورود هر نوع ماده اولیه دارویی یا داروی ساخته‌شده ازسوی این شرکت تا اطلاع ثانوی ممنوع شده است».

کانون‌های فساد!
چند ماهی می شود سعید نمکی به عنوان وزیر بر صندلی وزارت بهداشت تکیه زده است و طی این مدت تغییراتی را در سطوح مدیریتی نظام سلامت ایجاد کرده، که این تغییرات به گفته وی در راستای شفاف‌سازی و پاک‌کردن فساد از حوزه سلامت و حمایت از تولیدکنندگان داخل انجام شده است.

*امضاهای طلایی
یکی دیگر از اقدامات نمکی جمع کردن «امضاهای طلایی» است و وزیر بهداشت در این باره معتقد است « هنوز در سازمان غذا و دارو برخی امضای طلایی دارند و می‌توانند با رانت کار خود را پیش ببرند یا ما را عقب بیندازند اما من رانت را در سازمان غذا و دارو جمع خواهم کرد»
البته یکی از جدی‌ترین اقدامات نمکی پس از تکیه بر صندلی سرپرستی وزارت بهداشت تغییر اعضای هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی است، تشکلی که به گفته او یکی از کانون‌های فساد در حوزه سلامت بوده است، هرچند که پیش از این نسبت به عملکرد این تشکل انتقاد زیادی شده است و همچنین کارشناسان حوزه سلامت فعالیت این نهاد را موازی‌کاری با بخش خصوصی معرفی کردند و از نبود شفافیت در این حوزه گلایه داشتند.
طبق گفته وزیر بهداشت سازمان غذا و دارو یکی دیگر از کانون‌های فساد است اما فعالیت‌های نمکی طی ماه‌های گذشته برای ایجاد شفافیت در عملکرد این سازمان ملموس بوده است به طوری که او در بدو تکیه بر کرسی وزارت بهداشت رئیس این سازمان را تغییر داد و در نهایت با تشکیل قرارگاه تلاش کرد تأمین دارو و مواد دارویی را زیر ذره‌بین قرار دهد.

موضوع فساد در سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت طی سال‌های گذشته بارها از سوی رسانه‌های مختلف مطرح شده است اما شاید به دلیل برخی مسائل پشت پرده هیچ گاه واقعیت گفته نشد و به درستی به آن رسیدگی نشد یا حداقل رسانه‌ها از نتیجه رسیدگی‌ها مطلع نشدند.

*اقدام نهایی!
با گذشت چند روز پس از پیگیری روزنامه شرق نسبت به داروی سرطان زای وارداتی نمکی وزیر بهداشت مطالبی را مطرح کرد و همچنین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه مطالبی را در این باره اعلام کرد.

طبق گفته غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در خصوص موضوع دارو پرونده‌ای در دادسرای تهران تشکیل شده است و در ادامه گفته است یکی از شرکت‌هایی که هم در تولید و هم در صادرات دارو فعالیت می‌کرد و ارز‌های دولتی قابل توجهی را برای واردات دارو از سیستم بانکی اخذ می‌کرد، تعهدات ارزی خودش را انجام نمی‌داد به سبب عدم انجام تعهدات ارزی، همچنین به لحاظ گراننمایی دارو‌های وارداتی، صدور فاکتور‌های متعدد برای گراننمایی این دارو‌ها و به دست آورد سود نامشروع تحت تعقیب قرار گرفت.

اسماعیلی معتقد است در همین رابطه سه نفر از حوزه مربوطه در سازمان غذا و دارو به اتهام اخذ رشوه و سه نفر از آن شرکت تحت تعقیب قرار گرفتند. البته در حال حاضر متهمان با صدور قرار تأمین آزاد هستند. این پرونده هنوز در مرحله تکمیل تحقیقات است و ان‌شاالله بعد از تکمیل تحقیقات در دادسرا و ارسال پرونده به دادگاه اگر در زمره اخلال در نظام اقتصادی قرار گرفت دادگاه‌های آن با حضور اصحاب رسانه برگزار می‌شود و از همان لحظه ما اطلاع رسانی خواهیم کرد. اگر هم اتهامات به دادگاه‌های ویژه ارسال نشد بعد از صدور و قطعیت دادنامه نسبت به جزئیات آن اطلاع رسانی خواهد شد.

تابعیتی مضاعف!

جالب است بدانید اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه درباره تابعیت متهمان این پرونده گفته است در این پرونده یک یا دو نفر از بخش خصوصی تابعیت مضاعف دارند و متولد شده ایران نیستند، اما ایرانی الاصل و تابع کشور خودمان هستند.

کلام پایانی
نیاز به بررسی پیچیده ندارد چرا که با کمی با تأمل، فساد گسترده در حوزه ای که باید موجب نجات جان انسان ها باشد و نه بلای جان آنها مشخص می شود.  طبق گفته یکی از نمایندگان مجلس فساد در حوزه سلامت مختص دارو نیست بلکه بخش های دیگر از جمله تجهیزات پزشکی را نیز درگیر کرده و این نشان دهنده آن است که دست‌های اختاپوس فساد در حوزه سلامت آنقدر بزرگ و پر تعداد شده که نیاز به نظارت و عزم جدی است.
برای جلوگیری از تکرار چنین تخلفات گسترده نیاز به برخوردی جدی با چنین پرونده های است که دستگاه قضا نه تنها در برخورد با متخلفان در حوزه سلامت عزم راسخی را دنبال می کند بلکه در حوزه های دیگر نیز این همت بلند وجود دارد و در روزهای آینده قطعا خبرهایی در زمینه برخورد با مفسدان در حوزه سلامت به گوش می رسد.

منابع : روزنامه‌شرق - خبرگزاری میزان - خبرگزاری فارس