کد خبر: 175865
یادداشت اتاق خبر 24:

امید واهی به دستاوردهای برجام!

پایان دوره ریاست جمهوری اوباما را یادتان است، زمانی که ترامپ و هیلاری دو رقیب جدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بودند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

برجام از همان زمان که دونالد ترامپ نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده شد، به خطر افتاد، گرچه در زمان اوباما نیز وضعیت جالبی نداشت و دولت او بارها نقض عهد کرد.

درآن زمان خوشبین ها به آمریکا برا یدلخوشی خود و افکار عمومی بر اساس آنچه در مذاکرات هسته ای پیش بینی کرده بودند، انتظار داشتند هیلاری کیلینتون رقیب ترامپ، در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود تا خیالشان برای 4 سال بعدی توافق هسته ای نیز راحت شود.

ترامپ از زمان نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده بود که اگر پیروز شود از برجام خارج خواهد شد.

موافقان و دلسپردگان برجام با این که از وجود شخصی همچون ترامپ آگاهی داشتند، علاوه بر این که آرزوهای خود را در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تحقق یافته می دیدند و پیشاپیش نیز پیروزی هیلاری کیلینتون را پیش بینی دقیق میکردند، اعتقاد قاطع داشتند که حتی با روی کار آمدن ترامپ، او نمی توان از برجام خارج شود.

این همه اطمینان نسبت به آینده توافق هسته ای، پیروزی هیلاری در انتخابات ریاست جمهوری و پیش بینی ناتوانی ترامپ در صورت پیروزی برای خروج از برجام از کجا ناشی می شد، روشن نیست!

اما با وجود همه آن پیشبینی ها قاطع، ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسید و مرحله نخست ناامیدی برجامیان رقم خورد.

با این وجود موافقان توافق هسته ای همچنان اعتقاد داشتند که دونالد ترامپ بر اساس امضای رئیس جمهور پیشین آمریکا پای برجام، از آن خارج نخواهد شد، ضمن این که توافق هسته ای برای آنها یک توافق خوب است که منافع آمریکا را در زمینه فعالیت های هسته ای ایران برآورده کرده است.

ترامپ از همان زمان آغاز ریاست جمهوری خود در آمریکا ضدیت خود با برجام را افزایش داد تا این که 18 اردیبهشت 1397 از توافق هسته ای خارج شد.

در واقع، هر دو پیش بینی موافقان برجام غلط از آب در آمد و همه رویاهای آنها دست نیافتنی شد.

این روند برای کشور بدون هزینه و مشکلات نبود چرا که به مدت 6 سال همه ضرفیت های دولت برای این منظور در نظر گرفته شده بود.

اما اکنون؛ اکنون که وضعیت توافق هسته ای با خروج آمریکا از آن و بدعهدی اروپایی ها باعث شد تا ایران نیز در چارچوب برجام تصمیماتی بگیرد، دیده میشود که یک کورسوی امیدی در میان دلسپردگان به برجام هنوز وجود دارد.

اما این روزنه از کجا می آید؟ آیا واقعاً به آینده برجام و اجرای تعهدات اروپا در چارچوب توافق هسته ای میتوان امید داشت و دل خوش بود؟

چد روز پیش جو بایدن معاون باراک اوباما در زمان ریاست جمهوری، که اکنون نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و از رقبای جدی ترامپ است گفته بود اگر رئیس جمهور شود برجام را باز می گرداند و آن را تقویت می کند.

چنین موضعی از سوی جو بایدن که معاون اوباما نیز بود، بارقه های امید را در دل موافقان برجام روشن نگه داشته است در حالی که بخش دوم سخنان بایدن درباره تقویت برجام است.

کجای برجام ضعف دارد که او در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری می خواهد آن را تقویت کند؟
پیش بینی می شود منظور او از تقویت، دائمی کردن برجام و مذاکره و توافق بر سر توانمندی موشکی ایران و حوزه نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه است.

اما با توجه به این که نباید تفاوتی میان جمهوری خواه و دموکرات در آمریکا گذاشت، اما خوشبینی برخی به دموکرات ها بیشتر است.

حتی اگر هیلاری کیلینتون رئیس جمهور آمریکا شده بود، بر اساس سیاست های شدید ضد ایرانی او، هیچ اینده روشنی برای برجام و ادامه آن پیش بینی نمی شد. حتی برآوردها و تحلیل های سیاسی اعتقاد داشت که با روی کار آمدن هیلاری، سیاست تندتر از سیاست های ترامپ علیه ایران اعمال می شد.

در کنار وعده جو بایدن در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تغییر فدریکو موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز یک روزنه امید دیگر برای دلسپردگان ایجاد کرده است.

دوره ریاست او بر دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا رو به پایان است و قرار است جای او را یک مرد 74 ساله اسپانیایی به نام جوزف بورل فونتلز پر کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واقع کاره ای نیست و تنها تدارکاتچی کشورهای اروپایی درگیر با موضوع هسته ای ایران است.

در جریان برجام سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان نقش اصلی و تأثیر گذار را بازی می کنند که نقش انگلیس و فرانسه پر رنگ تر است.

نمی توان به مسئول جدید دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا دل خوش کرد، آیا خاویر سولانا، کارترین اشتون و فردریکو موگرینی توانستند نقش مثبتی در جریان مذاکرات هسته ای و توافق داشته باشند؟

و البته نباید نفوذ آمریکا بر کشورهای اروپایی که در برجام نقش دارند نادیده گرفت. سیاست های اروپا که بر محور سه کشور تأثیر گذار این قاره می چرخد، با آمریکا هماهنگ است و بازی کنونی آنها با ایران نیز سناریوی هماهنگ شده آمریکا و اروپا است.

ادامه این امیدواری، امید واهی داشتن به جریانی است که اعتقادی به وجود جمهوری اسلامی ایران ندارد.