کد خبر: 175860
یادداشت اتاق خبر 24:

سفرهای استانی و صرفه جویی در هزینه ها

یکی از پیش نیازهای لازم و واجب برای کشوری که در تحریم است و در داخل نیز با مدیریت ضعیف روبرو است، صرفه جویی و درست مصرف کردن است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

جمهوری اسلامی ایران با وجود تحریم هایی که بیش از 40 سال است ادامه دارد، اما هنوز نتوانسته یک الگوی مصرف برای خود تعریف کند، این الگوی مصرف قطعاً باید نخست از رده های بالای جامعه یعنی مسئولین آغاز شود تا به سطح جامعه نیز برسد.

اگر بگوییم که مردم به مسئولین نگاه می کنند و از آنها الگو می گیرند بیراه نگفته ایم چرا که رفتارهای مسئولین و مقامات کشور در جامعه بازتاب می یابد.

زمانی که یک مسئول دم از پر مصرف بودن مردم می زند و اعتقاد دارد که مردم ایران حتی زیاد می خورند، کسی این حرف را نمی تواند باور کند چون شاید همان مسئول خود یکی از مصرف کننده ترین فرد در کشور باشد.

اگر مسئولین و مقامات همسان با اکثریت جامعه زندگی می کردند و آنگاه دست به نصیحت می زدند، میتوانست پذیرفتنی باشد، در این شرایط اصلاً نیازی هم به توصیه و درخواست از سوی آنها پیدا نمی شد چرا که سبک زندگی و رفتار معیشتی آنها برای اکثریت جامعه نمونه می شد.

با این پیش گفتار می خواهم در باره مسئله ای بگویم که شاید از نظر برخی پیش پا افتاده و بی اهمیت باشد، اما نگارنده چنین اعتقادی ندارد.

روسای جمهور در دوره هایی که بر سر کار بوده و هستند، برای سرکشی به امور دیگر استان ها و شهرستان ها به سفرهای استانی می روند، چنین سفرهایی در دولت پیشین رونق بیشتری داشت و در دولت کنونی نیز پس از مدتی به آن توجه شد.

 در این سفرهای استانی برای تدارک آن هزینه هایی می شود که البته نگارنده از اندازه این هزینه ها آگاهی ندارد اما می داند که کم نیست.

از چاپ پوسترها گرفته تا بنرهای تبلیغاتی و تدارک شهر برای ورود رئیس جمهور و هیئت همراه قطعاً چند صد میلیون یا چند میلیارد تومانی هزینه می شود.

اکنون کشور در شرایط اقتصادی تحریم خارجی و خود تحریمی است، این دو دست به دست هم داده اند و شرایط بد اقتصادی کنونی را درست کرده اند. اگر نمیتوانیم تحریم های خارجی را علاج کنیم، می توانیم که خود تحریمی ها را چاره کنیم.

همگان از وضعیت موجودی برخی اجناس و کالاها در کشور آگاهی دارند و می دانند در بخش کاغذ به خاطر بالا رفتن نرخ ارز، کاغذ با افزایش قیمت بسیار زیادی روبرو بوده است، حال بماند که در این میان چه تعداد نور چشمی که همان وارد کنندگان کاغذ هستند چه میزان دلار 4200 تومانی گرفتند تا کاغذ وارد کنند و وارد هم کردند اما در بازار آزاد فروختند و سود آن را نیز به جیب زدند. برخی از آنها هم دلار 4200 تومانی را در بازار آزاد فروختند.

اکنون شرایط برای ناشران در زمینه روزنامه ها و کتاب بسیار دشوار است به گونه ای که برخی از آنها یا کار خود را برچیده اند یا نفس های آخر را می کشند.

یکی از مسئولین وزارت فخیمه ارشاد در نشستی درباره وضعیت کاغذ مطبوعات گفته بود، حالا اگر شما (یعنی روزنامه ها) از همین فردا چاپ نشوید چه اتفاقی می افتد؟

چنین دیدگاهی نسبت به مطبوعات را چگونه میتوان پاسخ داد در حالی او خود یکی از متولیان امور مطبوعاتی کشور است.

و اما نکته ای که به آن اشاره کوچکی شد همان سفرهای استانی روسای جمهور است. هم در دوره های گذشته و هم در این دوره که شرایط اقتصادی به خاطر همان دو دلیل نابسامان است، در سفرهای استانی می توان از ریخت و پاش های معمول و غیر معمول کاست و یا اصلاً آنها را حذف کرد.

همین چاپ پوسترهای کاغذی، بنرها و بیلبوردها و دیگر مواد تبلیغی می تواند در سفرهای استانی حذف شود و قطعاً از محل صرفه جویی چنین هزینه هایی می توان به چندین خانوار محروم در استان سفر کرده کمک کرد.

البته چنین صرفه جویی میتواند تبعات مثبت دیگری هم داشته باشد، کاغذهایی که برای چاپ پوسترها اختصاص داده شده بود به نشریات اختصاص داده شود البته نه رایگان بلکه با قیمت منصفانه تر تا بتوانند روزنامه و کتاب خود را چاپ کنند.

سرانه کتاب خوانی و روزنامه خوانی مردم آنقدر در ایران پایین است که اگر همین اندازه اندک نیز برچیده شود، باید فاتحه نشریات را خواند.