کد خبر: 175856

حجامت یا اهدای خون، کدام بهتر است؟

حجامت، خون از پشت کمر و از مویرگ ها در سطح پوست خون گرفته می شود، ولی اهدای خون از رگ اصلی و از دست گرفته میشود.

به بدن خودتان کمک کنید یا بیماری هایتان را درمان کنید حجامت برای شما مفید است و اهدای خون برای کمک کردن به دیگران و جلوگیری از سکته خوب است.

در هر 3 ثانیه، یک نفر نیاز به دریافت خون دارد و 20% از دریافت کنندگان کودکان هستند، که بسیاری از آنها مبتلا به سرطان، تصادفی یا بیماران تحت عمل جراحی می باشند.با یک سر سوزن و زمانی کم، ناگهان به یک ابر قهرمان تبدیل می شوید بله هر بار با اهدای خون، زندگی 3 انسان را نجات می دهید.حجامت یا اهدای خون

آیا تکان دهنده نیست که حدود 60% مردم واجد شرایط هستند و کمتر از 4% از آنها این کار را انجام می دهند! برای آنکه بهتر بودن هر کدام از این دو روش را درک کنید.

تفاوت بین حجامت یا فنجان درمانی و اهدای خون:

هر دو روش، باعث استخراج خون می شود.اهدای خون هنگامی رخ می دهد که یک فرد سالم به طور داوطلبانه مقدار مشخصی از خون خود را در یک مرکز انتقال خون هدیه می کند.

خون اهدا شده پس از انجام آزمایش های غربالگری و تأیید سلامتی به منظور تهیه فراورده های خونی مورد استفاده قرار می گیرد، یا از طریق بانک خون مراکز درمانی به افراد دیگر تزریق میشود.

فرآیند اهدا و تزریق به دریافت کنندگان،انتقال خون نامیده می شود. همه می دانند که اهدای خون برای نیازمندان به خون، بسیار اهمیت دارد اما پژوهش های فرآینده دانشمندان نشان داده است که این بهره می تواند دو طرفه باشد.

یافته ها نشان داده است که اهدای خون خطر حملات قلبی و حتی سرطان را کاهش می دهد. این امر حتی باعث سوزاندن 650 کالری برای هر پاینت خون اهدایی می شود.تصور می شود که این مزایا از کاهش سطح آهن خون ناشی می شود.

آیا می دانید حجامت بهتر است یا اهدای خون؟
در حجامت، خون از پشت کمر و از مویرگ ها در سطح پوست خون گرفته می شود، ولی اهدای خون از رگ اصلی و از دست گرفته میشود. در کشورها و فرهنگ های مختلف، تکنیک های متفاوتی از حجامت وجود دارد.

اولین روش ها، این گونه بود که خون قسمتی از بدن را که آسیب دیده بود، می گرفتند و از بیمار مراقبت می کردند. اگر چه مزایای حجامت، در علم پزشکی شناخته شده نیست، اما این روش می تواند در بسیاری از موارد بسیار موثر باشد و درمان برای هر نوع بیماری است، که توسط چینی ها هم مورد استفاده قرار میگیرد.

حجامت کمک می کند تا بافت هایی که در منطقه زیر فنجان قرار می گیرند، آزاد شوند و به آرام کردن عضلات آنها کمک می کند و جریان خون به خوبی افزایش می یابد. همچنین حجامت و گرفتن خون از قسمت های شکمی بدن بیمار، در بهبود تنش و استرس وی کمک می کند.

حجامت کنم یا اهدای خون؟

سمومی که در اثر سوخت و ساز بدن در گوشه و کنار آن رسوب یافته، توسط جریان خون شسته شده و نیروی حفاظتی دریچه های مخصوص قلب مانع ورود آنها به قلب می شوند و آنها را در پشت قلب و بین دوکتف بایگانی می کنند و در آنجا دو روز باقی مانده و در صورت عدم تخلیه (توسط حجامت) این خون کثیف به کبد برگشته و کبد آن را به طحال فرستاده و در برخی رگهای بدن رسوب می کند و موجب درد و ناراحتی هایی می شود.

 در منابع طب اسلام و طب سنتی حجامت به عنوان یکی از ارکان مهم درمان ذکر گردیده است و بیماری های گوناگون را درمان می کند. تفاوت دیگر این است که در حجامت، خون از بافت ها استخراج می شود و سمی است، و دور ریخته می شود.

اما در اهدای خون، خون کاملا تازه و خالص است و می توانند آن را به شخصی بیمار تزریق و اهدا کنند. در فرآیند حجامت، معمولا فشار بر روی مویرگ های پوستی، افزایش می یابد .

خون از قسمت مکش یا همان ساکشن، خارج می شود و درون فنجان جمع می شود. در این شرایط، مویرگ های انتهایی پاره می شوند. اما در اهدای خون ،سوزن کوچکی در رگ های بزرگ خونی وارد می شود.

تفاوت دیگر این دو فرآیند (حجامت یا اهدای خون)، در بوی مربوط به آنها است:

بوی خون در بافت زیر پوستی، مشمئزکننده است. خون سمی که از بافت خارج می شود، رنگی تیره و قرمز دارد و دارای بوی بدی می باشد.

این فرآیند با تمیز کردن بافت سطوح سلولی با کشیدن خون از مویرگ ها ، هدف قرار می گیرد. اما خون کشیده شده از رگ های اصلی، تازه است و هیچ بوی بدی ندارد.

 حجامت برای سم زدایی بدن بیمار استفاده می شود:

در سم زدایی، سموم با خون کشیده شده از سطوح سلولی و بافت بیرون می آیند، اما در اهدای خون چنین اتفاقی نمی افتد.

حجامت بینایی، و عملکرد پوست و سایر اندام های بدن را بهبود می بخشد. حجامت همچنین، تاثیر قابل توجهی در کنترل سطح کلسترول دارد.

خون خارج شده از بافتها، همچنین تری گلیسیرید و کلسترول بد را کاهش می دهد و به حفظ سطح کلسترول خوب کمک میکند و از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی جلوگیری می کند.

این فرآیند، به درمان سر درد و میگرن نیز بسیار کمک می کند و کارآمد و موثر است. اما اهدای خون از عمیق ترین سطح رگ های خونی و بافت های جوان گرفته می شود و خود موجب سردرد می شود.

نتیجه گیری نهایی از فرق حجامت یا اهدای خون:

تاثیر اهدای خون، به کنترل سطح آهن در سیستم گردش خون کمک می کند. با حفظ ذخایر آهن در بدن ،مانع از خطر ابتلا به سرطان و سایر اختلالات کمبود آهن می شود.

همچنین از اضافه چربی در بدن جلوگیری می کند، که باعث کاهش احتمال بیماری های قلبی و کبدی می شود.

اهدای خون مستمر سبب افزایش ضریب امنیت و سلامت خون می شود، زیرا در هر بار اهدا مشاوره انجام میشود و کلیه آزمایشات غربالگری بر روی خون اهدایی صورت میگیرد.

حجامت در بسیاری از موارد دیگر تاثیر گذار است، که عبارتند از:درد کمر، بیماری های پوستی ،سیاتیک، اسپوندیلوز گردن و غیره.

به طور کلی می توان گفت که اهدای خون برای کمک به افراد و بیماران دیگر مفید است، اما حجامت بسیاری از بیماری ها را هم درمان می کند.

منبع: بیتوته