کد خبر: 175745

ادامه ریزش نرخ دلار در بازار

نرخ دلار در روز‌های اخیر با کاهش قابل توجهی همراه بوده به طوریکه امروز کانال ۱۱ هزار تومانی را تجربه کرد و این روند در بازار طلا و سکه نیز تاثیر گذار بوده است.
اتاق خبر 24

نرخ دلار در هفته جاری به طور قابل توجهی روند نزولی به خود گرفته و این روند در چند روز اخیر شیب بیشتری به خود گرفته است.

بررسی بازار ارز در روز جاری نشان می‌دهد دلار دقایقی قیل وارد کانال ۱۱ هزار تومانی شد و این کاهش قیمت به یورو نیز سرایت کرده است.

کاهش ۸۰۰ تومانی دلار در یک هفته

لازم به ذکر است که نرخ دلار در هفته گذشته سه شنبه ۱۸ تیرماه برای خرید ۱۲ هزار و ۶۵۰ تومان و برای فروش ۱۲ هزار و ۷۵۰ تومان بود که نسبت به نرخ امروز با کاهش ۸۰۰ تومانی روبرو بوده است.

سکه امامی به نزدیکی ۴ میلیون تومان رسید

در این بین کاهش نرخ دلار در بازار طلا و سکه نیز تاثیر به سزایی داشت به طوریکه قیمت سکه امامی با کاهش بیش از ۲۰۰ هزار تومانی به رقم ۴ میلیون و ۵۰ هزار تومان رسید و هر گرم طلای خام ۱۸ عیار با کاهش حدود ۱۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته با رقم ۴۰۱ هزار تومان داد و ستد شد.

فروشندگان دلار در حال افزایش

گزارش میدانی میزان از بازار نیز حاکی از آن است که تقاضا برای فروش دلار افزایش داشته و اکثر افراد برای فروش به بازار آمدند.

در همین راستا محمد حشمتی کارشناس اقتصادی در خصوص کاهش نرخ ارز در بازار گفت: با اقدامات انجام شده از سوی بانک مرکزی طبیعتا نرخ ارز باید روند کاهشی داشته باشد که در این روز‌ها شاهد آن هستیم.

مسائل جاری در روند نرخ ارز تاثیری ندارد

وی با بیان اینکه در مدت اخیر بازار کمتر درگیر مسائل جانبی می‌شود عنوان کرد: خوشبختانه بازار پذیرفته که مسائل جاری در روند نرخ ارز تاثیری ندارد که در روز‌های اخیر نیز این موضوع بیشتر دیده می‌شود.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: درگذشته برداشت مردم همسو با سیاست‌های دولت و بانک مرکزی نبود و خوشبختانه در مدت اخیر مردم با اطمینان بیشتری پیش بینی‌ها مسئولان در خصوص بازار ارز را قبول می‌کنند.

حشمتی گفت: امیدواریم با اقدامات بانک مرکزی نظم بیشتری در بازار حاکم شود و اطمینان خاطر به بازار ارز بازگردد از طرفی با هدایت نقدینگی به بازار‌های بورس و چرخه تولید بتوان ثبات را در بازار ارز حاکم کرد.

همچنین رئیس کل بانک مرکزی در تازه‌ترین صحبت‌های خود مجموعه اقدامات بانک مرکزی، را در ثبات بازار ارز موثر دانسته و عنوان کرد: با همت صادرکنندگان وابستگی هایمان به ارز نفتی کم شده است و بهتر است در صنعت خودروسازی واردات را محدود و صنعت داخلی قطعات و خودروسازی را تقویت کنیم.

بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز دخالتی نمی‌کند

همتی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز دخالتی نمی‌کند گفته است: معتقدیم شاخص‌های اقتصادی و بازار، نرخ ذاتی ارز را تعیین خواهند کرد.

با این تفاسیر نرخ دلار در روز‌های اخیر بدون توجه به مسائل جاری روند کاهشی پیدا کرده است و با پیش بینی کارشناسان روند ریزشی آن ادامه دار خواهد بود.

این درحالی است که بازار متشکل ارزی هنوز به مرحله اجرا نرسیده و به عقیده برخی کارشناسان با آغاز این طرح روند کاهشی در بازار شیب بیشتری خواهد گرفت.

 

منبع: میزان