کد خبر: 175718
معاون رییس جمهور:

کشور با خام فروشی پیش نمی‌رود

 معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: کشور با خام فروشی پیش نمی‌رود، ارزش افزوده در دانشی نهفته است که بر روی ماده خام کار می‌کند.
اتاق خبر 24

سورنا ستاری در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه هدف ما ایجاد یک اکوسیستم در حوزه اقتصاد دانش بنیان است، اظهار کرد: ما در بسیاری از موارد مسیر را اشتباه رفته ایم، کشوری که ۵ تا ۶ هزار سال تاریخ علم، فناوری و تجارت دارد و زمانی آقای دنیا بوده است اکنون در برخی مباحث پایه اقتصادی دچار مشکل است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور افزود: فقط ۱۵درصد بودجه در بخش آموزش هزینه می‌شود و ما برای پیشبرد اهداف نیازمند یک اکوسیستم هستیم تا بتواند نیروی انسانی ما را در مسیر درست هدایت نماید.

وی گفت:ایران دارای یکی از فوق العاده‌ترین نیروی انسانی و دانشگاه‌های دنیاست اما، در اقتصاد نفتی همواره فکر می‌کند همه چیز با پول حل می‌شود و مشکل پیشرفت و اشتغال تنها پول است در حالی که بخش عمده‌ای از این مشکلات به اکوسیستم برمی گردد و پول حتی آیتم سوم و چهارم هم نیست.

ستاری با بیان اینکه در بخش پژوهش هزینه‌های بسیار کم است، تصریح کرد: دولت باید در این بخش سرمایه گذاری صورت کند، اما سرمایه گذاری بخش خصوصی را فراموش کردیم، پژوهشی که با پول دولت صورت بگیرد به تولید محصول ختم نمی‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور تاکید کرد: بخش خصوصی باید اکوسیستمی درست کند که بر روی جوانان سرمایه گذاری کند و خارج از اتکا به اقتصاد نفتی باشد.

وی ادامه داد: البته این اکوسیستم تا حدی شکل گرفته و ۴۴۰۰ شرکت چند ده هزار میلیارد تومانی خود را در آن تثبیت کرده اند و این شرکت‌ها به زودی بزرگترین شرکت‌های کشور خواهند شد.

ستاری با بیان اینکه هم اکنون بزرگترین شرکت‌های ایران بیوتک هستند، گفت: کشور با خام فروشی پیش نمی‌رود، ارزش افزوده در دانشی نهفته است که بر روی ماده خام کار می‌کند.

وی تصریح کرد: اگر خط تولیدی را از خارج از کشور وارد و نصب کنیم، صنعت راه اندازی نکرده ایم بلکه فقط یک کارخانه ایجاد شده است، اگر می‌خواهیم صنعت داشته باشیم باید افراد تحصیل کرده را جذب کرده و روی دانش سرمایه گذاری کنیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور خاطرنشان کرد: ما فکر می‌کنیم تولیدکننده مرغ در کشور هستیم، بلکه نگاهی به زنجیره تولید این کالای اساسی نشان می‌دهد که ما یک خط تولید کاملاً خارجی را راه اندازی کرده ایم و حتی تعریف شده که چه واکسن، نهاده دامی و مکمل‌هایی به آن جوجه داده شود و وابسته به خارج هستیم.

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.