کد خبر: 175682
یادداشت اتاق خبر 24:

آقای هانت شرط بی شرط!

دوهفته از توقیف غیر قانونی نفتکش ایران در جبل الطارق به دست نیروی دریایی ارتش انگلیس می گذرد و لندن همچنان به توقیف این نفتکش ادامه می دهد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

بهانه انگلیس برای توقیف نفتکش ایران صادرات نفت به سوریه است، اتحادیه اروپا سوریه را تحریم اقتصادی کرده و بر اساس این تصمیم، کشورهای دیگر نیز نباید به سوریه صادرات داشته باشند.

تصمیم اتحادیه اروپا یک تصمیم منطقه ای و بر اساس مصوبه اتحادیه ای است که از چند کشور تشکیل شده و یک مجمع و سازمان بین المللی نیست که در صورت تصویب یک تصمیمی همه اعضا موظف به اجرای آن باشند.

تصمیم و تصویب اتحادیه اروپا برای اعضای این اتحادیه لازم الاجرا است در حالی که ایران در اتحادیه اروپا عضویت ندارد و نه تنها ایران بلکه کشورهایی که عضو این اتحادیه نیستند برای اجرای تصمیمات اروپا وظیفه ای ندارند.

سازمان اتحادیه اروپا نمی تواند نظرات خود را به کشورهای غیر عضو تحمیل کند و یا با بهره بردن از اقدام نظامی به خاطر نادیده گرفتن تصمیم اروپا این کشورها را جریمه کند، آنها چنین حق و اختیاری ندارند.

اکنون که نیروی دریایی انگلیس نفتکش ایران را توقیف کرده و آن را رفع توقیف نمی کند، خسارت مالی زیادی را به جمهوری اسلامی ایران تحمیل کرده، ضمن این که اقدام نظامی ارتش انگلیس علیه یک نفتکش ایران تشدید کننده بحران در زمینه حمل و نقل دریایی است.

جمهوری اسلامی ایران این حق را دارد تا مقابله به مثل کند، کشتی ها و نفتکش های انگلیسی در منطقه خلیج فارس و دریای عمان رفت و آمد دارند و ایران می تواند به آسانی دست به توقیف یک یا چند فروند کشتی تجاری و نفتکش انگلیسی بزند ومطمئن باشید رژیم سلطنتی انگلیس هیچ غلطی نمی تواند بکند.

توقیف یک کشتی تجاری و نفتکش از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج فارس و دریای عمان و حتی فراتر از آن کار ساده ای است.

انگلیس دست به یک راهزنی دریایی زده است مانند دزدان دریایی سومالی که وحشیانه به کشتی های تجاری و نفتکش حمله می کنند و اموال آنها را به غارت می برند. آیا تفاوتی میان دزدان دریایی سومالی و دزدان دریایی انگلیس وجود دارد؟

جمهوری اسلامی ایران اکنون از سوی سازمان ملل و شورای امنیت در تحریم نیست که انگلیس از صادرات نفت ایران جلوگیری می کند، هر چند رژیم هایی همچون آمریکا و انگلیس به قوانین بین المللی پایبند نیستند، اما با این وجود حق ندارند کشتی نفتکش جمهوری اسلامی ایران را توقیف کنند.

رایزنی های سیاسی و دیپلماتیک نیز تاکنون نتوانسته باعث شود تا انگلیس دست از شرارت دریایی خود بردارد.

شب گذشته جرمی هانت وزیر خارجه رژیم سلطنتی انگلیس با وزیر خارجه ایران گفت وگوی تلفنی داشت.

جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس برای رفع توقیف نفتکش ایران شرط گذاشته، او به وزیر خارجه کشورمان گفته؛ «اگر جمهوری اسلامی تضمین دهد که نفتکش توقیف ‌شده در جبل‌الطارق به سوریه نخواهد رفت، لندن به آزاد شدن آن کمک خواهد کرد.»

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز در این گفت وگوی تلفنی به همتای انگلیسی خود تأکید کرده که جمهوری اسلامی تحت هر شرایطی به صادرات نفت خود ادامه خواهد داد.

مقامات ایران بارها اعلام کرده اند که نفتکش توقیف شده راهی سوریه نبود.

هانت در این گفت وگوی تلفنی تأکید کرده است؛ نگرانی بریتانیا مقصد نفتکش گریس ۱ بوده است نه مبدأ آن و «اگر تضمین‌هایی دریافت کنیم که این نفتکش به سوریه نخواهد رفت، پس از فرایندها در دستگاه قضایی جبل‌الطارق، بریتانیا آزاد شدن این نفتکش را تسهیل خواهد کرد.»

مقامات سیاسی و فرماندهان ارشد نظامی به راهزنی دریایی انگلیس واکنش نشان دادند و تأکید کردند که این اقدام انگلیس بی پاسخ نخواهد ماند.

اما اکنون می بینیم که لندن برای ایران شرط گذاشته و این شرط عدم صادرات نفت به سوریه است.

وزیر خارجه انگلیس حتی از مطرح کردن موضوع نازنین زاغری جاسوس انگلیسی که در حال گذران محکومیت خود در ایران است، خبر داد.

انگلیس همچنان خود را پایبند به برجام نشان می دهد و خواهان ادامه توافق هسته ای با ایران است اما تاکنون در عمل هیچ اقدام مثبتی انجام نداده و با توقیف نفتکش ایران برجام را نقض کرده است.

هر چند انگلیس با نیرنگ، توقیف نفتکش ایران را به خاطر صادرات به سوریه اعلام می کند تا از اتهام نقض توافق هسته ای  تبرئه باشد، اما لندن در حال گرو کشی است.

از یک سو انگلیس در تلاش است تا جاسوس خود (نازنین زاغری) را با تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی ایران آزاد کند، از سوی دیگر با آمریکا علیه ایران همراه است.

آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را تحریم نفتی کرده و بر اساس تصمیم آمریکا، کشورهای همپیمان او نیز از این اقدام تبعیت می کنند.

رژیم هایی که از آمریکا تبعیت می کنند، نه از ایران نفت خریداری می کنند و نه اجازه خواهند داد که نفت ایران صادر شود، اما جمهوری اسلامی ایران به صادرات نفت خود ادامه میدهد حتی اگر با مشکلاتی از سوی دشمنان روبرو شود.

ایران توانایی نظارت و کنترل دقیق تر و بیشتر بر تردد کشتی های تجاری و نفتکش های خارجی را در خلیج فارس، دریای عمان و به ویژه تنگه هرمز دارد.

همانطور که مسئولین کشورمان گفته اند اگر قرار است نفت ایران از خلیج فارس صادر نشود نفت کشورهای دیگر نیز نباید صادر شود.

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که در منطقه حضور قدرتمند و مقتدرانه ای دارند، همانگونه که به آسانی توانستند یک فروند پهپاد فوق پیشرفته آمریکا را که وارد حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران شده بود سرنگون کنند، توقیف یک نفتکش انگلیسی در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز بسیار ساده تر است.