کد خبر: 175603
یادداشت اتاق خبر 24:

چرایی آزادی جیسون رضاییان

پس از پخش سریال گاندو با محوریت ماجرای پرونده جیسون رضاییان جاسوس سیا، افکار عمومی می پرسد چرا این جاسوس آزاد شد؟
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

ساخت و پخش سریالی به مضمون و محتوای سیاسی باعث شد تا جامعه درباره بحث نفوذ و جاسوسی، اندکی به خود بیاید و البته تلنگری باشد به برخی مسئولین که حتی در جایگاه مسئولیت، به نزدیکترین افراد خود هم اعتماد نکنند.
اما چرا جیسون رضاییان با وجودی که اسناد و مدارک تیم ضد جاسوسی دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی ثابت کرده بود او یک جاسوس حساس و مهم است، پس از چندی آزاد شد؟!

پس از دستگیری جیسون رضاییان و تیم جاسوسی او، فشارهای داخلی و خارجی زیادی به سازمان عمل کننده وارد شد تا او را آزاد کند.

نهاد اطلاعاتی و امنیتی که اقدام به کنترل دقیق و سپس بازداشت او کرده بود، زیر بار فشارهای سیاسی نرفت البته تا آنجایی که توانست مقاومت کرد تا بتواند جیسون رضاییان را تخلیه اطلاعاتی کند.

فشارهای داخلی بیشتر از فشارهای خارجی که در رسانه های آمریکایی و اروپایی دیده میشد، تأثیر گذار بود.

قطعاً حکم یک جاسوس که امنیت ملی هر کشوری را با خطر روبرو کند، اعدام است، پس از تخلیه اطلاعاتی و بازجویی های فنی حکم دستگاه قضا برای جاسوسی همچون رضاییان چیزی جز اعدام نبود.

اما در این میان دیده شده با وجود عمق اقدامات جاسوسی یک یا چند فرد، مبادله هم صورت گرفته است، مبادله ای که بستگی به طرف مقابل دارد.

کشوری که مجرم به جاسوسی شده است، باید نشان دهد که تا چه اندازه حاضر است برای جاسوس خود هزینه کند و آیا اصلاً اعتقادی به هزینه کردن دارد یا تصور می کند مهره او سوخته است.

آمریکا برای آزادی جاسوس خود تلاش زیادی کرد چرا که واکنش های ایالات متحده نشان می داد که این مهره تا چه اندازه برای او اهمیت دارد.

جمهوری اسلامی ایران در حساس ترین شرایط سیاسی کشور توانسته بود یک تیم جاسوسی مهم را شناسایی و دستگیر کند، در بازجویی ها نیز اعترافات جیسون رضاییان توانسته بود ابعاد زیادی از اقدامات جاسوسی او را آشکارتر کند.

ایران ضربه قاطع خود را به سازمان جاسوسی سیا وارد کرده بود و این سازمان در آن زمان گیج و مبهوت باقی مانده بود که چه اتفاقی افتاده است.

با توجه به ضربه ای که ایران به سیستم جاسوسی آمریکا وارد کرده بود، و با توجه به درخواست های داخلی و فشارهای خارجی برای آزادی جیسون رضاییان، مبادله سنگینی با آمریکایی ها انجام شد که شاید در جهان سابقه نداشت.

نهاد اطلاعاتی و امنیتی که رضاییان را بازداشت کرده بود، پیشنهاد مبادله را مطرح کرد و در قبال این مهره سوخته و بی مصرف، درخواست پرداخت پول نقد از اموال بلوکه شده ایران در آمریکا را مطرح کرد.

یک میلیارد و 700 میلیون دلار پول نقد با هواپیما به ایران آورده شد و پس از تأیید، جیسون رضاییان به آمریکا بازگشت.

نابودی تیم جاسوسی آمریکا با محوریت جیسون رضاییان که در قالب روزنامه نگار و خبرنگار در ایران فعالیت می کرد، یک دستاورد بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران بود حتی می توان ادعا کرد که خنثی کردن توطئه های این تیم تروریستی از دستاوردی به نام برجام اهمیت بیشتری داشت.

اما چرا اهمیت نابودی تیم جاسوسی سیا از مذاکرات و توافق هسته ای بیشتر است؟

دلیل آن روشن است، با متلاشی شدن تیم جاسوسی آمریکا و دستگیری جیسون رضاییان حلقه های واسط جاسوسان در ایران قطع شد و هر آنکس که باقی مانده بود یا دستگیر شد یا در پیله خود فرو رفت و یا این که توانست بگریزد.

اما برجام که به خاطر آن کشور هزینه های زیادی را متحمل شده است، پس از 4 سال اجرای یکطرفه از سوی ایران هیچ نتیجه مثبتی را برای کشور به دست نیاورده است.

آمریکایی ها، برای آزادی جیسون رضاییان دست به هر کاری زدند و این واکنش ها نشان داد که جیسون رضاییان یک جاسوس درجه یک برای ایالات متحده است.

درخواست های آمریکا برای آزادی جاسوس خود به التماس رسیده بود، حتی اگر جمهوری اسلامی ایران برای آزادی جیسون رضاییان مبلغ بیشتری درخواست می کرد دولت وقت آمریکا آن را تهیه می کرد.

حتی گفته شد که در تماس های جان کری با وزیر خارجه کشورمان، آقای ظریف به وزیر خارجه وقت آمریکا گفته بود اگر معطل کنید پول درخواستی به 5 میلیارد دلار افزایش می یابد.

ماندن جیسون رضاییان در ایران و زندانی شدن یا حتی اعدام او برای کشورمان سودی نداشت، هر آنچه که نیاز بود از او تخلیه شد و در جایگاه یک دستمال مصرف شده به آمریکایی ها تحویل داده شد و در قبال آن یک میلیارد و 700 میلیون دلار نقد تحویل ایران داده شد.

و البته این بهانه هم از دست برخی بیرون آمد که اقدام به بازداشت و نگهداری این جاسوس آمریکا، بر روند مذاکرات هسته ای تأثیرمنفی گذاشته و مانع توافق شد. این هم خود یک امتیاز دیگر به خاطر آزاد کردن جیسون رضاییان بود.

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.