کد خبر: 175414

اتحادیه اروپا به دنبال ایجاد لیست خاکستری پولشویی

اتحادیه اروپا در تلاش است اصلاحاتی اساسی در لیست سیاه پول‌شویی ایجاد کند که به عربستان اجازه دهد از لیست سیاه به لیست جدید خاکستری منتقل شود.
اتاق خبر 24

 یک سند محرمانه اتحادیه اروپا نشان می‌دهد این اتحادیه در تلاش است اصلاحاتی اساسی در لیست کشورهایی که ریسک بالای پول‌شویی دارند ایجاد کند، تا به عربستان اجازه دهد از لیست سیاه به لیست جدید خاکستری منتقل شود.

یک مقام اتحادیه اروپا گفت که عربستان سعودی در ماه فوریه به لیست سیاه ۲۳ کشوری اضافه شد که به علت کنترل اندک در مورد تأمین مالی تروریسم و پول‌شویی، ریسک بالایی را متوجه اتحادیه اروپا می‌کند. اما پس از فشار سعودی‌ها، این لیست مورد انتقاد دولت‌های اروپایی قرار گرفت.

دولت‌های اروپایی به رهبری انگلیس و فرانسه، از ترس تأثیرات منفی اقتصادی قرار دادن عربستان در این لیست اعلام کردند که کمیسیون اجرایی اروپا هیچ فرصتی به ریاض و سایر دولت‌های این لیست برای رفع نگرانی‌ها نداده‌اند.

حالا کمیسیونر مسئول این لیست، ورا جوروا، از جمهوری چک، به هیأت تصمیم‌گیری مراجعه کرده است و طرحی برای اصلاح فرایند قرار دادن کشورها در لیست سیاه را ارائه کرده است؛ طرحی که در عمل یک لیست جدید خاکستری را به وجود خواهد آورد.

طبق این طرح جدید، به جای اینکه کشورهای با ریسک بالا مستقیماً به لیست سیاه وارد شوند، ابتدا به لیستی وارد خواهند شد که از آنها خواسته می‌شود به صورت مرحله به مرحله با تعیین ضرب‌الاجل‌هایی، قوانین و اقدامات خود را اصلاح کنند.

به این ترتیب در آستانه میزبانی عربستان برای اجلاس گروه جی ۲۰ در سال ۲۰۲۰، تنش‌های سیاسی بین این کشور و اتحادیه اروپا کاهش خواهد یافت.

منبع: خبرآنلاین