کد خبر: 175319

سرگردان در میان بلاکچین ها

رمز ارزها مدتی است که در رسانه های ایران دوباره به سوژه مهمی بدل شده اند و حرف از حل مشکلی به نام ماینر هاست! ماینرهایی که با صرف میزان زیادی از انرژی کشور، ارزهای دیجیتالی تولید و به راحتی به خارج مرزها می فرستند.  
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

ارز های دیجیتال از ابتدای پیدایش یکی از امکانات جذاب برای کاربران فضای مجازی به شمار می رود. با استفاده از آن می توان به راحتی در اینترنت خرید و فروش کرد و به خدمات مورد نیاز دست یافت. از آن جایی که این ارز ها به هیچ وجه قابل ردیابی نیستند و افراد طرف معامله درآن شناسایی نمی شوند گزینه بسیار محبوبی نیز برای استفاده در دارک وب به شمار می رود.

از این رو ارزهای دیجیتالی روز به روز گسترش یافتند و بیتکوین به عنوان یکی از بزرگترین و پر متقاضی ترین ارز ها هر روز با ارزش تر می شود.

ارزهای دیجیتال، مادیات موجود نیستند و همان طور که از نام آن ها پیداست کاملا دیجیتالی هستند که هر روز مقداری از آن تولید و به بازار عرضه می شود. به دست آوردن این پول های مجازی به این شکل است که بر اساس یک سری فرمول، ارقامی تولید می شود که از کنار هم قرار گرفتن این اعداد یک رمزارز به دست می آید.

به عمل تولید ارز دیجیتال، ماینینگ گفته می شود و این عملیات توسط دستگاه هایی به نام ماینر صورت می پذیرد. ماینرها گاه از طریق سی پی یو و گاه کارت گرافیک تحت الگوریتم هایی اقدام به محاسباتی می کنند که در نهایت ارز دیجیتال تولید می شود.

اما ارز های دیجیتال هیچ گاه قیمت ثابتی ندارند و وابسته به اتفاقات مختلف، با تلورانس شدید روبرو هستند.در حالی که در ۲۶ ماه ژوئن (پنجم تیرماه) قیمت این ارز دیجیتال به ۱۳ هزار و ۷۹۶ دلار (بالاترین سطح چند ماه اخیر) رسیده بود، در دوم جولای (یازدهم تیرماه) به ۹ هزار و ۶۵۷ دلار سقوط کرد.
بیت کوین

گزارش‌ها نشان می‌دهد طی یک هفته گذشته ارزش بیت‌کوین حدود پنج درصد کاهش یافته و سهم بازار آن به ۶۲٫۴ درصد رسیده است.

در حال حاضر هر بیت کوین در ایران در حدود 165 میلیون تومان ارزش دارد. بسیاری از افراد با توجه به نوسانات بازار ارز، سرمایه خود را روانه بازار های ارز دیجیتال کردند و در این میان بیت کوین از شهرت خاصی در بین ایرانیان برخوردار است. هرچند این بازار چندان قابل اعتماد نیست، اما سود تولید رمز ارزها در ایران بسیار بالاست.

همین مسئله موجب شده برخی افراد با خرید دستگاه های ماینر بسیار، اقدام به راه اندازی و تاسیس مزارعی ویژه تولید ارز دیجیتال علی الخصوص بیت کوین کنند. در این مزارع چندصد دستگاه ماینر نصب و استفاده می شود تا در مدت زمانی مشخص به میزان مورد انتظار، بیت کوین تولید و استخراج گردد.

بعد از تهیه دستگاه و تجهیزات جانبی برای استخراج؛ محاسبه میزان برق مصرفی نیز یکی از فاکتورهای مهم برای تخمین بازگشت سرمایه و سوددهی شما است. در ایران تعرفه برق بسیار ارزان تر از سایر کشور هاست و کشورمان در این زمینه جزو ارزان ترین کشورهای جهان به شمار می رود.

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق در مورد اقدام وزارت نیرو برای مقابله با خروج غیرقانونی ارز مجازی و بیت‌کوین‌ها، گفت: از آنجا که انشعابات غیرمجاز هستند، مشخص نیست چند درصد برق کشور را مصرف می‌کنند اما تخمین زده می‌شود ۵۰۰ مگاوات در یک ساعت مصرف دارند که معادل یک نیروگاه بزرگ است.

طی هفته های اخیر، کشف چند مزرعه بیت کوین در نقاط مختلف کشور حواشی بسیاری را در پی داشته است. در حالی که تا کنون مجلس و نهادهای مربوطه اقدامی در جهت ساماندهی و تصویب قوانین برای استخراج بیت کوین در کشور نداده اند، هر روز به تعداد مزارع استخراج رمز ارز ها افزوده می شود؛ هرچند بسیاری از این مزارع طی هفته های گذشته کشف و با متخلفان برخورد صورت گرفته است.

محمدحسین رحیمی‌زاده  معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری یزد در مورد علت برخورد با تولید ارز دیجیتال و پلمپ آنها عنوان کرده، تولید ارز دیجیتال برخلاف مقررات پولی و بانکی است و پشتوانه‌ای ندارد و پوششی برای پولشویی تلقی می‌شود، اما کار به اینجا ختم نشده و این مقام قضایی تأکید می‌کند این دستگاه‌ها (ماینرهای تولید ارز دیجتیال) قاچاق است و متخلفان در پوشش کارخانه‌ها اقدام به تولید ارز می‌کردند.

برخی از مسئولین نیز اصرار به ایجاد نهادی جداگانه برای بررسی و رفع مشکلات مرتبط با رمز ارزها دارند. سید حسن حسینی شاهرودی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره رمز ارزهای معتقد است: ارز دیجیتال قطعا در آینده نزدیک جایگزین ارزهای کاغذی و اسکناس می شود. باید سازمانی با ابزارهای نظارتی قوی در حوزه ارز دیجیتال زیر نظر بانک مرکزی شکل بگیرد و فهرست موسسات مجاز در فعالیت ارز دیجیتال اعلام شود.

به هر روی، مدتی است ایران به عنوان بهشت ماینر ها شناخته می شود که از غفلت مسئولین استفاده کرده و با هزینه های هنگفتی که بر کشور تحویل کردند؛ توانستند مقدار زیادی سرمایه کشور را به ارزهای دیجیتال تبدیل و از دسترس عموم خارج سازند.