کد خبر: 175304
یادداشت اتاق خبر 24:

کافی نیست، ضربه باید ناگهانی باشد

با وجودی که اقدام ایران برای پاسخ به نقض برجام از سوی آمریکا و اروپا قابل تقدیر است، اما ناکافی است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

ایران پس از گذشت یکسال از خروج آمریکا از برجامو بد عهدی اروپا و 4 سال از بدعهدی هر دو در اجرای تعهدات خود، تصمیم گرفت تا از روش کاهش گام به گام تعهدات خود در توافق هسته ای بهره ببرد.

گام نخست 18 اردیبهشت ماه همزمان با خروج آمریکا از توافق هسته ا یآغاز شد و 60 روز مهلت ایران به اروپا برای آن که بهبرجام باز گردد پایان یافت اما از سوی اروپا اقدامی نشد.

گام دوم نیز روز گذشته در نشست خبری سخنگوی دولت، سخنگوی سازمان انرژی اتمی و معاون سیاسی وزریر خارجه اعلام شد.

در این نشست برا یاجرای گام سوم یکمهلت 60 روزه دیگر به اروپا داده شده تا شاید به برجام بازگردد و تعهدات خود را اجرا کند.

گام دوم با افزایش غنای اورانیوم برداشته شد البته انداهز آن رسماً اعلام نشد بلکه این افزایش بر اسا سنیاز کشور خواهد بود.

واکنش اروپا و آمریکا به این گام ایران همچون گام اول تند و همراه با دستاچگی بود، اروپا باور نداشت که ایران چنین تصمیمی بگیرد چرا که اعتقاد داشت جمهوری اسلامی از عواقب چنین واکنشی آگاه است.

هشدارها و محکومیت های ایران از سوی برخی رژیم های اروپایی، آمریکا و رژیم صهیونیستی در حالی علیه جمهوری اسلامی مطرح می شود که همه آن هشدارها، توصیه ها و محکوم کردن ها درخور حال کشورهایی است که برجام را زیر پا گذاشته، از آن خارج شده و نقض کرده اند.

واکنشی که ایران به اقدامات آمریکا و اروپا از خود نشان، واکنشی قاطع و شوک آور نبود، به نظر می رسد دلیل چنین واکنش هایی از سوی ایران به خاطر علاقه ای باشد به برجام که هنوز در دولت وجود دارد.

ایران میتوانست پس از 4 سال هزینه اجرای تعهدات خود در برجام، از آن خارج شود و طرف مقابل را در شوک و بحت و حیرت نگهدارد چرا که اروپا و آمریکا هیچگاه باور نداشته اند که دولت از توافق هسته ای بیرون بیاید، چرا آنها با وجود بدعهدی و زیر پا گذاشت برجام اصرار دارند و مدام به ایران توصیه می کنند که به تعهدات خود پایبند باشد و آنها را کاهش ندهد؟!

در این سو نیز سخنانی گفته می شود که نمی توان نسبت به آنها بی توجه بود، چرا که با وجود همه دشمنی هایی که آمریکا با برجام بر سر ایران آورد، جای شگفتی دارد که بار دیگر سخن از مذاکرات هسته ای حتی با حضور آمریکا بر زبان برخی مسئولین جاری می شود!

ماکرون رئیس جمهور فرانسه که کشورش دستخوش تظاهرات گسترده مردمی در هر شنبه است، با رئیس جمهور کشورمان آن هم یک شب پیش از اجرای گام دوم، تماس تلفنی می گیرد و سپس دفتر ریاست جمهوری فرانسه اعلام می کند که رئیس جمهور ایران با برگزاری مجدد مذاکرات هسته ای موافقت کرده است.

موافقت با ورود دوباره آمریکا به گروه 1+5 برای مذاکرات هسته ای چه مفهومی دارد؟

چه مذاکراتی باقی مانده که برخی اصرار دارند که باید همچنان مذامرات ادامه پیدا کند در حالی که دشمن در حال برنامه ریزی و بهره بردن از زمان است، زمانی که ما با مهلت های 60 روزه در اختیار او قرار میدهیم.

مذاکرات پایان یافه و 4 سال است که به توافق رسیده است و در این 4 سال نیز تنها متعهد توافق جمهوری اسلامی ایران است که با وجود کاهش تعهدات همچنان از برجام خارج نشده است.

آمریکا و اروپا نیازمند وارد شدن یک شوک قوی هستند، کاهش گام به گام نمیتواند آن تأثیر و اثری که باید، بگذارد.

ضربه باید سریع، قوی و تأثیر گذار باشد، با این واکنش هزینه طرف مقابل هم افزایش پیدا میکند. و. البته تأثیر بازی های برجام بر اقتصاد کشور بی اثر می شود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.