کد خبر: 175280
یادداشت اتاق خبر 24:

چرا برخی از گاندو برآشفته شدند؟

سریال گاندو پایان یافت یا بهتر بگوییم پایانش دادند، اما ماجرای نفوذ و جاسوس، باز هم ادامه خواهد داشت.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پس از مدت ها یک سریال نسبتاًخوش ساخت با داستانی واقعی در صدا وسیما ساخته و پخش شد که با توجه ویژه مردم نیز همراه بود.

هر چند سیاسیون، شخصیت ها و مسئولین نیز به آن توجه داشتند اما این توجه از سوی این طیف با برخی گلایه ها، ناخرسندی ها و البته عصبانیت ها هم همراه بود.

سریال گاندو به یک ماجرای واقعی پرداخت که زمان زیادی از وقوع آن نگذشته است.

جیسون رضاییان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در ایران با مجوز وزارت ارشاد جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کرد. او مدیر دفتر روزنامه واشنگتن پست در ایران بود.
حال چرا باید به خبرنگاران کشورهایی که محور دشمنی با جمهوری اسلامی ایران هستند ویزا و مجوز کار رسانه ای داد خود مسئله ای است که باید با دقت بیشتری به آن پرداخته شود.

دفتر نمایندگی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در آمریکا تنها مجاز به رفت و آمد در یک محدوده بسیار کم و اقامت در همین محدوده است ضمن این که دفتر نمایندگی صدا و سیما در آمریکا گفته نمی شود بلکه دفتر نمایندگی صدا و سیما در سازمان ملل است. خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی ایران نیز چنین وضعیتی دارد، آنها حق رفتن به دیگر شهرهای آمریکا را ندارند.

محدودیت زیادی که برای خبرنگاران ایران در آمریکا در نظر گرفته شده، نشان از کنترل دقیق حاکمیت آمریکا بر خبرنگاران ایران است.

رسانه های جمهوری اسلامی ایران حتی اگر بخواهند برای کار رسانه ای یا ساخت مستندی از آمریکا به این کشور سفر کنند، ویزا به آنها داده نمی شود. شرایط آمریکا برای جمهوری اسلامی ایران اینگونه است.

اما در مقابل می بینیم که خبرنگاران آمریکایی یا اروپایی به آسانی به ایران سفر میکنند، مجوز فعالیت می گیرند، دفتر نمایندگی رسانه خود را در تهران راه اندازی می کنند و به هر گوشه ای از ایران هم بخواهند سفر می کنند و گزارش تهیه می کنند.

خبرنگاران خارجی به ویژه آمریکایی و اروپایی آسان ترین دسترسی را به مسئولین کشورمان به ویژه دولتی ها دارند که حتی خبرنگاران داخلی چنین امتیازی ندارند.

اکنون با توجه به ماجرای جیسون رضاییان که یک جاسوس کارکشته و آموزش دیده در سازمان سیا بود و توانسته بود اطلاعات با قیمتی به دست آورد و از سوی نیروهای اطلاعاتی، امنیتی و ضد جاسوسی کشورمان شناسایی و دستگیر شد، چرا باید برخی برآشفته شوند که درباره آن موضوع سریال ساخته شده است؟

اگر چنین افرادی درباره محتوا و داستان ماجرای جیسون رضاییان انتقاد دارند و اعتقاد دارند که گاندو با واقعیت منطبق نیست، اسناد و مدارکی درباره این پرونده و جاسوس در اختیار دارند شفاف به افکار عمومی ارائه دهند.

ضمن این که پرونده پیگیری تیم جاسوسی جیسون رضاییان و دستگیری آن با وزارت خارجه یا دولت نبوده است که اسناد و مدارکی داشته باشد که بخواهند ارائه دهند، بلکه اسناد و مدارک عملیات ضد جاسوسی علیه جیسون رضاییان از سوی اطلاعات سپاه در اختیار آنها قرار داده شده تا قانعشوند، جیسون رضاییان یک خبرنگار عادی نیست بلکه یم مهمره بسیار مهم سیا است که در ایران جاسوسی می کند.

وجه انتقاد کنندگان به گاندو روشن نیست چرا که مشخص نمی کنند، آیا اعتقاد دارند جیسون رضاییان جاسوس و نفوذی آمریکا در ایران بوده یا نه؟

آیا اعتقاد دارند که رضاییان یک تیم برای خود در ایران ایجاد کرده بود تا از فرصتی که به او داده شده بود بتواند به فعالیت های جاسوسی بپردازد؟

آیا باور ندارند که جیسون رضاییان آنقدر به برخی مسئولین نزدیک شده بود که حتی مزه آدامس آنها را هم می دانست؟!

حساسیتی که برخی مسئولان به ویژه دولتی ها به سریال گاندو از خود نشان دادند، نوعی رفتار غیر حرفه ای و شک برانگیز است.

دلیل این که اینگونه عصبانی و برآشفته شده و به این سریال و نهادی که در ماجرای جیسون رضاییان پرونده را در دست داشت و توانست با اقدامات ضد جاسوسی خود از ادامه اقدامات سازمان سیا در ایران جلوگیری کند، چیست؟

آقای وزیر خارجه محمد جواد ظریف
12 تیر ماه در حاشیه جلسه هیئت دولت در حیاط پاستور در جمع خبرنگاران در پاسخ به مطلبی مبنی بر اینکه فردی در سریال گاندو به شما شبیه و در نقش منفی است، گفت: من بحمدالله نگاه نمی‌کنم بنابراین نگران نیستم.

وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به این سؤال که "این سریال را نگاه نمی‌کنید یا کلاً صدا و سیما را نگاه نمی‌کنید؟"، نیز گفت: من کلاً تلویزیون را نگاه نمی‌کنم.

البته خبرنگار سوال کننده و گرایشی سیاسی او و شیوه سوال نیز نشان می ده که شیطنتی در طرح سوال وجود دارد.

این که وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران رسماً اعلام می کند که تلویزیون ایران را نگاه نمی کند یک امتیاز یا افتخار نیست. بلکه ضعف او است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.