کد خبر: 175251
یادداشت اتاق خبر 24:

پایان دوران مدارا

ما کار خودمان را می کنیم، کاری که به حق است، فردا قرار است یک گام دیگر برای کاهش تعهدات ایران در برجام برداشته شود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

بیش از 5 سال است که ایران برای توافق هسته ای هزینه کرده است، هزینه هایی که نمی توان ساده از کنار آن گذشت.

بار روحی و روانی این دستاورد از همه هزینه های آن بیشتر بود و هنوز هم هست.

مردمی که برای وعده های برجامی دولت با راهی که تدبیر و امید برگزیده بود همراه شدند، پس از آن که توافق هیچ دستاوردی برای کشور نداشت، آیا سرخورده نشدند؟

قطعاً بر روحیه مردمی که با سیاست هسته ای دولت همراهی کردند اما هیچ ندیدند، تأثیر منفی گذاشته است.
اما با این وجود، همین برجام، مذاکرات، دستاورد سازی، بدعهدی و نقض توافق از سوی آمریکا و اروپا، بازگرداندن تحریم های اقتصادی که البته لغو نشده بود و مهمتر از آنها خروج آمریکا و اروپا از توافق هسته ای، همه آنها تجربیات و درس عبرتی است برای امروز و آینده ما که اگر مردم آن را فراموش نکنند و مسئولینی که آن را به بار آوردند، به اشتباه خود پی ببرند می تواند تجربه مفیدی برای کشور باشد.

پشیمانی و ابراز ندامت از یک اشتباه است که می تواند ادامه راه را هموارتر ساز و اکنون اعتقاد بر این است که دولت و اعضای موثر در مذاکرات و توافق هسته ای همچنان برجام را یک دستاورد بزرگ می پندارند و گره کار همینجا است.

با این وجود پس از گذشت یکسال از خروج آمریکا از توافق هسته ای، شورای عالی امنیت ملی کشورمان تصمیم گرفت تا به سیاست های آمریکا و اروپا واکنش نشان دهد.

مصوبه شورای عالی امنیت ملی یک مهلت 60 روزه به اروپا داده بود تا اگر اتحادیه اروپا در این زمان تعهدات خود را در چارچوب توافق هسته ای آغاز و اجرا کند، ایران به زمان شرایط برجام باز می گردد، مهلت، فردا یکشنبه 16 تیر ماه به پایان می رسد و اروپا نیز در این زمان 60 روزه هیچ اقدام مثبتی انجام نداده و حتی سیاست های تندتری را علیه جمهوری اسلامی ایران در دستور کار خود قرار داده است.

توقیف نفتکش جمهوری اسلامی ایران در جبل الطارق از سوی نیروی دریایی انگلیس نشانه ای از سیاست خصمانه ای است که با خوش خدمتی و خوش رقصی لندن و ملکه این رژیم برای آمریکا آشکارتر شد.

آمریکا بیش از یکسال است از برجام خارج شده، اقدامات و تحرکات سیاسی و اقتصادی خود را علیه ایران افزایش داده، اروپا نیز با همراهی با سیاست های آمریکا قصد دارد تا ایران را وادار به پذیرش خواسته های غیر هسته ای آمریکا و خود کند.

برجام بدون دستاورد روی دست دولت باقی مانده که البته تبعات این تصمیم برای همه کشور است.

مردم از وجود برجام زیان دیدند، جمهوری اسلامی، انقلاب، نظام، حتی آنهایی که فراتر از مرزهای کشورمان دل در گرو ایران اسلامی دارند و حامی و مدافع جمهوری اسلامی ایران هستند، از وجود توافق هسته ای زیان دیدند.

اکنون دیگر اما، دوران مدارا گذشته است، زمان کوتاه آمدن و نرمش به پایان رسیده است، ایران از زمان اجرای برجام تاکنون بر عهد خود وفا کرده و هیچگونه تخطی نداشته است و اکنون که که به کاهش تعهدات برجامی خود اقدام کرده، تخلفی صورت نداده بلکه بر اساس آنچه که در توافق نوشته شده و به امضای همه اعضای گروه 1+5 رسیده عمل می کند.

ایران از نظر حقوقی و اخلاقی حداقل در این مقوله دست پیش را دارد، اما دنیایی که رژیم هایی چون آمریکا و اتحادیه اروپا برای آن تعیین تکلیف میکنند، دشوار است که بتوان به این آسانی علیه زورگویی های این رژیم ها شوراند.

سازمان های بین المللی هم دربست در اختیار نظام سلطه است که آمریکا و اروپا سردمدار آن هستند، تنها راهی که پیش پای جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و بهترین راه نیز هست، مقاومت، مقابله به مثل و حتی تهاجم در مقابل تهاجم دشمنان است.

 هر اندازه که آمریکای ترامپ و اتحادیه اروپا تهدید و هشدار بدهند، ایران با بی تفاوتی از کنار آن خواهد گذشت و هیچ اهمیتی به آن نمی دهد. راهبرد مقاومت هوشمندانه، مقاومت عملیاتی و انقلابی است که می تواند راه تأثیر دشمنی های آمریکا را ببندد.

انقلابی گری در بسیاری از مواقع که از سوی نهادهای انقلابی دیده می شود، تأثیر مثبت خود را داشته و نشان داده که می توان و باید بر روی این گزینه که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی باید ادامه پیدا می کرد، اعتماد داشت و آن را ادامه داد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.