کد خبر: 175135

تازه‌ترین اخبار از زلزله ۵.۷ ریشتری مسجدسلیمان

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۷ ریشتر در عمق ۱۷ کیلومتری زمین، حوالی مسجدسلیمان استان خوزستان را لرزاند.
اتاق خبر 24

زمین لرزه‌ای به بزرگی 5.7 ریشتر در عمق 17 کیلومتری زمین، حوالی مسجدسلیمان استان خوزستان را لرزاند.

گزارش مقدماتی زمین‌لرزه

بزرگی: 5.7
محل وقوع: استان خوزستان - حوالی مسجد سلیمان
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: 1398/04/17 11:30:33
طول جغرافیایی: 49.5
عرض جغرافیایی: 31.95
عمق زمین‌لرزه: 17 کیلومتر

نزدیک‌ترین شهرها:
19 کیلومتری مسجد سلیمان (خوزستان)
29 کیلومتری قلعه خواجه (خوزستان)
37 کیلومتری ایذه (خوزستان)

نزدیکترین مراکز استان:
104 کیلومتری اهواز
134 کیلومتری شهرکرد

این زمین‌لرزه شدید در لرستان و اصفهان، شهرکرد، ایلام، بوشهر، همدان، یاسوج، کرمانشاه و شیراز نیز احساس شده است. 

زلزله مسجد سلیمان

براساس گفته حاجی‌زاده مدیر‌کل مدیریت بحران خوزستان این زلزله  بین ایذه و مسجد سلیمان رخ داده است و گروه‌های ارزیاب به منطقه اعزام شده‌اند و ستاد مدیریت بحران و گروه‌های امداد و نجات استان به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

 دقایقی پیش پس‌لرزه 4 ریشتری در خوزستان به وقوع پیوست که مشخصات آن به شرح ذیل است: 

 بزرگی: 4
 محل وقوع: استان خوزستان - حوالی مسجد سلیمان
 تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: 1398/04/17 11:49:03
طول جغرافیایی: 49.5
عرض جغرافیایی: 31.9
عمق زمین‌لرزه: 20 کیلومتر

 نزدیک‌ترین شهرها:
19 کیلومتری مسجد سلیمان (خوزستان)
34 کیلومتری قلعه خواجه (خوزستان)
35 کیلومتری ایذه (خوزستان)
     
 نزدیکترین مراکز استان:
100 کیلومتری اهواز
136 کیلومتری شهرکرد

زلزله مسجد سلیمان

برخی منابع محلی مسجدسلیمان از خسارات به منازل مسکونی خبر می‌دهند.

براساس این گزارش استانداری خوزستان از اعزام چند بالگرد برای بررسی خسارت‌های زمین‌لرزه به کانون زلزله در مسجدسلیمان خبر داد.

لحظاتی پیش پس‌لرزه‌ای نسبتاً قوی مجدداً شهرستان مسجد سلیمان در استان خوزستان را لرزاند و مردم را به خیابان‌ها کشاند. تاکنون 5 زمین لرزه در حوالی مسجد سلیمان در استان خوزستان گزارش شده است. جزئیات این پس‌لرزه نیز به شرح ذیل است:

بزرگی: 4.7
‌زمان: 11:56:20
طول جغرافیایی: 49.425
عرض جغرافیایی: 31.924
عمق: 18

همچنین برق مناطق مختلف مسجدسلیمان‌ بر اثر تخریب‌ تاسیسات توزیع‌ نیرو آسیب دیده و در برخی مناطق آنتن‌دهی تلفن همراه مختل شده است. 

زلزله 5.7 ریشتری به شبکه فشار متوسط شهرستان مسجد سلیمان نیز آسیب وارد کرد. در پی این خبر سرپرست شرکت توزیع نیروی برق استان خوزستان اعلام کرده به دلیل ریزش ساختمان‌ها بر روی شبکه فشار متوسط منطقه بخشی از خطوط برق‌رسانی و فیدرها دچار مشکل شده است و در حال حاضر هفت فیدر از میان 28 فیدر توزیع برق منطقه با قطعی روبه‌رو شده است که تیم‌های عملیاتی مجموعه به منظور رفع مشکل رخ داده به محل اعزام و در حال برطرف کردن قطعی برق رخ داده هستند.

روابط عمومی شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب نیز در خبری اعلام کرد که خسارتی به تاسیسات نفتی مناطق نفت‌خیز جنوب پس از وقوع زلزله امروز خوزستان گزارش نشده است با این حال تیم‌های ارزیاب برای بررسی‌های بیشتر به محل تاسیسات اعزام شده‌اند.

زلزله مسجد سلیمان

تاکنون یک‌مرد میان‌سال بر اثر زمین‌ لرزه جان خود را از دست‌ داده است. ترس هنگام وقوع زلزله علت فوت این‌شخص اعلام شده است.

همچنین فرماندار مسجدسلیمان آمار زخمی‌های حاصل از این زلزله را تاکنون 20 نفر اعلام کرده است. 

مدیرکل جمعیت هلال‌احمر خوزستان از اعزام تیم امداد هوایی جمعیت هلال احمر خوزستان با یک فروند بالگرد برای ارزیابی هوایی به مسجدسلیمان خبر داد. 

درپی زلزله‌های پیش از ظهر امروز مسجدسلیمان در برخی محورهای مواصلاتی این شهرستان ریزش‌ کوه گزارش شده است.

 

مسعود انصاریان مدیر‌کل بنیاد مسکن خوزستان نیز اظهار داشت: در پی وقوع زلزله 5.7 ریشتری در ایذه، مسجد سلیمان، باغملک و اندیکا مدیران بنیاد مسکن این چهار شهر به همراه گروه‌های ارزیابی تخصصی تعیین  خسارت مناطق مسکونی روستایی و شهری اعزام شدند.

همچنین از اعزام کارشناسان معاونت‌ بازسازی و مسکن روستایی از اهواز به مناطق زلزله‌زده خبر داد و گفت: همچنان در حال بررسی میزان خسارات وارد شده هستیم و آمار دقیق را بلافاصله پس از دریافت گزارش کامل اعلام می‌کنیم.

قباد ناصری مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان در خبری اعلام کرد: وقوع زلزله در حوالی مسجدسلیمان، خسارتی به واحدهای عملیاتی و تاسیسات نفت و گاز این شرکت وارد نکرده است و فعالیت‌های عملیاتی بدون وقفه ادامه دارد.  

رئیس شبکه بهداشت و درمان مسجدسلیمان در خبری به تسنیم اظهار داشت: در زلزله صبح امروز مسجدسلیمان دو بخش بیمارستان نفت دچار ریزش شد که برای حفظ جان بیماران بیمارستان تخلیه شد. 

براساس تاز‌ه‌ترین اخبار، ‌علی سرمست رئیس شبکه بهداشت و درمان مسجدسلیمان با اعلام آخرین تعداد مجروحان زلزله در این شهرستان اظهار داشت: در زلزله امروز شهرستان مسجدسلیمان 37 نفر مجروح شده‌اند‌.

وی افزود: خوشبختانه مجروحیت 35 نفر از این هموطنان جزیی بود و به صورت سرپایی مداوا شدند.

جبار کریمی مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مسجدسلیمان  نیز در  گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه در پی وقوع زلزله در تا کنون به 165 واحد مسکونی در شهر مسجدسلیمان خسارت وارد شد، اظهار داشت: بر اساس ارزیابی اولیه از این 165 واحد مسکونی 65 واحد از 20 تا 50 درصد دچار تخریب شدند. همچنین یکصد واحد مسکونی دیگر نیز دچار ترک خوردگی شدند.

منبع: خبرگزاری تسنیم