کد خبر: 175045
یک کارشناس بازار مسکن

لزوم اولویت بندی طرح‌های اجرایی

برای رونق در بازار مسکن راهکار های متفاوتی از سوی دولت و مدیران این حوزه ارایه شده که هرکدام از آنها می توانند تاثیر مثبتی بر رونق این بازار داشته باشند.
اتاق خبر 24

همچنین پس از تایید هرکدام از این راهکار ها دولت باید بیشترین تلاش خود را در اجرایی کردن آن داشته باشد همانگونه که عملکرد نادرست و ضعیف در اجرایی کردن هر طرح یا قانونی می تواند تاثیر آن را از مثبت به منفی تغییر دهد.
 
مرحله بعدی که در خصوص راهکار های پیشنهادی وجود دارد، نظارت بر آن پس از اجرایی شدن است و این نظارت ها باید تا حدی ادامه پیدا کند که راهکار مدنظر، نهایت تاثیر خود را بر بخش مربوطه داشته باشد.
 
با این تفاسیر در میابیم که دولت، مرحله ی ابتدایی که ایجاد راهکار است را تاکنون به خوبی انجام داده و در مراحل بعدی یعنی اجرا و نظارت، باید عملکرد خود را قوی تر کند تا به نتیجه مطلوب و رونق در بازار مسکن برسد.
 
یکی از راهکار هایی که به تازگی در مجلس سر و صدا کرده، طرح مالیات بر بازار مسکن است که مخالفان و موافقان خاص خود را دارد و هرکدام از آنها برای نظرات خود استدلال های قابل قبولی را مطرح کرده اند.
 
در همین راستا احمد سرحدی در گفت وگو با خبرگزاری میزان در خصوص تاثیر طرح مالیات بر بازار مسکن اظهار کرد: از آنجایی که بیش از ۹۰ درصد ساخت و ساز‌های مسکن از طریق بخش خصوصی انجام می‌گیرد، مالیات‌هایی که در ساخت مسکن اخذ می‌شود بر قیمت نهایی مسکن تاثیر مستقیم خواهد داشت.

وی در ادامه افزود: باتوجه به افزایش روز افزون قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید مردم، اجرایی شدن طرح مالیات بر بازار مسکن، قدرت خرید مردم را ضعیف‌تر خواهد کرد چراکه فرد سازنده پس از پرداخت این مالیات، آن را بر قیمت نهایی مسکن آورده و از فرد خریدار یا سرمایه گذار خواهد گرفت.

این کارشناس بازار مسکن خاطر نشان کرد: این طرح فقط یک تاثیر مثبت خواهد داشت آن هم افزایش درآمد‌های دولت است، با توجه به شرایط فعلی که درآمد دولت کاهش نسبی داشته، طرح مالیات بر مسکن می‌تواند یک راه چاره باشد.

سرحدی ادامه داد: با مطالعه بر تاثیر طرح مالیات بر مسکن و دیگر طرح‌های مشابه در بازار مسکن کشور‌های توسعه یافته، متوجه می‌شویم این گونه طرح‌ها زمانی تاثیر گذار خواهد بود که بازار و معاملات مسکن آن کشور در رونق کامل باشد، با این تفاسیر اجرایی کردن این طرح درحال حاضر در کشور ما کارساز نیست.

وی تصریح کرد: یکی از راه‌هایی که هم درآمد دولت را افزایش خواهد داد و هم به رونق در بازار مسکن کمک می‌کند، دریافت مالیات از واحد‌های خالی است که با اجرایی کردن هرچه سریع این طرح دولت به اصطلاح با یک تیر دو نشان زده است.

این تحلیل گر بازار مسکن در رابطه با اولویت بندی در رونق بازار گفت: آنطور که مشخص است، دولت راهکار‌های مناسبی را برای رونق در بازار مسکن معرفی کرده و دولت در ادامه برای اجرایی کردن آن‌ها باید اولویت داشته باشد، که پیشنهاد می‌شود از افراد متخصص در اولویت بندی امور دولت استفاده شود.

 

منبع: میزان