کد خبر: 175038

ایران گام دوم را برداشت/ از امروز بالای ۳.۶۷ درصد غنی‌سازی می‌کنیم

سخنگوی دولت اعلام کرد: امروز از میزان ۳.۶۷ غنی‌سازی اورانیوم عبور‌ خواهیم کرد و میزان غلظت بر اساس نیاز ما خواهد بود.
اتاق خبر 24

همزمان با پایان یافتن مهلت 60 روزه ایران به کشورهای اروپایی، نشست اعلام اقدامات ایران در گام دوم  کاهش تعهدات برجامی دقایقی قبل با حضور علی ربیعی سخنگوی دولت، عباس عراقچی  معاون سیاسی وزارت خارجه و بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی آغاز شد.

علی ربیعی در این نشست اعلام کرد: امروز از میزان 3.67 غنی‌سازی اورانیوم عبور‌ خواهیم کرد و میزان غلظت بر اساس نیاز ما خواهد بود و امروز این موضوع به طور‌ رسمی اتفاق خو‌اهد افتاد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه از ابتدای شکل‌گیری برجام، شاهد موضع گیری از سوی دو طیف متفاوت بودیم، گفت: یک طیف می‌گفتند بیخود وارد این مذاکره شدیم، برجام فایده‌ای نداشت و از اول نباید وارد آن می شدیم و در واقع یک پوچ انگاری نسبت به برجام ابراز می‌کردند. الان هم معتقدند برجام نباید باشد.

وی ادامه داد: طیف دیگر معتقدند باید در هر شرایطی در برجام بمانیم.

ربیعی خاطرنشان کرد: با وجود این تنوع نظرات که البته برای کشور لازم هم هست، تصمیمی که ما گرفتیم به نفع صلح جهانی بوده و سازوکارهای امنیتی جهان را تامین می‌کرد.

سخنگوی دولت با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام اضافه کرد: آمریکا اشتباه استراتژیکی انجام داد که از برجام خارج شد به هر قیمتی تصمیم برجام به نفع صلح جهانی بوده و هم مفید بود برای کشورهای منطقه، جهان و مردم آمریکا.

ربیعی افزود: برجام منافع همگان را تامین می‌کرد اما به هر قیمتی هم حاضر نیستیم در برجام بمانیم.

وی گفت: ما در سایه اجماع حرکت می‌کنیم، هرچند که خروج آمریکا از برجام برای به هم زدن نظم و انسجام جامعه ایرانی بوده و این را هم اعلام کرده اند ولی در نظر داریم که انسجام جامعه را در این زمینه حفظ کنیم.

ربیعی درخصوص اقدام دولت انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی نیز گفت: انگلیسی‌ها ادعا کردند که این اقدام در جهت جلوگیری از دور زدن تحریم‌های اتحادیه اروپا بوده کشورهای مهم اتحادیه اروپا مثل اسپانیا اعتراض کردند و سایر اروپایی‌ها نیز اظهار نگرانی کردند. معلوم بود این مسئله نگرانی اروپایی نبوده و این عمل دزدی دریایی با هماهنگی آمریکایی‌ها صورت گرفته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم