کد خبر: 174983

هدفمندی، پادزهری که زهر شد

حدود یک دهه از آغاز هدفمندی یارانه ها می گذرد؛ طرحی که به عنوان بزرگترین تحول اقتصاد کشور نام برده می شد این روز ها به حال خود رها شده و دولت هیچ کنشی برای ورود و ساماندهی اوضاع نابسمان آن نشان نمی دهد.  
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

بررسی آمارها نشان می دهد در مدت زمان حدود 15 ماه اجرای هدفمندی یارانه ها یعنی تا پایان سال 1390، در مجموع  بیش از 51 هزار میلیارد تومان منابع هدفمندی یارانه‌ها بوده که به حساب سرپرست خانوار در سراسر کشور واریز شده است اما  از این میزان، تنها 47.9 درصد منابع از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی و کالاها و خدمات تامین شده و 52.1 درصد دیگر شامل 22.7 درصد از محل بودجه عمومی دولت، 11 درصد به طور مستقیم از محل نفت خام و میعانات گازی و 17.6 درصد از محل منابع بانک مرکزی  تامین شده است.

نگاه اولیه به این آمار نشان می دهد که بخشی از بودجه و منابع بانک مرکزی و فروش نفت، به جای این که در فعالیت های عمرانی و جاری کشور هزینه شود در حساب یارانه ها واریز شده است و خود این موضوع برای دستگاه های اجرایی محدودیت ایجاد می کند.

در ابتدای مطرح شدن هدفمنسازی یارانه ها، قرار بر این بود که در هر سال با توجه به دهک هر خانواده، درصدی به یارانه های دریافتی آنان اضافه شود تا به این ترتیب اختلاف طبقاتی جامعه نیز به حداقل برسد اما پس از یک دهه از این اتفاق، نه تنها به یارانه یارانه بگیران دهک های مختلف ریالی افزوده نشد، بلکه خانوارهای پر درآمد همچنان یارانه می گیرند و این موضوع دست دولت در افزایش مبلغ واریزی به دیگر اقشار جامعه را تا حدودی بسته است جدا از اینکه شاید هم اراده ای برای افزایش یارانه خانوارهای زیر خط فقر وجود نداشته باشد!

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی با بررسی آسیب‌شناسانه فاز اول هدفمندی یارانه‌ها، تأثیر یارانه نقدی بر توزیع درآمدی خانوارهای یارانه‌بگیر را چنین اعلام کرد که « پرداخت یارانه نقدی به صورت برابر و به همه دهک‌ها در کاهش شکاف طبقاتی بی تأثیر بوده و حتی شیوه فعلی برای پرداخت یارانه نقدی به دلیل شوک‌های تورمی ایجاد شده وضع دهک‌های بالای درآمدی را به میزان بیشتری نسبت به دهک‌های پایین درآمدی بهبود بخشیده است». در این گزارش همچنین بر «کاهش درآمدها در بخش روستایی نسبت به بخش شهری» نیز اشاره شده است.

طبق مصوبه مجلس سال ها پیش دولت باید یارانه نقدی پردآمد ها را حذف و آن را در بخش های دیگری هزینه می کرد.

علی ادیانی‌راد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه مجلس برای خذف یارانه نقدی پردرآمدها، گفت:  معتقدم یارانه نقدی پاشنه آشیل موضوعات انتخاباتی در بین جریانات سیاسی و گروه‌هاست و کاندیداها نیز همواره از آن برای کسب رأی بیشتر استفاده می‌کنند، بنابراین با وعده‌های انتخاباتی، پس از روی کار آمدن نیز به دلایل سیاسی یارانه نقدی پردرآمدها از بیم رأی نیاوردن در دوره بعدی، حذف نمی‌کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس، یکی از آسیب‌های حذف نکردن یارانه نقدی پردرآمدها را تحمیل بار اضافی بر بودجه کشور دانست و خاطرنشان کرد: در صورت همراهی دولت با حذف یارانه نقدی پردرآمدها، می‌توان خدمات بهتری در حوزه بهداشت، درمان و همین طور افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، اعم از سازمان بهزیستی و کمیته امداد ارائه داد که دولت باید به این مسئله توجه بیشتری داشته باشد.

در حالی که دولت قصد داشت فاز دوم هدفمندی را به اجرا بگذارد، با اطلاعیه هایی سعی کرد مردم را به انصراف از دریافت یارانه تشویق کند. با زمان دهی برای انصراف یارانه بگیران و ثبت نام مجدد متقاضیان مشخص شد که تنها 4.2 میلیون نفر از ادامه یارانه گرفتن انصراف داده اند که البته بسیاری از آنها پس از مدتی به جمع یارانه بگیران بازگشتند. در علل این عدم همراهی مردم تحلیل‌های مختلفی همچون بی‌اعتمادی به دولت، نیازمندی مردم به یارانه نقدی به سبب فضای تورمی کشور، عدم سیاست ارتباط‌گیری و تبلیغی مناسب، نامشخص بودن نحوة هزینه‌کردِ منابع حاصل از انصراف مردم از دریافت یارانه‌ها و غیره عنوان شده است.

در حالی که دولت دوازدهم در میانه راه خود است و شاید از سال آینده به پروسه انتخابات ورود کند، به نظر تنها یک سال را فرصت دارد تا به دور از سیاسی کاری و تاثیر پذیرفتن از سیاست بتواند مسئله هدفمندی یارانه ها را به مسیر درست خود باز گرداند تا هدفمندی، صرفا نقدینه سازی یارانه ها نباشد و در عمل هم هدفمند شده و هزینه کرد آن نیز به روشنی برای مردم ملموس باشد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.